• 82 pytania dla nauczyciela ubiegającego się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego

Rozmowa kwalifikacyjna na stopień nauczyciela kontraktowego powinna być rzetelnym podsumowaniem pracy stażysty. Warto zadawać pytania, które nie tylko zweryfikują jego wiedzę teoretyczną, ale także pokażą, jak nauczyciel ocenia własną pracę czy w jaki sposób radzi sobie w trudnych sytuacjach.

• Od 1 września 2016 r. będą obowiązywały nowe zasady zdrowego żywienia

Zamiast określać katalog dozwolonych produktów, nowe rozporządzenie w sprawie żywienia w szkołach i przedszkolach ma wskazywać, jakich produktów nie wolno stosować w żywieniu dzieci i młodzieży. Nowe przepisy mają być mniej orto­doksyjne, ale nie przewiduje się powrotu do niezdrowej żywności w przedszkolach i szkołach.
  • Zmiany w regulacjach dotyczących ochrony w pracy kobiet w ciąży i karmiących matek

• Kontrolę dokumentacji kontroli zarządczej przeprowadza się na terenie przedszkola

Kontrolę dokumentacji prowadzonej w ramach kontroli zarządczej należy przeprowadzić na terenie kontrolowanej placówki. Żądanie od dyrektora przedszkola dostarczenia dokumentacji poza siedzibę przedszkola jest niezgodne z przepisami.
  • Opracowanie procedury naboru na wolne stanowiska umożliwia wybór najlepszego kandydata

W ramach sprawowanej kontroli zarządczej dyrektor przedszkola dba o to, aby pracownicy posiadali wiedzę, umiejętności i doświadczenie pozwalające skutecznie i efektywnie wypełniać powierzone zadania. Dążenie do spełnienia standardów w tym zakresie należy rozpocząć już na etapie naboru nowych pracowników.
  • Scenariusz rozmowy z nauczycielem ubiegającym się o awans zawodowy składa się z trzech części

Przed rozpoczęciem rozmowy kwalifikacyjnej z nauczycielem ubiegającym się o stopień nauczyciela kontraktowego dyrektor przedszkola powinien zadbać o przygotowanie druków usprawniających pracę komisji oraz zaplanować przebieg posiedzenia i dążyć do tego, aby odbywało się zgodnie ze scenariuszem.
  • 14 zasad udzielania informacji o dziecku bez naru­szenia przepisów o ochronie danych osobowych

Gromadzone w przedszkolu informacje o dziecku powinny być udostępniane rodzicom i służyć udzielaniu konkretnej pomocy. Dane są poufne i należy odpowiednio je zabezpieczać. Udostępnienie ich innym osobom i instytucjom musi jasno wynikać z przepisów prawa.
  • Prawo do scenariusza zajęć stworzonego przez nauczyciela może należeć do przedszkola

Autorskie prawa majątkowe do utworu stworzonego przez nauczyciela w ramach obowiązków pracowniczych przysługują przedszkolu, chyba że z postanowień umowy o pracę łączącej nauczyciela z placówką wynika inaczej. Nieokreślenie w umowie tych praw powoduje, że podmiotem uprawnionym jest pracodawca.
  • Dyrektor przedszkola nie ma obowiązku udostępniania miejsc parkingowych dla rodziców

Dyrektor przedszkola nie ma obowiązku udostępniania miejsc parkingowych dla rodziców przywożących i odbierających dzieci z przedszkola. Jego zadaniem jest natomiast zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, w tym m.in. wyznaczenie szlaków komunikacyjnych wychodzących poza teren placówki. Rodzice dzieci nie mają podstaw do żądania zapewnienia dogodnego dla nich miejsca postoju, mogą natomiast korzystać z miejsc postojowych znajdujących się w pobliżu przedszkola i odprowadzać dzieci.  Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Czy dyrektor przedszkola ma obowiązek zapewnienia miejsc parkingowych dla rodziców? Czym musi się zająć dyrektor w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa na terenie przedszkola? Kto jest odpowiedzialny za zarządzanie parkingiem na terenie przedszkola i kto podejmuje decyzje w tej kwestii?
  • Przedszkola mogą bezpłatnie otrzymać produkty spożywcze wycofywane z rynku

Dyrektorzy przedszkoli mogą złożyć wniosek o uznanie za organizację uprawnioną do bezpłatnego otrzymywania produktów nieprzeznaczonych do sprzedaży. Przed złożeniem wniosku należy zastanowić się, czy dzieci faktycznie będą w stanie zjeść dodatkowe produkty – za niegospodarność mogą zostać nałożone sankcje.
  • Okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo zależy od przepisów przejściowych

Problem nieobecności nauczyciela można rozwiązać poprzez przydział godzin doraźnego zastępstwa innym nauczycielom, ale również przez zatrudnienie nowej osoby na zastępstwo. W razie wyboru drugiego rozwiązania może okazać się, że zastępujący nauczyciel nie spełnia oczekiwań bądź też dyrektor chce przerwać z nim współpracę z innych powodów.
  • Nawet jednorazowe ograniczenie pensum może pozbawić nauczyciela prawa do urlopu zdrowotnego

Zatrudnienie w pełnym wymiarze w chwili składania wniosku o urlop dla poratowania zdrowia nie wystarcza, by został on udzielony przez dyrektora. Prawo do urlopu można utracić w przypadku czasowego obniżenia pensum lub przebywania na zwolnieniu lekarskim trwającym dłużej niż 6 miesięcy.
  • 10 sytuacji, w których dyrektor może sporządzić notatkę służbową

Przepisy nie regulują zasad sporządzania i gromadzenia notatek służbowych dotyczących pracowników. Dyrektor przedszkola ma jednak prawo prowadzić dokumentację dotyczącą nieprawidłowości, a do takiej można zaliczyć notatki dokumentujące przebieg różnego rodzaju rozmów z podwładnym.
  • 17 okresów zaliczanych do stażu wymaganego przy ustalaniu prawa do nagrody jubileuszowej

Do stażu pracy wymaganego do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej lub dodatku za wysługę lat zalicza się nie tylko zakończone okresy zatrudnienia na podstawie stosunku pracy, ale także inne okresy wymienione w różnych aktach prawnych. Ważne jest jednak odpowiednie ich udokumentowanie, co dokładnie musi sprawdzić osoba odpowiedzialna za sprawy kadrowo-płacowe.

czerwiec 2016 - Nr 22
Zarzadzanie przedszkolem nr 22 4AZ0022