• Zadania i terminy o których musisz pamiętać podczas rekrutacji do przedszkola na rok 2018/2019

Rekrutacja do przedszkoli na rok 2018/2019 należy przeprowadzić z zachowaniem terminów określonych w ustawie Prawo oświatowe – w tym roku nie obowiązują już przepisy przejściowe. Skorzystaj z praktycznej tabeli, w której przedstawiono przebieg tegorocznego postępowania rekrutacyjnego rok po kroku i upewnij się, że masz już wszystkie niezbędne wzory dokumentów.

• Trzynastka może zostać potrącona przez komornika, ale nie w całości

31 marca mija termin wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników przedszkoli za 2018 r. Jednakże nie wszyscy pracownicy przedszkola otrzymają trzynastki w wymiarze odpowiadającym ich okresowi pracy oraz wysokości wynagrodzenia. W przypadku pracowników z długami należy liczyć się z koniecznością potrącenia należnych im świadczeń. Szczególną uwagę zwrócić trzeba na potrącenia komornicze.
  • Obowiązkowa umowa o pracę dla nauczycieli – czy dotyczy tylko zajęć obowiązkowych

Regulacje dotyczące nakazu pracy na podstawie umowy o pracę wejdą w życie od 1 września 2018 r. Sprawdź czy obowiązek zawarcia umowy o pracę dotyczy także osób prowadzących zajęcia dodatkowe takie rytmika, angielski czy gimnastyka korekcyjna, jeżeli są one prowadzone w wymiarze jednej lub dwóch godzin tygodniowo?
  • Gdy sześciolatek nie realizuje obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego…

Dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego. Niespełnienie tego obowiązku podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji – sprawdź, jakie są Twoje obowiązki, a jakie działania podejmie dyrektor szkoły podstawowej.
  • 20 okoliczności zwalniających z konieczności przepracowania 6 miesięcy uprawniających do otrzymania trzynastki

Dodatkowe wynagrodzenie roczne wypłaca się tylko tym pracownikom, którzy efektywnie pracowali przez min. 6 miesięcy albo zaszła jedna z 20 okoliczności zwalniających z konieczności przepracowania tego okresu a dodatkowo nie popełnili żadnego z 4 przewinień pozbawiających ich prawa do trzynastki. Sprawdź, kto powinien otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2017 rok.
  • Ocena efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej – jak ją przeprowadzić i wykorzystać wnioski

W ramach podsumowania pracy szkoły po pierwszym półroczu warto także dokonać oceny udzielanej w placówce pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Krótko omawiamy, na czym warto bazować przy tym zadaniu oraz jak wykorzystać wypracowane wnioski w planowaniu kolejnych działań przedszkola w związku z pomocą psychologiczno-pedagogiczną
  • Rodzice rezygnują z pomocy psychologiczno-pedagogicznej – jakie kroki musi podjąć dyrektor i nauczyciele

Zdarza się, że rodzice informują przedszkole o rezygnacji z dalszego korzystania z pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej jego dziecku. Czy mają takie prawo? Jak w takiej sytuacji powinno zareagować przedszkole, aby mimo decyzji rodziców zapewnić dziecku odpowiednie wsparcie i pomoc?
  • Rekrutacja do przedszkoli – 14 najczęściej zadawanych pytań

W związku ze zbliżającą się rekrutacją do przedszkoli pojawia się coraz więcej pytań dotyczących prawidłowego postępowania dyrektora oraz członków komisji rekrutacyjnych. Mimo że przepisy nie uległy istotnym zmianom w porównaniu do ubiegłorocznych, nie wszystkie rozwiązania są oczywiste. Odpowiadamy na 14 najczęściej zadawanych pytań – dzięki odpowiedziom ekspertów unikniesz błędów.
  • E-akta osobowe i skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych – projekt ustawy przyjęty

• Stary SIO będzie funkcjonowałdo marca 2019 roku

• Będą zmiany w organizacji wycieczek

Kierownikiem wycieczki będzie mógł być tylko pracownik pedagogiczny placówki – to jedna z ważniejszych zmian przewidywanych w projektowanym rozporządzeniu w sprawie organizacji krajoznawstwa i turystyki. Zmienią się również wymogi dotyczące tego, kto może być opiekunem wycieczek.
  • Czy pamiętasz o weryfikowaniu kandydatów do pracy w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym

Każdy dyrektor ma obowiązek zweryfikowania czy kandydat do zatrudnienia w przedszkolu nie widnieje w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Obowiązek ten dotychczas nie został należycie nagłośniony, tymczasem jego niewykonanie grozi grzywną, aresztem, a nawet ograniczeniem wolności. Podpowiadamy, jak należycie zweryfikować kandydata do zatrudnienia, aby nie narazić się na negatywne konsekwencje.
  • Czy deklaracja zgodności na urządzenia wystarcza, aby korzystanie z placu zabaw było bezpieczne

Wybierając urządzenia stanowiące wyposażenie placu zabaw musisz upewnić się, że posiadają one aktualne certyfikaty i atesty. Często jednak producenci bądź dostawca zamówionych urządzeń dostarcza tzw. deklarację zgodności i zapewnia że jest ona tożsama z certyfikatem. Sprawdź czy tak jest w rzeczywistości i dowiedz się, jakich dokumentów zażąda sanepid podczas kontroli placu zabaw.
  • Żądanie od rodziców zaświadczeń o stanie zdrowia dziecka jest bezpodstawne

W trosce o bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w przedszkolu w statutach lub procedurach przyprowadzania i odbierania dzieci zamieszczane są zapisy mające uniemożliwić rodzicom postawienie w placówce chorych dzieci. Jednym z najczęstszych jest wskazanie na prawo do żądania zaświadczenia  lekarskiego o stanie zdrowia dziecka. Musisz wiedzieć, że taki wymóg jest niezgody z prawem – dowiedz się dlaczego.

luty/marzec 2018 - Nr 46
4AZ_46-1