• WSZYSTKIE
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Arkusz organizacji przedszkola na rok 2018/2019 – zasady opracowywania po nowelizacji przepisów

    Do rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i przedszkoli wprowadzono zmiany w zakresie treści oraz terminów opiniowania arkuszy organizacyjnych przedszkoli. Pamiętaj o uwzględnieniu zmian w arkuszu organizacji na rok szkolny 2018/2019. Sprawdź, co się zmieniło i przygotuj arkusz zgodnie z nowymi zasadami.

Artykuły

  • Dokumentowanie zindywidualizowanej ścieżki rocznego przygotowania przedszkolnego – jak powinno wyglądać

    Przepisy nie określają, w jaki sposób dokumentować realizację zindywidualizowanej ścieżki obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, co rodzi wiele wątpliwości. Dowiedz się, jaką dokumentację należy prowadzić. Czy należy założyć dziennik zajęć realizowanych indywidualnie? W jakiej formie przedstawić rodzicowi informację o realizacji zindywidualizowanej ścieżki?
  • Wymaganie szóste – jak organizować współpracę z rodzicami, aby stali się partnerami przedszkola

    Prowadzenie skutecznych działań dydaktycznych i wychowawczych wymaga zbudowania partnerskich relacji z rodzicami wychowanków – stworzenie takiej więzi stanowi jedno z wymagań stawianych przedszkolom. Sprawdź, jak powinna wyglądać współpraca przedszkola z rodzicami, aby mieć pewność, że spełnia wymaganie szóste i skorzystaj z narzędzia, dzięki któremu dowiesz się, jak tę współpracę oceniają rodzice.
  • Pamiętaj o nowym obowiązku informacyjnym – nowe przepisy o dotacji w przypadku ucznia więcej niż jednego przedszkola

    W ustawie o finansowaniu zadań oświatowych pojawił się bardzo ważny art. 24, który reguluje zasady wypłacania dotacji na dziecko, które jest jednocześnie uczniem więcej niż jednej placówki wychowania przedszkolnego – taka sytuacja może zdarzyć, się w przypadku przeniesienia dziecka w trakcie roku. Dowiedz się, jakie masz obowiązki wobec jednostki samorządu terytorialnego i poznaj konsekwencje ich niedopełnienia.
  • Publiczne i niepubliczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne – kiedy orzeczenie lub opinia nie może być wydana przez którąkolwiek

    Prawo oświatowe ogranicza niektóre kompetencje niepublicznych poradni psychologiczna pedagogicznych. Orzeczenia i część opinii mogą wydawać tylko poradnie publiczne – sprawdź, do wydawania których uprawnione są wyłącznie poradnie publiczne, a kiedy należy uwzględnić również opinię poradni niepublicznej.
  • Religia w przedszkolu niepublicznym – na czym polega dobrowolność organizowania zajęć

    W przedszkolach publicznych, na życzenie rodziców, organizuje się zajęcia z religii – mogą w nich uczestniczyć wszystkie dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym. Ta zasada nie dotyczy jednak placówek niepublicznych – sprawdź czy dyrektor musi zebrać od rodziców deklaracje o uczestniczeniu dziecka w zajęciach z religii i jak powinien postąpić, jeżeli rodzice sami wyjdą z inicjatywą organizacji zajęć.
  • Przygotowanie do nauki języka obcego – bez względu na wiek

    Przygotowaniem do nauki języka obcego nowożytnego objęte powinny być wszystkie dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym – wiek dziecka nie ma znaczenia.
  • Konstruowanie i dopuszczanie programu wychowania przedszkolnego – ustal zasady na rok 2018/2019

    Pierwszy rok realizowania nowej podstawy oznaczał dla nauczycieli konieczność zmodyfikowania wcześniej stosowanych programów wychowania przedszkolnego. Po upływie kilku miesięcy wiedzą już czy programy się sprawdziły. Być może warto wprowadzić modyfikacje albo opracować program autorski? Dowiedz się, jak przejść przez procedurę konstruowania i dopuszczania do użytku programu wychowania przedszkolnego.
  • 4 ważne zmiany w organizacji przedszkoli

    Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i przedszkoli przewiduje zmiany w terminach opiniowania arkuszy organizacyjnych placówek, a także w zakresie ich treści. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, do arkuszy trzeba będzie wpisywać m.in. imię i nazwisko nauczyciela danych zajęć. Sprawdzamy, co jeszcze się zmieni.
  • Dodatek za wychowawstwo w przedszkolu – kto powinien go otrzymywać

    Nauczycielowi, któremu powierzono sprawowanie opieki nad oddziałem w przedszkolu przysługuje dodatek za wychowawstwo. Jednak czy taki dodatek przysługuje również dyrektorowi przedszkola, który został zwolniony z obowiązku prowadzenia zajęć dydaktycznych z dziećmi?
  • Limity wynagrodzeń w przedszkolach niepublicznych – do jakiej wysokości wynagrodzenie można pokryć z dotacji

    Obowiązująca od 1 stycznia 2018 r. ustawa o finansowaniu zadań oświatowych wprowadza dwa limity wysokości wynagrodzenia osoby fizycznej zatrudnionej w przedszkolu, które może zostać pokryte z dotacji. Mimo że nowe limity już obowiązują, nadal pojawia się wiele wątpliwości zarówno dotyczących wysokości wynagrodzenia, jak i tego, których pracowników przedszkola dotyczą limity.
  • Przed udzieleniem zwolnienia na opiekę na dziecko trzeba sprawdzić, czy nie skończyło 14 lat

    Każdy pracownik niepedagogiczny i nauczyciel może skorzystać ze zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 14. Przed udzieleniem zwolnienia trzeba jednak ustalić, czy dziecko nie ukończyło tego wieku – dowiedz się według jakich przepisów dokonać  ustalenia i co w sytuacji, gdy dziecko ukończy 14 lat, a pracownik nie skorzysta ze zwolnienia.

Aktualnie przeglądasz

marzec 2018 - Nr 47
4AZ_47-1

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin