• Kontrola wykorzystania środków finansowych w przedszkolu niepublicznym – jak wygląda krok po kroku

Kontrole prawidłowości pobrania oraz prawidłowości wykorzystania dotacji oświatowej zawsze wywołują niepokój organów prowadzących i dyrektyw niepublicznych przedszkoli. Warto więc dowiedzieć się, jak powinna być prowadzona kontrola, z jakich narzędzi może skorzystać kontrolujący, a także jakie prawa i obowiązki spoczywają na przedszkolu. Zapoznaj się z artykułem i przygotuj się z odpowiednim wyprzedzeniem.

• Nabór do przedszkola niepublicznego – opracuj USP, aby pomóc rodzicom podjąć decyzję

Najważniejszą rolę w czasie naboru do przedszkoli niepublicznych odgrywa spotkanie z dyrektorem oraz poznanie placówki. Do każdego spotkania – niezależnie czy będzie zorganizowane indywidualnie czy odbędzie się w ramach Dni otwartych – należy odpowiednio się przygotować. Jak zachęcić rodziców? Czym jest USP, dlaczego jest ważne i jak je opracować? Wszystkiego dowiedz się z artykułu.
  • Kiedy dziecko odbiera dziecko – przedszkole nie może podważać decyzji rodziców o upoważnieniu do odbioru dziecka

W statutach wielu przedszkoli znajduje się niemające oparcia w przepisach wskazanie, że upoważnienie można wydać wyłącznie osobie pełnoletniej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy statut w Twoim przedszkolu nie zawiera regulacji ingerujących w zakres władzy rodzicielskiej.
  • Wszawica nie ustępuje – głowy przedszkolaków można kontrolować nawet bez zgody rodziców

Problem wszawicy systematycznie powraca na przełomie jesieni oraz zimy. W tym roku przekonujemy się, że nie można lekceważyć go także wiosną – profilaktyka w przedszkolu musi trwać przez cały rok i to niezależnie od wyrażenia lub cofnięcia zgody rodziców na kontrolę skóry głowy. Taka zgoda nie jest bowiem w ogóle potrzebna. Co jednak robić, gdy rodzice nie współpracują i stosują się do zaleceń higienicznych?
  • Obowiązkowa okresowa ocena pracy będzie dotyczyła również dyrektora przedszkola

Czy obowiązkowi okresowej oceny pracy podlega także dyrektor przedszkola, wicedyrektor i inni nauczyciele zajmujący stanowiska kierownicze? Dowiedz się, kiedy powinna zostać dokonana pierwsza ocena pracy dyrektora i kto jej dokona?
  • Nie musisz pozyskiwać zgody na weryfikację kandydata w rejestrze sprawców przestępstw dla tle seksualnym

Niezależnie od formy zatrudnienia i wymiaru zajęć, każdorazowo przed zatrudnieniem nauczyciela należy uzyskać informację czy nie figuruje w tym Rejestrze. Jednak co w sytuacji, gdy kandydat oświadcza, iż nie wyraża zgody na taką weryfikację?
  • Procedura awansu zawodowego po 1 września 2018 r.– awans na stopień nauczyciela kontraktowego

Od 1 września 2018 r. zmieniają się przepisy dotyczące awansu zawodowego nauczyciela na stopień nauczyciela kontraktowego. W przypadku nauczycieli, którzy rozpoczęli staż lub kontynuują postępowanie na wyższy stopień 1 września 2018 r., staż i postępowanie odbywają się na dotychczasowych zasadach, czyli obowiązujących przed 1 września 2018 r.
  • Wydłużenie okresu oczekiwania na rozpoczęcie stażu już od 1 września 2018 r. – ale nie dla każdego

Wielu nauczycielom w stopniu kontraktowego i mianowanego 31 sierpnia 2018 roku upłynie odpowiednio dwuletni i roczny okres karencji od uzyskania poprzedniego stopnia awansu zawodowego. Czy w takim razie już 1 września 2018 r. mogą rozpocząć staż na wyższy stopień awansu zawodowego?
  • Niewykorzystany urlop za czas urlopu zdrowotnego – czy można domagać się go do 3 lat wstecz?

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i zmiana Karty Nauczyciela od 1 stycznia 2018 r. otworzyły pole do dyskusji za jakie okresy nauczyciel może domagać się urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego z powodu korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. Sprawdź, czy dotyczy to tylko urlopu za 2018 r.
  • Udzielanie informacji o dziecku przez telefon jest niedopuszczalne

Zdarza się, że do rodzice, którzy nie mogą osobiście stawić się w przedszkolu i porozmawiać z nauczycielem, proszą o udzielenie informacji o dziecku telefonicznie. Czy i jakich informacji można udzielać telefonicznie, a kiedy jest to niedopuszczalne – dowiesz się z artykułu.
  • Będą 3 zmiany w świadczeniach pracowników samorządowych

• Od 1 lipca 2018 r. już tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie

• Skierowanie na urlop zdrowotny musi być potwierdzone przez NFZ – co to oznacza

Aby skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową, nauczyciel musi przedłożyć skierowanie do sanatorium potwierdzone przez NFZ. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy przedłożone skierowanie uprawnia nauczyciela do urlopu zdrowotnego.
  • Ustalanie opłat za pobyt dziecka w przedszkolu nie wymaga wydania decyzji administracyjnej

Obowiązujące od 1 stycznia 2018r. nowe przepisy dotyczące finansowania zadań oświatowych wciąż sprawiają wiele problemów dyrektorom przedszkoli oraz organom prowadzącym. Jednym z najczęściej pojawiających się w ostatnich okresie pytań jest pytanie, czy dyrektor jest zobligowany do wydania decyzji administracyjnej dotyczącej opłat rodziców za pobyt dziecka w przedszkolu? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź.

kwiecień 2018 - Nr 48
4AZ_48-1