• Diagnoza przedszkolna – zadania nauczycieli i dyrektora w roku szkolnym 2017/2018

Zmiany w przepisach dotyczących diagnozy gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole nie wprowadziły zmian w procedurze przeprowadzania czynności z nią związanych. Oceniając gotowość szkolną dziecka, należy odwoływać się do podstawy programowej grupującej umiejętności dziecka w czterech obszarach rozwojowych, zwracając jednak uwagę na obszary wskazane w druku informacji o gotowości szkolnej wskazane przez MEN.

• Co wynika z faktu, że informacja o dotacji dla przedszkola niepublicznego jest informacją publiczną

Najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych wskazuje, że niektóre informacje wymagają udostępnienia, a wniosek musi być rozpatrzony w ściśle określonej formie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jakim zakresie do przedszkoli niepublicznych mają zastosowanie regulacje ustawy o dostępie do informacji publicznej.
  • Kara upomnienia za naruszenie dyscypliny finansów publicznych – co oznacza w praktyce

Jedną z kar przewidzianych w przypadku naruszenia dyscypliny finansów publicznych może być upomnienie. Jakie są konsekwencje tej kary w związku z pełnioną funkcją? Czy raz ukarany dyrektor będzie mógł ponownie przystąpić do konkursu na to stanowisko?
  • Dni opieki nad dzieckiem w dodatkowym miejscu pracy nauczyciela

Zatrudnienie w dwóch lub więcej placówkach na podstawie odrębnych umów o pracę rodzi wątpliwości dotyczące możliwości korzystania z dni opieki nad dzieckiem do lat 14. Czy nauczyciel może korzystać z prawa do opieki w każdym przedszkolu, czy uprawnienie ogranicza się do podstawowego miejsca pracy?
  • Projekt unijny w przedszkolu – kiedy podstawą zatrudnienia jest Kodeks pracy

Nie każdy nauczyciel może być zatrudniony w przedszkolu na podstawie Karty Nauczyciela. Wyjątkiem są nauczyciele zatrudnieni w celu prowadzenia zajęć w ramach programów finansowanych ze środków Unii Europejskiej – podstawą zatrudnienia jest dla nich Kodeks pracy. Trzeba jednak pamiętać, że takie zajęcia mogą prowadzić też nauczyciele już zatrudnieni w placówce – do nich zastosowanie ma Karta Nauczyciela.
  • Komu przysługuje dzień wolny za święto przypadające w sobotę

W tym roku święto 11 listopada przypada w sobotę. Zgodnie z przepisami prawa pracy w takiej sytuacji dyrektor powinien wyznaczyć dla pracowników inny dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego. Ten dzień będzie przysługiwał jednak wyłącznie pracownikom niepedagogicznym, co więcej – nie wszystkim. Poznaj szczegółowe zasady udzielania dnia wolnego od pracy związku ze świętem przypadającym w sobotę.
  • Krótkoterminowy urlop zdrowotny dla nauczyciela – czy można go udzielić

Przepisy nie wskazują minimalnego czasu trwania urlopu dla poratowania zdrowia, dlatego nie ma przeszkód, aby został on udzielony tylko na kilka tygodni. Po otrzymaniu orzeczenia o potrzebie udzielenia tego urlopu należy jednak upewnić się, że nauczyciel jest uprawniony do skorzystania z niego.
  • Nagroda z okazji Dnia Nauczyciela – także w czasie urlopu

Dyrektor przedszkola przyznaję nagrodę nauczycielom wzorowo wykonującym pracę, zgodnie z kryteriami uchwalonymi przez organ prowadzący. Na ogół wnioski składa się we wrześniu – co w sytuacji, gdy już po zgłoszeniu nauczyciela do nagrody ten rozpocznie korzystanie z urlopu zdrowotnego lub macierzyńskiego? Sprawdź, czy nauczyciel może otrzymać nagrodę w okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

październik 2017 - Nr 41
4AZ_41-1