• WSZYSTKIE
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014

Spis treści wydania drukowanego

Artykuły

  • Plan finansowy przedszkola na 2018 rok – jak go opracować, zatwierdzić i modyfikować

    Opracowanie planu finansowego przedszkola to jedno z najważniejszych zadań spoczywających na dyrektorze w ostatnim kwartale roku, którego wykonanie wymaga ścisłej współpracy z organem prowadzącym. Sprawdź, jakie czynności podejmuje organ prowadzący, a jakie Ty oraz upewnij się, że nie narażasz się na zarzut naruszenia dyscypliny finansów publicznych.
  • Wystawianie faktur dla rady rodziców – czy jest możliwe

    Rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł w celu wspierania działalności statutowej przedszkola i wydatkować je zgodnie z regulaminem. Niekiedy jednak konieczne jest wystawienie faktury – na kogo usługodawcy mają wystawiać faktury, gdy rada nie ma osobowości prawnej?
  • Boże Narodzenie a nowa podstawa programowa – jak wykorzystać święta

    Świąteczne spotkania rodzinne i przedszkolne, pomoc innym ludziom, generalne porządki, tradycja i kultura, dekoracje i muzyka – Boże Narodzenie jest doskonałą okazją do realizacji podstawy programowej na wielu jej obszarach, a także inspiracją do tworzenia kącików tematycznych, o których mowa w nowej podstawie programowej.
  • Zasady wpisywania tematów w dzienniku przedszkola określa dyrektor

    Dziennik zajęć przedszkola powinien przekonywać, że podstawa programowa jest realizowana, jednak przepisy nie wskazują, jak formułować tematy, aby nie pozostawiało to wątpliwości. Jak od 1 września 2017 r. powinien wyglądać wpis tematu dziennego i tematów w dzienniku przedszkola i co powinien zawierać?
  • Podjęcie pracy w szkole wyższej nie wymaga zgody dyrektora przedszkola

    Od 1 września 2017 r. podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia na podstawie stosunku pracy w innym przedszkolu lub szkoły może wymagać uzyskania pisemnej zgody dyrektora szkoły wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia. Sprawdź, czy obowiązek ten dotyczy też szkoły wyższej.
  • Niewłaściwe zastosowanie umowy terminowej w zatrudnieniu nauczyciela – poznaj skutki

    Zatrudnienie nauczyciela kontraktowego, mianowanego i dyplomowanego na podstawie umowy na czas określony jest dopuszczalne tylko w wyjątkowych sytuacjach. Czy wiesz, ile takich umów można zawrzeć z nauczycielem i na jaki okres? Co w sytuacji, gdy nauczyciel podważy zasadność zatrudnienia terminowego i wystąpi o ustalenie istnienia stosunku pracy, żądając nawiązania umowy na czas nieokreślony?
  • Czy dokumenty przedszkolne muszą być podpisywane przez obydwoje rodziców

    W wielu przedszkolach przyjęto zasadę, że dokumenty dotyczące dziecka są podpisywane przez obydwoje rodziców. Dotyczy to nie tylko umowy, ale także zgody na udział w wycieczce czy upoważnienie od odbioru z placówki. Czy taki wymóg ma jest uzasadniony? Sprawdź, kiedy musisz mieć pewność, że decyzja dotycząca dziecka wspólna.
  • Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka – w trakcie czy po realizacji podstawy programowej

    Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka może być prowadzone w tych placówkach, które mają odpowiednie warunki do prowadzenia takich zajęć, i w których powołano zespół wczesnego wspomagania. W niektórych przedszkolach zajęcia te odbywają się w czasie przeznaczonym na realizację podstawy programowej. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe?
  • Czy w ramach podziękowania za darowiznę można reklamować usługi lub produkty darczyńcy

    Niektóre przedszkole otrzymują w ramach darowizny pomoce dydaktyczne, przybory plastyczne lub środki higieniczne. Zdarza się jednak, że w zamian darczyńcy proszą o reklamę na stronie internetowej lub w gablotach przedszkolnych. Czy możesz zgodzić się na taką formę podziękowania? A co w sytuacji, gdy komercyjna firma chciałaby zapłacić za możliwość reklamowania swoich produktów?

Aktualnie przeglądasz

Listopad 2017 - Nr 42
4AZ_42-1

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin