• Zindywidualizowana ścieżka obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego – jak ją realizować

Zindywidualizowana ścieżka realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego jest  nowym rozwiązaniem w obszarze pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Jak każda nowość – budzi wątpliwości w zakresie ubiegania się o jej organizację oraz przebieg realizacji podstawy programowej. W artykule wyjaśniamy, kiedy i w jaki sposób zorganizować dla dziecka pomoc w tej formie.

• Poznawanie alfabetu i przygotowanie do nauki pisania, czyli co o literach mówi podstawa programowa

Podstawa programowa nie wskazuje wprost, jakie umiejętności związane z pisaniem powinny posiadać dzieci kończące przedszkole. Nauczyciele nie mają pewności, czy powinni uczyć pisania liter pisanych czy drukowanych, a także – czy dzieci powinny ćwiczyć kreślenie znaków w liniaturze? Odpowiedzi należy szukać w warunkach i sposobie realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego.
  • Jak określić zintegrowane działania nauczycieli i specjalistów pracujących z dzieckiem

Przepisy wskazują, że w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym należy określić zintegrowane działania nauczycieli i specjalistów pracujących z wychowankiem posiadającym orzeczenie o specjalnych potrzebach edukacyjnych.  Dowiedz się, w jaki sposób należy to zrobić i jakie mogą to być działania.
  • 10 zadań kadrowo-płacowych dyrektora przedszkola na przełomie roku kalendarzowego

Koniec roku kalendarzowego to okres, w którym dyrektor przedszkola musi wywiązać się z wielu obowiązków o charakterze kadrowo-płacowym. Skorzystaj z praktycznej tabeli, w której wymieniono najważniejsze zadania dyrektora przedszkola na przełomie roku kalendarzowego.
  • Pomoc nauczyciela bez dodatku za warunki pracy

• Kontynuowanie stażu po zmianie miejsca pracy – kiedy jest możliwe

Nauczyciel, który rozpocznie staż na stopień nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego, może kontynuować go po zmianie miejsca pracy. W takim przypadku okres dotychczas odbytego stażu zostanie zaliczony do stażu realizowanego w nowym miejscu pracy. A co ze stażystą odbywającym staż na stopień nauczyciela kontraktowego?
  • Czy zajęcia rozwijające uzdolnienia to zajęcia wynikające z zadań statutowych

Dnia 1 wrze ś nia w ż ycie wszed ł pierwszy etap reformy ustroju szkolnego. Nieco w cieniu reformy pozostawa ł a istotna zmiana w przepisach Karty Nauczyciela, dotycz ą ca czasu pracy nauczycieli i zwi ą zana z pomoc ą psychologiczno-pedagogiczn ą . Nowe regulacje mają istotne znaczenie w kontekście obowiązkowego pensum nauczyciela. Sprawdź, co się zmieniło.
  • Upublicznianie informacji o zadłużonych rodzicach jest zakazane

Problem zaległości w uiszczaniu opłat za przedszkole jest bliski dyrektorom większości przedszkoli. Szukając metody skutecznego przypominania o opłatach, niektórzy zamieszczają informację o zaległościach w widocznym miejscu. Takie rozwiązanie budzi wiele wątpliwości – sprawdź, na co narażasz się, ujawniając w taki sposób dane osobowe oraz poznaj inne, zgodne z prawem, możliwości.
  • Od 1 stycznia 20018 r. nowe zasady zakładania i prowadzenia żłobków oraz klubów dziecięcych

• Pierwsza praca w szkole – czyli kiedy nauczycielowi przedszkola przysługuje zasiłkek na zagospodarowanie

Dodatek na zagospodarowanie przysługuje po spełnieniu ściśle określonych przesłanek. Najwięcej trudności w badaniu ich spełnienia sprawia podjęcie pierwszej pracy zawodowej w życiu w szkole. W artykule wyjaśniamy, jak rozumieć pojęcia „pierwsza praca zawodowa w życiu” oraz  „szkoła”, a także jak postąpić, jeżeli już po wypłaceniu zasiłku okazało się, że nauczyciel nie spełniał wymagań niezbędnych do jego otrzymania.
  • Czy można odmówić opieki dziecku nieuczestniczącym w całodniowej wycieczce przedszkolnej

Organizacja całodniowej wycieczki dla wszystkich wychowanków przedszkola może wiązać się z koniecznością zaangażowania całej kadry pedagogicznej. Co zrobić, gdy rodzice kilkorga lub tylko jednego dziecka nie wyrażają zgody na udział w wycieczce? Czy w takiej sytuacji można poprosić ich o nieprzyprowadzanie dziecka w tym dniu do przedszkola?
  • Prowadzenie zajęć rewalidacyjnych przez nauczyciela w trakcie studiów – czy jest możliwe

Sprawdź, czy nauczyciel wspierający w przedszkolu, który jest w trakcie podyplomowych studiów na kierunku oligofrenopedagogika, może prowadzić zajęcia rewalidacyjne z wychowankami z niepełnosprawnością intelektualną.
  • Rozliczenie dotacji dla przedszkola niepublicznego – poznaj najczęściej popełniane błędy

Początek stycznia to termin rozliczenia rocznych dotacji dla przedszkoli niepublicznych. Jednym z rokrocznie pojawiających się problemów jest kwestia prawidłowości wydatkowania otrzymanych środków. Zachęcamy do sprawdzenia, które wydatki można pokrywać z dotacji oraz upewnienia się, że  czy jest rozliczana prawidłowo.

grudzień 2017 - Nr 43
4AZ_43-1