• WSZYSTKIE
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Rodzice partnerami przedszkola – jak efektywnie współpracować z radą rodziców

    W każdym przedszkolu publicznym należy obligatoryjnie powołać radę rodziców, która oprócz reprezentowania ogółu rodziców powinna aktywnie włączać się życie przedszkola. W praktyce rodzice raczej niechętnie uczestniczą w pracach tego organu – jak to zmienić? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak możesz zachęcić rodziców do aktywnej współpracy z dyrektorem przedszkola.

Artykuły

  • Przedszkole nie może odstąpić od wydawania posiłków

    Zapewnienie dzieciom wyżywienia stanowi jeden z obowiązków przedszkola, które nie może zaniechać jego realizacji w związku z niską frekwencją czy awarią w przedszkolnej kuchni. Co może zrobić dyrektor w sytuacji, gdy uruchomienie pionu kuchennego jest utrudnione lub nieopłacalne? Czy właściwym rozwiązaniem będzie zwrócenie się do rodziców z prośbą o dostarczenia posiłku dla dziecka na dany dzień?
  • Zmiana wysokości dodatku motywacyjnego po podwyżce wynagrodzenia – nie w każdym przedszkolu

    Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli zatrudnionych w placówkach samorządowych. Sprawdź czy w związku z podwyżką wynagrodzenia należy zwiększyć także wysokość dodatku motywacyjnego?  
  • Jakie dokumenty podlegają kontroli w czasie dokonywania oceny pracy dyrektora przedszkola?

    Przegląd dokumentacji przedszkolnej odbywa się w oparciu o kryteria oceny pracy dyrektora. W zasadzie dotyczy to wszystkich materiałów z dotyczących pracy i funkcjonowania przedszkola. Na kontrolę których dokumentów powinien zatem przygotować się oceniany dyrektor przedszkola?
  • Jak obliczyć wynagrodzenie krwiodawcy

    W dniu zwolnienia od pracy, za który nauczyciel zachowuje prawo do wynagrodzenia, przysługuje mu wynagrodzenie obliczane tak jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, z tą różnicą, że składniki wliczane w wysokości przeciętnej uwzględnia się z miesiąca wykorzystywania zwolnienia od pracy. Jak obliczyć wynagrodzenie, jeżeli w dniu zwolnienia nauczyciel miał realizować godziny ponadwymiarowe lub godziny doraźnych zastępstw? Z tego artykułu dowiesz się: Jakie przepisy regulują zasady obliczania wynagrodzenia za dzień zwolnienia od pracy dla krwiodawcy. Jakie składniki wynagrodzenia wypłaca się krwiodawcy. Czy dyrektor przedszkola musi udzielić zwolnienia krwiodawcy.
  • Strajk nauczycieli – przygotuj się na to, że nauczyciele nie przystąpią do pracy

    Związki zawodowe nie wykluczają organizacji strajku związanego wdrażaną od 2016 r. reformą sytemu oświaty. Na dyrektorze przedszkola w okresie strajku ciąży duża odpowiedzialność – musi zagwarantować strajkującym możliwość realizowania przysługujących im praw, zadbać aby nie przekroczyli uprawnień a także pamiętać o wynagrodzenia nauczyciela za okres strajku, które następnie podlega potrąceniu z kolejnego wynagrodzenia. Dowiedz się, jak zachować się w okresie strajku.
  • W przedszkolu nie trzeba prowadzić rejestru orzeczeń i opinii wydanych przez poradnię

    Przedszkole nie musi rejestru orzeczeń i opinii wydanych przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Dokumenty doręczane przez rodziców należy gromadzić w indywidualnych teczkach dzieci.
  • Przekazywanie danych o dzieciach zgodnie z RODO – sześć instytucji, którym możesz udzielić informacji

    Gromadzone przez przedszkole informacje powinny być udostępniane innym podmiotom tylko wówczas, gdy służy to udzielaniu dziecku konkretnej pomocy. Udostępnienie ich innym osobom i instytucjom powinno jasno wynikać z przepisów prawa. Sprawdź którym podmiotom, w jakich sytuacjach i jakie informacje o dziecku możesz udostępniać, a które muszą pozostać poufne.
  • Promocja przedszkola – wiele dróg do sukcesu przed rozpoczęciem rekrutacji

    Dyrektor przedszkola pragnący wypromować placówkę ma w zasięgu ręki wiele możliwości, które pozwolą osiągnąć cel. Najlepsze efekty da łączenie różnorodnych metod. Po jakie sposoby warto sięgnąć? Przeczytaj ostatni artykuł z cyklu i sprawdź, jak możesz zwiększyć popularność przedszkola w lokalnej społeczności na kilka tygodni przed rozpoczęciem naboru na nowy rok szkolny. Z tego artykułu dowiesz się: Więcej kanałów – więcej szans. Jak to wykorzystać do promocji przedszkola. Czy zawsze dobra renoma wyprzedza ofertę. Jak odbudować wizerunek przedszkola. Jak opracować plan promocji przedszkola. Kanały i metody prezentacji oferty - z jakich 15 propozycji warto skorzystać. Jak wykorzystać marketing szeptany. Czy weryfikacja skuteczności działań promocyjnych jest niezbędna.
  • Otwarte konkursy ofert z nowymi regulaminami

    Regulamin otwartego konkursu ofert oraz kryteria wyboru ofert przedszkoli, które otrzymają dotację w wysokości   równej 100% podstawowej kwoty dotacji rada gminy określa w drodze uchwały, uwzględniając konieczność zapewnienia jak najlepszych warunków realizacji wychowania przedszkolnego. Jednak od 1 stycznia 2019 r. regulamin ten musi określać szczególne kwestie. Sprawdź jakie.

Aktualnie przeglądasz

luty 2019 - Nr 60
4AZ_60-1

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin