• WSZYSTKIE
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016

Spis treści wydania drukowanego

Artykuły

  • Klub malucha nie otrzyma dotacji na wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

    Klub dziecięcy nie jest uprawniony do otrzymania dotacji na organizację zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. By otrzymać na to środki z urzędu miasta, powinien przekształcić się w jedną z form wskazaną w przepisach prawa oświatowego, uzyskać wpis do rejestru jst oraz zapisać możliwość organizowania zajęć wwr w statucie.
  • Pismo z ZUS dotyczące kontroli zwolnień lekarskich nie wiąże dyrektora

    Dyrektor przedszkola ma prawo kontrolować prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich przez swoich pracowników. W praktyce może to dotyczyć sytuacji, gdy w ocenie pracodawcy zwolnienie jest przez pracownika nadużywane i dezorganizuje pracę przedszkola. Dyrektor nie ma jednak obowiązku uwzględniania oczekiwań ZUS w zakresie kontroli, nawet gdy otrzyma w tej sprawie urzędowe pismo.
  • Zmiana stanowiska pracy z niepedagogicznego na pedagogiczne wymaga rozwiązania umowy o pracę i zawarcia nowej

    Zmiana stanowiska pracy z pomocy nauczyciela na stanowisko nauczyciela przedszkola nie powinna być dokonywana w trybie porozumienia zmieniającego, ale rozwiązania stosunku pracy i zawarcia nowego. Te dwa stosunki pracy podlegają bowiem różnym reżimom prawnym m.in. w zakresie prawa do urlopu wypoczynkowego.
  • Jeden budynek, dwie placówki, dwie umowy to także dwa oddzielne urlopy

    Pracownik zatrudniony jednocześnie w przedszkolu i żłobku znajdujących się w tym samym budynku ma prawo do urlopu wypoczynkowego w ramach każdego stosunku pracy, z uwzględnieniem wymiaru zatrudnienia. W takim przypadku, by mieć cały dzień wolny, będzie musiał złożyć wniosek urlopowy u dwóch pracodawców.
  • Nauczyciel punktu przedszkolnego może pracować w godzinach ponadwymiarowych

    Czas pracy punktu przedszkolnego określa organ prowadzący. W czasie otwarcia punktu opiekę nad dziećmi powinien sprawować nauczyciel, a jeżeli jego czas pracy nie obejmuje w całości godzin pobytu dzieci w punkcie, to można mu zlecić pracę w godzinach ponadwymiarowych lub zatrudnić dodatkowego pracownika.
  • Zasady opieki nad dzieckiem-cukrzykiem niekiedy warto określić w umowie z rodzicami

    Opiekę nad dzieckiem chorym na cukrzycę i wykonywanie zabiegów z tym związanych przede wszystkim powinna sprawować pielęgniarka lub opiekun przedszkolny. Przy czym, o ile mieści się to w zakresie obowiązków pielęgniarki to w przypadku nauczyciela może nastąpić tylko za jego zgodą. Opiekę mogą także pełnić rodzice lub upoważniona przez nich osoba. Jednak w ostatnim przypadku zalecamy spisanie z rodzicami umowy w tym zakresie.  
  • Rodzice mogą dostarczać posiłki dla dziecka na specjalnej diecie

    Jeżeli dziecko ma alergię pokarmową i przedszkole nie jest w stanie zapewnić mu odpowiedniej diety lub też rodzice, z troski o bezpieczeństwo przygotowywanych posiłków, wolą sami dostarczać jedzenie dla dziecka, nie ma przeszkód, by dyrektor wyraził zgodę na takie rozwiązanie.
  • Sprzątaczki myjące okna na wysokości 1 m muszą odbywać okresowe szkolenie z bhp

    Mycie okien w budynku przedszkola, jeżeli odbywa się na wysokości co najmniej 1 metra nad poziomem podłogi lub ziemi, jest uznawane za pracę na wysokości. Oznacza to, że pracownicy wykonujący taką pracę muszą raz do roku odbywać szkolenie okresowe z zakresu bhp.
  • Bez odpowiednich zapisów w statucie organ dotujący może zakwestionować płatność za dodatkowe zajęcia

    Faktury za prowadzenie zajęć dodatkowych poszerzających podstawę programową oraz za nadzór pedagogiczny dotyczący realizacji i utrwalania treści można opłacić z dotacji, pod warunkiem że odpowiednie zapisy znajdą się w statucie.
  • W przedszkolu niepublicznym pomoc p-p w ramach realizacji podstawy programowej

    Jeśli przedszkole niepubliczne nie organizuje zajęć specjalistycznych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej, to działania związane z zapewnieniem dziecku odpowiedniego wsparcia powinny być podejmowane w toku realizacji podstawy programowej i w codziennej pracy nauczycieli z dzieckiem.
  • W niepublicznym przedszkolu premię dla dyrekcji i pracowników można wypłacić z dotacji

    Wypłatę premii pieniężnej dla dyrektora i pracowników administracji i obsługi przedszkola niepublicznego można rozliczyć z dotacji, jeśli takie nagrody przewiduje regulamin wynagradzania obowiązujący w tej jednostce.
  • Korzystanie z aplikacji do kontaktu z rodzicami bez odrębnych zgód

    Wprowadzenie przez rodzica adresu e-mail do aplikacji umożliwiającej kontakt on-line z dyrekcją przedszkola uznać należy za wyrażenie zgody na jego wykorzystanie przez aplikację. Nie jest w tym przypadku wymagana odrębna zgoda na korzystanie z aplikacji.
  • „Dziecko spoza gminy” to osoba nie zamieszkująca na obszarze danej gminy

    Często dopiero w ramach uzupełniającej rekrutacji przyjmuje się do przedszkoli dzieci spoza gminy. Jednak wielu dyrektorów ma wątpliwość, czy chodzi o dziecko, które jest zameldowane poza gminą, czy jedynie ma miejsce zamieszkania poza nią. W tekście wyjaśniamy te wątpliwości.
  • Nauczyciel z obowiązkiem zachowania danych wrażliwych przedszkolaka

    Projekt nowelizacji niektórych ustaw w związku z dostosowaniem polskiego porządku prawnego do przepisów RODO uzupełnia ustawę – Prawo oświatowe o przepisy dotyczące obowiązku zachowania przez nauczycieli tzw. tajemnicy zawodowej. Dalej wyjaśniamy, jak nowe zapisy przełożą się na pracę pracowników przedszkoli i obowiązki dyrektorów.
  • Wzrost wynagrodzeń nauczycieli i powrót do obowiązkowych regulaminów płacowych

    W ciągu ostatnich kilku lat kwoty średnich wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli sukcesywnie wzrastały, co przedstawia poniższa tabela. W tym roku i następnych latach planowane są kolejne, 5% podwyżki. Ponadto przywrócony zostanie obowiązek corocznego uchwalania regulaminów wynagradzania dla nauczycieli przez organ prowadzący.
  • Dodatek za wyróżniającą pracę dla wszystkich nauczycieli

    Od 1 września 2020 r. prawo do dodatku za wyróżniającą pracę będą mieli wszyscy nauczyciele, bez względu na stopień awansu zawodowego. Będzie on wypłacany przez cały okres trwania stażu nie dłużej jednak niż przez 3 lata, chyba że w tym czasie nauczyciel otrzyma ocenę pracy niższą niż ocena wyróżniająca – to kolejne nowości, jakie przewiduje projekt nowelizacji Karty Nauczyciela.  
  • Umowa zgodnie z organizacją nauczania tylko na 36 miesięcy

    Umowa na czas określony zawierana zgodnie z organizacją nauczania będzie mogła trwać maksymalnie 36 miesięcy, po tym okresie zaś ulegnie przekształceniu w stosunek pracy na czas nieokreślony. Takie rozwiązanie przewiduje najnowszy projekt nowelizacji Karty Nauczyciela, który trafił do konsultacji i uzgodnień. Poza limitem będą jednak 3 rodzaje umów terminowych.
  • „Świadczenie na start” dla stażystów

    Nauczyciele stażyści ubiegający się o stopień nauczyciela kontraktowego otrzymają dwukrotnie w trakcie trwania stażu świadczenie w wysokości 1.000 zł tzw. świadczenie na start. Pierwsza wypłata nastąpi już 30 września 2019 r. Przeczytaj aktualne artykuły: Wypłata świadczenia na start Brak przygotowania pedagogicznego a jednorazowe świadczenie na start dla nauczyciela Świadczenie na start dla nauczyciela w przedszkolu niepublicznym – czy można je wypłacać Przygotowanie do zawodu nauczyciela i świadczenie na start po zakończeniu pracy w przedszkolu niepublicznym

Aktualnie przeglądasz

maj 2019 - Nr 63
4AZ_63-1

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin