• WSZYSTKIE
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016

Spis treści wydania drukowanego

Artykuły

  • Zmniejszenie pensum na wniosek nauczyciela mianowanego oznacza utratę zatrudnienia przez mianowanie

    Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania można zmniejszyć wymiar zatrudnienia tylko w razie zaistnienia 3 przesłanek. Jest także możliwa odwrotna sytuacja tj. gdy nauczyciel sam wystąpi z prośbą o zmniejszenie pensum np. z powodów osobistych. W takim przypadku nauczyciel straci jednak zatrudnienie przez mianowania, gdyż dyrektor będzie musiał rozwiązać z nim stosunek pracy i zawrzeć nowy – na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze czasu pracy. Poznaj te i inne warunki modyfikacji treści stosunku pracy nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania. Z tego artykułu dowiesz się: Jakie jest 7 warunków, od których spełnienia zależy zatrudnienie przez mianowanie. Kiedy umowa o pracę może się przekształcić w mianowanie. Czy mianowanie daje większą stabilność zatrudnienia niż umowa o pracę. Jakie 3 warunki muszą być spełnione by możliwe było zmniejszenie wymiaru zatrudnienia nauczyciela mianowanego. Czy możliwe jest utrzymanie mianowania mimo braku pełnego etatu. Czy nauczyciel może sam wystąpić z wnioskiem o obniżenie pensum.
  • Umowa na zastępstwo nie przekształca się w umowę o pracę na czas nieokreślony

    Zarówno nauczycieli, jak i pracowników niepedagogicznych zatrudnianych w przedszkolach obowiązują odrębne limity dotyczące liczby i długości trwania umów na czas określony. W przypadku pracowników niepedagogicznych limit obejmuje 33 miesiące zatrudnienia na czas określony lub nie więcej niż 3 umów o pracę. Po upływie tego limitu umowa terminowa przekształca się w zatrudnienie na czas nieokreślony, ale nie zawsze.
  • Można podpisać z nauczycielem umowę terminową na dłużej niż 3 lata

    Od 1 września 2019 r. nauczyciele przedszkoli publicznych mogą być zatrudniani na czas określony trwający maksymalnie 36 miesięcy. Nie stoi to jednak na przeszkodzie zawarciu w tym roku szkolnym za nauczycielem kilkuletniej umowy terminowej, a o tym, co się z nią stanie po 36 miesiącach, piszemy dalej.
  • Jakie wymagania trzeba spełnić, by zwiększyć liczbę dzieci w przedszkolu niepublicznym?

    Niejednokrotnie może zajść potrzeba przyjęcia większej liczby dzieci do przedszkola niepublicznego niż pierwotnie założona. Sprawdź, kto może podjąć decyzje o zwiększeniu liczby dzieci w przedszkolu niepublicznym i w jakim stopniu ta liczba zależy od opinii sanitarnej. Z tego artykułu dowiesz się: Jakie dokumenty trzeba przygotować w związku ze zwiększeniem limitu liczby dzieci w przedszkolu? Czy zwiększenie liczby dzieci wymaga zmian w statucie i we wpisie do ewidencji? Czy zwiększenie liczby dzieci w przedszkolu ma wpływ na przepisy dotyczące powierzchni na jedno dziecko?
  • Fizjoterapeuta nie musi mieć umowy o pracę

    Już trochę ponad rok obowiązuje przepis, zgodnie z którym m.in. w przedszkolach niepublicznych i innych formach wychowania przedszkolnego nauczycieli obowiązkowo zatrudnia się na podstawie umowy o pracę. Nie każda jednak osoba prowadząca zajęcia w przedszkolu jest i musi być nauczycielem. Dotyczy to np. fizjoterapeuty.
  • Nieobowiązkowa religia i obowiązkowy angielski w niepublicznym przedszkolu

    Obowiązek zorganizowania nauki religii dotyczy wyłącznie przedszkoli publicznych oraz tych przedszkoli niepublicznych, których statut wskazuje, że takie zajęcia są prowadzone. Nauka religii w publicznych przedszkolach jest realizowana na życzenie rodziców. W związku z tym przedszkole niepubliczne nie musi organizować zajęć z religii, jeżeli rodzice nie wnioskują o takie zajęcia.
  • Z dotacji można sfinansować wynagrodzenia pracowników – członków rodziny dyrektora

    Dyrektor przedszkola niepublicznego może zatrudnić swojego współmałżonka np. na stanowisku administracyjnym o dowolnie ustalonej nazwie i zakresie obowiązków, ustalić mu wysokie wynagrodzenie, byle mieściło się w limitach, i pokryć je z dotacji.
  • Usprawiedliwiona nieobecność dziecka a naliczanie dotacji

    Dziecko zapisane do przedszkola, które z powodu usprawiedliwionej nieobecności (np. pobytu w szpitalu, sanatorium) nie uczęszcza w danym miesiącu do placówki, powinno być ujęte przy naliczaniu dotacji na ten miesiąc, ale warto to uzgodnić z organem dotującym.
  • Umowa między rodzicami a przedszkolem na cały rok szkolny

    Umowę o świadczenie usług przedszkolnych należy zawrzeć na cały rok, tj. od 1 września do 31 sierpnia, ponieważ zgodnie z art. 94 ustawy Prawo oświatowe rok szkolny trwa od 1 września do 31 sierpnia. Nie ma przy tym znaczenia, że przedszkole ma w wakacje przerwę.
  • Można korzystać z komputera prywatnego w celach służbowych

    Dyrektor przedszkola publicznego, a także inny pracownik przedszkola może używać prywatnego komputera dla celów służbowych. W drugim przypadku należy jednak zawrzeć umowę, w której należy określić zasady wykorzystania komputera oraz kwotę ekwiwalentu przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystania komputera prywatnego do celów służbowych. Umowa taka będzie potrzebna również w przypadku przedszkola niepublicznego, w przypadku gdy dyrektor nie jest osobą prowadzącą.
  • W przedszkolu niepublicznym można powołać dyrektora ds. nadzoru pedagogicznego

    W przedszkolu niepublicznym można utworzyć dwa stanowiska dyrektora – jednego ds. administracyjnych, a drugiego ds. nadzoru pedagogicznego. Wynagrodzenie obydwu można zaś pokryć z dotacji.
  • Podwyższenie stawki żywieniowej w przedszkolu dyrektor uzgadnia z organem prowadzącym

    Zarówno na początku roku szkolnego jak i w czasie jego trwania możliwe jest podniesienie stawki żywieniowej w przedszkolu. Dyrektor powinien współdziałać w tej sprawie z organem prowadzącym, ale ostatecznie to on podejmuje decyzję w tej sprawie.
  • Opiekun stażu w przedszkolu nie samorządowym

    W szkołach i placówkach publicznych prowadzonych przez osoby prawne i fizyczne inne JST opiekunem stażu może być dyrektor i wicedyrektor placówki. Rozwiązanie to ma zatem zastosowanie np. w publicznym i niepublicznym przedszkolu prowadzonym przez osoby fizyczne lub prawne.
  • W przepisach znajdą się kryteria refundacji kosztów dowozu do przedszkola

    Po pierwszym czytaniu w komisjach sejmowych jest senacki projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo oświatowe, który dotyczy wprowadzenia do systemu prawa przepisów określających kryteria ustalania kosztów przejazdu dziecka i opiekuna, które są zwracane opiekunom dowożącym dzieci niepełnosprawne (lub inne uprawnione) do szkoły lub przedszkola. Projekt stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt S 1/17). Dowiedz się więcej, jak zmienią się zasady refundacji tych kosztów
  • Rozkład zajęć w przedszkolu

    Przepisy nie zawierają rozstrzygnięć dotyczących czasu realizacji zajęć przygotowujących do posługiwania się językiem obcym nowożytnym, zajęć realizowanych w ramach udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej czy zajęć rewalidacyjnych. Nie ma również przepisu, który regulowałby szczegółowo czas realizacji podstawy programowej. Oznacza to, że zajęcia te powinny być realizowane w czasie pobytu dziecka w przedszkolu, zapewnianym w wymiarze nie mniejszym niż 5 godzin dziennie – patrz przykład.  
  • Nowe przepisy o opiece zdrowotnej nad uczniami nie dotyczą przedszkoli

    Zgodnie z ustawą o opiece zdrowotnej nad uczniami wszyscy uczniowie do ukończenia 19 roku życia, a uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – do ukończenia szkoły ponadpodstawowej powinni mieć zapewnioną opiekę zdrowotną w szkole. Czy przepisy te dotyczą także przedszkoli? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tekście. 
  • Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 roku bez dodatku stażowego

    Co najmniej 2.600 zł miesięcznie, co najmniej 17 zł za godzinę – tyle od 1 stycznia 2020 r. zarobią pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy. Co ważne do tej kwoty nie będzie wliczany dodatek stażowy - także gdy wynika on z regulaminu wynagradzania.
  • Komisja dla stażystów bez przedstawiciela kuratorium i organu prowadzącego?

    Z przepisów o awansie zawodowym nauczycieli zwartych w Karcie Nauczyciela i rozporządzeniu MEN nie wynika obowiązek zawiadomienia kuratorium oświaty oraz organu prowadzącego o posiedzeniu komisji kwalifikacyjnej dla nauczycieli stażystów. Sprawdź, czy dyrektor przedszkola powołujący taką komisję rzeczywiście może pominąć te organy i nie zawiadomić ich o posiedzeniu. 
  • Regulaminy płacowe dla przedszkoli z nowym dodatkiem funkcyjnym

    W związku z rozszerzeniem kręgu nauczycieli uprawnionych do dodatku funkcyjnego o nauczycieli opiekujących się oddziałem przedszkolnym, konieczna jest aktualizacja regulaminów wynagradzania przez organy prowadzące przedszkola. Zmiany trzeba wprowadzić jak najszybciej, gdyż nowości te obowiązują od 1 września br.
  • Stażyści z roku szkolnego 2018/2019 bez zasiłku na zagospodarowanie i dodatku na start

    W związku z nowelizacją przepisów, nauczycieli, którzy rozpoczęli staż na stopień nauczyciela kontraktowego w roku szkolnym 2018/2019 obowiązuje przyspieszony staż. Na dodatek osoby te nie otrzymają ani zasiłku na zagospodarowanie ani dodatku na start.

Aktualnie przeglądasz

listopad 2019 - Nr 69
4AZ_69-1

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin