• WSZYSTKIE
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Diagnoza gotowości szkolnej – w praktyce

    Zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego opracowanie diagnozy dojrzałości szkolnej dotyczy dzieci, które w danym roku mają rozpocząć naukę w szkole. Oznacza to, że diagnoza ta dotyczy nie tylko sześciolatków, które w danym roku szkolnym realizują obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego. Z tego artykułu dowiesz się: Kogo dotyczy diagnoza dojrzałości szkolnej. Jakie są terminy wykonania zadań związanych z diagnozą. Jak przeprowadzić diagnozę gotowości szkolnej dziecka. jak ocenić poszczególne 4 obszary funkcjonowania dziecka. Czym jest analiza czynników środowiskowych. Jakie narzędzia można wykorzystać do diagnozy przedszkolnej. Na czym może polegać wsparcie nauczycieli przez specjalistów w ocenie gotowości szkolnej.

Artykuły

  • Rada pedagogiczna w okresie zawieszenia zajęć

    Przepisy dotyczące funkcjonowania placówek oświatowych w okresie zawieszenia zajęć nie zabraniają zwoływania w tym czasie zebrań rady pedagogicznej. Jednak takie spotkanie w kilku, czy kilkunastoosobowym składzie jest ryzykowne z uwagi na stan zagrożenia epidemiologicznego. O ile zatem to możliwe, zebranie warto przełożyć lub odbyć je za pomocą narzędzi internetowych np. komunikatora.
  • Czy nauczyciel może przyprowadzić swoje dziecko do pracy?

    Kwestii przyprowadzania dzieci przez pracownika do pracy nie regulują przepisy. Jeżeli jednak pracodawca wyrazi na to zgodę, nauczyciel w awaryjnej sytuacji np. braku możliwości zapewnienia dziecku opieki, może przyjść do przedszkola ze swoim dzieckiem.
  • Odroczenie obowiązku szkolnego z powodu niskiej frekwencji

    Dowiedz się, czy frekwencja w „zerówce” poniżej 50% z powodu częstych chorób dziecka nie skutkuje  automatycznie odroczeniem obowiązku szkolnego.
  • Termin wypłaty średniej urlopowej z godzin ponadwymiarowych

    Wypłata wynagrodzenia urlopowego za urlop obejmujący jedynie część miesiąca następuje w dwóch terminach - zgodnie z Kartą Nauczyciela i rozporządzeniem w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczyciel. Sprawdź, jak liczyć i wypłacać w takim przypadku średnią urlopową z godzin ponadwymiarowych.  Z tego artykułu dowiesz się: Jakie składniki wlicza się do wynagrodzenia urlopowego nauczyciela przedszkola. Jakich składników nie uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym nauczyciela przedszkola. Jak liczyć wynagrodzenie urlopowe gdy urlop nauczyciela przedszkola obejmuje część miesiąca.
  • Termin wydania świadectwa, gdy stosunek pracy ustaje w sobotę

    Świadectwo pracy wydaje się w dniu ustania zatrudnienia, a jeśli jest to niemożliwe np. z uwagi na to, że to dzień wolny od pracy, należy przekazać je pracownikowi w ciągu 7 dni od dnia ustania zatrudnienia.
  • Wgląd organu prowadzącego szkołę w akta osobowe pracowników

    Organ prowadzący ma prawo wglądu w dokumentację dotyczącą pracowników przedszkola w zakresie niezbędnym do wykonywania czynności nadzoru w zakresie spraw finansowych i administracyjnych. Powinien przy tym wskazać cel i podstawę żądania udostępnienia dokumentów, a także podstawę ich przetwarzania zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych. 
  • Ocena pracy nauczyciela zatrudnionego w ramach umowy zlecenia

    Nauczyciel, któremu powierzono prowadzenie zajęć w przedszkolu na podstawie umowy cywilnoprawnej, nie podlega ocenie pracy.
  • Przekształcenie umowy w mianowanie w czasie urlopu macierzyńskiego

    Przekształcenie umowy o pracę w zatrudnienie na podstawie mianowania może nastąpić także w czasie nieobecności nauczyciela w pracy np. z powodu korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem. Dochodzi do tego bowiem z mocy prawa, pismo dyrektora przedszkola w tej sprawie ma zaś jedynie charakter potwierdzający ten fakt.
  • Kontynuacja stażu po zmniejszeniu wymiaru zatrudnienia

    Nauczyciel może kontynuować staż po zmianie miejsca pracy, jeżeli jest zatrudniony na co najmniej pół etatu oraz za okres dotychczas odbytego stażu w poprzednim przedszkolu otrzymał pozytywną ocenę dorobku zawodowego.
  • Brak możliwości powołania komisji kwalifikacyjnej w przedszkolu

    Brak w przedszkolu niepublicznym nauczycieli co najmniej ze stopniem awansu nauczyciela kontraktowego uniemożliwia powołanie komisji kwalifikacyjnej dla nauczycieli stażystów. Wyjściem może być zatrudnienie na czas działania komisji nauczyciela z odpowiednim stopniem awansu do nadzoru nad postępowaniem awansowym lub porozumienie się w tej sprawie z organem sprawującym nadzór pedagogiczny celem rozwiązania zaistniałej sytuacji.
  • Czas pracy nauczycieli specjalistów

    Specjalistę zatrudnionego w przedszkolu w ramach pełnego etatu obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy, na który składa się m.in. obowiązkowe pensum. Poza nim pozostaje jeszcze pewna pula godzin do zadysponowania przez pracodawcę. Sprawdź, na co można ją przeznaczyć i jakie zadania specjalista realizuje w ramach czasu pracy.
  • Przedłużenie czasu pracy oddziału przedszkolnego

    Decyzję w zakresie przedłużenia czasu pracy oddziału przedszkolnego podejmuje organ prowadzący. Dyrektor nie może samodzielnie podjąć takiej decyzji, nawet na wniosek rodziców.
  • Obecność dyrektora w przedszkolu w okresie zawieszenia zajęć

    W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych dyrektor nie musi przebywać w placówce, ale powinien jednak realizować swoje obowiązki.
  • Egzekwowanie opłat za przedszkole

    Opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego i wyżywienia w publicznych przedszkolach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego egzekwowane są w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Wymaga to więc przeprowadzenia sformalizowanej procedury. Sprawdź, jak doprowadzić do wyegzekwowania opłat od nierzetelnych rodziców.
  • Sprawozdania z pracy nauczyciela przedszkola

    O tym, czy nauczyciele muszą przygotowywać sprawozdania z pracy dydaktyczno-opiekuńczo-wychowawczej, decydują ustalenia przyjęte w danym przedszkolu. Przepisy prawa oświatowego nie zobowiązują bowiem nauczycieli wprost do sporządzania sprawozdań z pracy dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej.
  • Ewaluacja zewnętrzna w przedszkolu w zakresie wspomagania rozwoju dzieci

    Ewaluacja zewnętrzna nie jest kontrolą ani wizytacją. To forma nadzoru pedagogicznego polegająca na gromadzeniu, analizowaniu i komunikowaniu informacji na temat wartości działań podejmowanych przez przedszkole.
  • Wynagrodzenie nauczycieli i pracowników przedszkola w okresie zawieszenia zajęć

    W trakcie zawieszenia zajęć w szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia obliczanego tak, jakby normalnie świadczyli pracę, jednak bez prawa do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, których nie zrealizują w związku z zawieszeniem zajęć.

Aktualnie przeglądasz

maj 2020 - Nr 76
Numer 76, maj 2020

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin