• WSZYSTKIE
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Rekrutacja do przedszkoli na rok 2020/2021 – 12 problemów z praktyki

    Błędy popełnione podczas postępowania rekrutacyjnego mogą zaprowadzić dyrektor przedszkola przed sąd. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, upewnij się, jakie rozwiązanie będzie właściwe. W artykule odpowiadamy na 15 pytań dotyczących rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok 2020/2021.

Artykuły

  • Pokrycie z dotacji kosztu wynajmu samochodu do przewozu dzieci

    Pytanie: Przedszkole, przewożąc dzieci na zajęcia, powinno dysponować przystosowanym do tego samochodem. Koszty wynajmu pojazdu można pokryć z dotacji, ale o tym czy mogą to być kwoty ustalone bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu decyduje organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego.

Artykuły

  • Zwolnienie od pracy w celu stawienia się przed komisją ZUS

    Przepisy nie przewidują zwolnienia od pracy w celu stawienia się na komisję ZUS. Sprawdź zatem pracownik lub nauczyciel mogą usprawiedliwić nieobecność w związku z konieczności przed komisją.
  • Zajęcia w ramach bezpłatnego pobytu w przedszkolu

    W ustalonym przez organ prowadzący czasie bezpłatnego pobytu dziecka w przedszkolu należy zapewnić dzieciom nie tylko udział w zajęciach wynikających z podstawy programowej. ale również umożliwić im korzystanie ze zorganizowanej dla nich pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
  • Realizacja zajęć korekcyjno-kompensacyjnych

    Jeżeli nauczyciel przedszkola realizuje dodatkowo zajęcia związane z pomocą psychologiczno–pedagogiczną, to odbywa się to w ramach pensum lub godzin ponadwymiarowych.
  • Pensum nauczyciela prowadzącego zajęcia rewalidacyjne

    Nauczyciel przedszkola, który w arkuszu organizacyjnym otrzymał godzinę zajęć rewalidacyjnych, nie powinien mieć ustalonego pensum łączonego. Rewalidację realizuje według obowiązującego go pensum, a przy zatrudnieniu w pełnym wymiarze zajęć – jako godziny ponadwymiarowe.
  • O godzinach pracy nauczyciela wspomagającego decydują potrzeby dziecka

    Przepisy prawa oświatowego nie regulują, w jakich godzinach powinien pracować nauczyciel wspomagający. Jeżeli nie jest to konieczne dla realizacji potrzeb dziecka, nauczyciel nie musi pracować w tych samych godzinach, w których realizowana jest podstawa programowa.
  • Odpowiedzialność i prowadzenie ewidencji czasu pracy

    Za prowadzenie ewidencji czasu pracy w przedszkolu odpowiedzialny jest pracodawca. Może on jednak delegować obowiązki z tym związane na innego pracownika – w szczególności osobę odpowiedzialną za sprawy kadrowo-płacowe w jednostce. Powierzenie obowiązków może wynikać z regulacji wewnętrznych, np. regulaminu pracy czy też zakresu obowiązków pracownika.
  • Warunki spacerowania z przedszkolakami można ustalić w statucie

    O tym, jaka temperatura będzie wykluczała wyjście na spacer, dyrektor uzgadnia z nauczycielami, rodzicami, ewentualnie również z lekarzem i pielęgniarką. Kwestię tę można również uregulować w statucie przedszkola.
  • Nauczyciel nie może zrezygnować z członkostwa w komisji rekrutacyjnej

    Dyrektor może nakazać nauczycielowi członkostwo w komisji rekrutacyjnej bez zgody nauczyciela – w ramach zadań statutowych szkoły. Zgodnie z przepisami jest to bowiem obowiązek nauczyciela i nie może on odmówić członkostwa w komisji.
  • Badania sanitarno-epidemiologiczne pracowników przedszkola

    Przepisy nie zawierają wykazu stanowisk pracy podlegających obowiązkowym badaniom do celów sanitarno-epidemiologicznych. Sprawdź zatem, jak ustalić, którzy pracownicy przedszkola mają obowiązek wykonać takie badania.
  • Przedszkole nie musi mieć własnego placu zabaw

    Przedszkole powinno zapewniać dzieciom możliwość korzystania z placu zabaw. To, które nie dysponuje własnym placem zabaw, może umożliwiać dzieciom korzystanie z placu znajdującego się poza terenem przedszkola. Dowiedz się, czy brak własnego placu zabaw może być zaś przeszkodą w uzyskaniu zezwolenia na założenie przedszkola publicznego. Z tego artykułu dowiesz się: Czy przedszkole musi zapewnić dzieciom możliwość korzystania z placu zabaw. Czy przedszkole może korzystać z zewnętrznego placu zabaw. Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo na placu zabaw.
  • Ramowy rozkład dnia w przedszkolu uchwalany na każdy rok szkolny

    Uchwały rady pedagogicznej dotyczące szczegółowego ramowego rozkładu dnia dla każdej grupy w przedszkolu powinny być podejmowane corocznie.
  • Ubezpieczenie budynku z innych środków niż dotacja

    Z dotacji oświatowej nie można sfinansować ubezpieczenia budynku, w którym znajduje się przedszkole, gdyż wydatek taki nie stanowi bieżącego wydatku przedszkola związanego z realizacją jego zadań w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym kształcenia specjalnego i profilaktyki społecznej w rozumieniu art. 35 ust 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.
  • Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w przedszkolu – zapisy w statucie

    W związku z obowiązkiem udzielania dzieciom, nauczycielom i rodzicom pomocy psychologiczno-pedagogicznej tak w przedszkolu publicznym, jak niepublicznym przepisy wymagają, by statuty tych placówek zawierały odpowiednie regulacje w tym zakresie. Sprawdź, jak przełożyć wymagania prawne na zapisy statutowe dla Twojego przedszkola.
  • Komisja musi zostać powołana także przy elektronicznej rekrutacji

    Dyrektor nie może odstąpić od powołania komisji rekrutacyjnej, która będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie postępowania rekrutacyjnego, nawet gdy rekrutacja odbywa się elektronicznie.
  • Zmiany w planie nadzoru po półrocznym podsumowaniu

    Przyjęcie do grupy przedszkolnej nowego dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i konieczność rozszerzenia zakresu zaplanowanych obserwacji, czy też wyniki dotychczasowych – to tylko 2 z 7 najczęściej spotykanych przyczyny modyfikacji planu nadzoru pedagogicznego po pierwszym półroczu. Sprawdź, czy w Twojej placówce nie zaszły zmiany uzasadniające zmiany w planie.
  • MEN przeciwko kryterium „realizacji szczepień” przy rekrutacji

    W odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich zarówno resort edukacji jak i minister pracy opowiedzieli się przeciwko wprowadzeniu kryterium „realizacji szczepień” przy rekrutacji do publicznych przedszkoli.
  • Wzory zgód i oświadczeń dla rodziców

    Rzecznik Praw Dziecka opublikował na swojej stronie internetowej wzory oświadczeń rodziców lub opiekunów prawnych dzieci dotyczących wykorzystywania wizerunków nieletnich, przetwarzania ich danych osobowych, uczestnictwa w wycieczkach czy zajęciach pozaszkolnych, publikujemy wzory takich przykładowych oświadczeń.
  • Jedyny warunek wypłaty dotacji na WWRD

    Niezależnie od tego, czy dziecko dołączy do zajęć wczesnego wspomagania rozwoju na początku czy w trakcie miesiąca – organ dotujący ma obowiązek wypłacić na ten cel dotację. Dotację wylicza się bowiem na bazie podstawy, którą stanowi dziecko korzystające z pomocy placówki prowadzącej WWRD, niezależnie od tego, w którym dniu miesiąca stało się uczestnikiem zajęć.
  • Budżet na doskonalenie zawodowe i nagrody dla nauczycieli w 2020 roku

    Sejm przyjął budżet na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli, nagrody za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze oraz na wspieranie organizacji doradztwa metodycznego. Sprawdź, jakie to będą kwoty.
  • Podwyżki dla nauczycieli od września, odpis na ZFŚS bez zmian

    Sejm nie przyjął większości poprawek Senatu do ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020. Dla nauczycieli oznacza to, że podwyżki otrzymają dopiero od września tego roku oraz że odpis na ich Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych nadal pozostanie zamrożony.

Aktualnie przeglądasz

kwiecień 2020 - Nr 75
AAZ_75_okladka

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin