• WSZYSTKIE
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Podsumowanie nadzoru pedagogicznego w przedszkolu za I półrocze

    Półroczne podsumowanie nadzoru pedagogicznego na etapie jego realizacji to nie czas na całościową ocenę poszczególnych form nadzoru. Wnioski należy formułować rozważnie, szczególnie jeśli stopień realizacji danej formy nadzoru (danego zadania z nadzoru) jest jeszcze niski. Lepiej nie formułować twardych wniosków, lecz wskazać zaobserwowaną tendencję, wstępne wnioski, prognozę.

Artykuły

  • Wymiar urlopu w punkcie i oddziale przedszkolnym

    Oddział przedszkolny oraz punkt przedszkolny to placówki nieferyjne, w których urlop przysługuje nauczycielom w wymiarze 35 dni roboczych w terminie ustalonym w planie urlopowym.
  • Przerwa na karmienie dziecka dla nauczycielki przedszkola

    Przerwa na karmienie dziecka dla nauczycielki przedszkola publicznego wynika z Karty Nauczyciela, a niepublicznego – z Kodeksu pracy. W każdym przypadku zależy ona od wymiaru czasu pracy nauczycielki. Oznacza to, że nie każda nauczycielka karmiąca piersią swoje dziecko będzie miała prawo wyjść wcześniej z pracy lub rozpocząć ją później. Dowiedz się, jak ustalić, czy w konkretnym przypadku nauczycielka ma prawo do przerwy na karmienie wliczanej do czasu pracy.   Z tego artykułu dowiesz się: Ile wynosi przerwa na karmienie dziecka dla nauczycielki przedszkola publicznego.  Czy przerwa uzależniona jest od liczby godzin pensum, jakie nauczycielka wypracowuje danego dnia, czy ogólnego czasu pracy. Jakie są zasady udzielania przerwy na karmienie nauczycielkom przedszkoli niepublicznych. 
  • Rozwiązanie umowy z odbiorcą śmieci, który nie spełnia wymagań prawnych

    Z przedsiębiorcą, który nie wyraża zgody na odbieranie z przedszkola poza niesegregowanymi (zmieszanymi) odpadami także selektywnie zebranych odpadów komunalnych można wypowiedzieć umowę w każdym czasie, jeżeli nie zostały w niej określone terminy wypowiedzenia umowy. Gdy umowa określa terminy lub zasady jej wypowiedzenia, należy stosować się do tych uregulowań.
  • 12 zasad pomocnych przy ustalaniu i obliczaniu trzynastki za 2022 rok

    Ustalając, czy nauczyciel i pracownik przedszkola mają prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2022 rok, warto kierować się 12 zasadami. Dzięki nim w prosty i szybki sposób ustalisz, komu należy się trzynasta pensja, nawet gdy w trakcie poprzedniego roku pojawiły się różnego rodzaju nieobecności w pracy.  Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Czy osoba zatrudniona na umowę zlecenia ma prawo do trzynastki? Jaki okres zatrudnienia uprawni Jak długo trzeba pracować w trakcie roku by otrzymać trzynastkę. Czy ustalając okres zatrudnienia na potrzeby trzynastki sumuje się okresy zatrudnienia? Czy nauczyciel uzupełniający etat otrzyma trzynastkę w jednej placówce. Czy trzynastka zależy od wymiaru zatrudnienia. Czy trzynastka przysługuje w każdym miejscu pracy?. Komu przysługuje trzynastka mimo nieprzepracowania 6 miesięcy. Jakie zachowanie pracownika pozbawi go prawa do trzynastki. Kiedy pracownik może liczyć na wcześniejszą wypłatę trzynastki?
  • Pisemna informacja o przyznaniu trzynastki tylko na żądanie

    Przepisy nie wymagają pisemnego informowania pracowników o nabyciu prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Jeżeli jednak pracownik lub nauczyciel poprosi o pisemne potwierdzenie przyznania lub odmowy przyznania trzynastki – należy sporządzić odpowiednie pismo
  • Czy wszyscy nauczyciele realizujący podstawę programową muszą mieć kwalifikacje językowe?

    Podstawa programowa wychowania przedszkolnego wyróżnia jako jedno z zadań przygotowanie dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym. Oznacza to, że nauczyciele nie posiadający kwalifikacji do nauczania języka angielskiego nie mogą prowadzić zajęć przygotowujących dzieci do posługiwania się językiem angielskim.
  • Dodatkowy etat w celu realizacji orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego

    Przedszkola tak publiczne, jak niepubliczne mają obowiązek realizacji zaleceń zawartych w dostarczonym do placówki orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Jest to wprawdzie tylko jeden z dokumentów wystawianych przez poradnie, ale najczęściej spotykany w praktyce przedszkolnej. Sprawdź zatem, jakie obowiązki nakłada na Ciebie ten dokument.
  • Kurator oświaty będzie mógł docenić pracę nauczyciela nagrodą

    Nowelizacja rozporządzenia w sprawie kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli przewiduje, że nagrodę będzie mógł przyznać z własnej inicjatywy kurator oświaty oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny. Nagrodę będzie mógł przyznać w każdym czasie, nie tylko z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
  • Ile powinna trwać godzina zajęć WWR?

    Przepisy nie rozstrzygają, ile minut powinna trwać godzina zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Aby to ustalić, trzeba posiłkować się przepisami określającym czas zajęć prowadzonych z dziećmi w wieku przedszkolnym oraz wykładnią MEN. Z tego artykułu dowiesz się: Co mówią przepisy o długości trwania zajęć wczesnego wspomagania rozwoju w przedszkolu. Ile trwa godzina zajęć w przedszkolu. Czy zajęcia w ramach WWR organizuje się na takich samych zasadach co pozostałe godziny w przedszkolu.
  • Limit wynagrodzeń pracowników i dyrektora w niepublicznym przedszkolu

    Ustawa budżetowa na 2020 rok określająca dwie kwoty bazowe dla nauczycieli będące podstawą obliczenia średniego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego, które przyjmuje się do ustalenia limitów rocznych wynagrodzeń m.in. w przedszkolach niepublicznych, nie została jeszcze uchwalona. Sprawdź, jak ustalić maksymalne wynagrodzenie pracownika, które można pokryć z dotacji.
  • Przymusowy urlop pracownika możliwy w dwóch przypadkach

    Z dniem 1 stycznia 2022 r. pracownicy przedszkola nabyli prawo do nowego urlopu wypoczynkowego (ustalonego w odniesieniu do wymiaru i okresu zatrudnienia w tym roku). Część z nich ma jednak jeszcze niewykorzystany urlop z poprzedniego roku. Jest to jeden z dwóch przypadków, kiedy pracodawca może wysłać pracownika na urlop bez jego zgody. Poznaj zasady kierowania pracowników przedszkoli na przymusowy urlop wypoczynkowy.  Z tego artykułu dowiesz się: Czy w okresie wypowiedzenia można wysłać pracownika na przymusowy urlop. Jak można zmusić pracownika do wykorzystania urlopu zaległego.
  • Minimalne wynagrodzenie za pracę pracowników samorządowych

    Rozporządzenie płacowe dla pracowników samorządowych zatrudnionych m.in. w samorządowych przedszkolach określa m.in. kwoty minimalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego ustalonego dla poszczególnych stanowisk. Stawki te odbiegają od stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czy to oznacza, że pracownikom samorządowym można płacić mniej?
  • Wielokulturowość w przedszkolu

    Nie ma szczególnych zasad rekrutacji w przypadku przyjęcia do przedszkola dziecka obcokrajowca lub emigrantów, którzy wracają do kraju. Dzieci takie często z uwagi na inny język, kulturę i obyczaje czy kolor skóry wymagają jednak otoczenia szczególnym wsparciem w placówce, a gdy jest to konieczne – objęcia pomocą psychologiczno-pedagogiczną.
  • Przekształcenie oddziału punktu przedszkolnego w przedszkole

    Przekształcenie punktu przedszkolnego, który ma dwa oddziały mieszczące się w dwóch różnych miejscowościach, musi mieć charakter całościowy. Konieczne będzie uzyskanie zezwolenia na utworzenie nowego publicznego punktu przedszkolnego.

Aktualnie przeglądasz

marzec 2020 - Nr 74
AAZ_74_okladka

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin