• 2020

• Bezpieczne otwarcie przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego

Ogłoszenie o otwarciu przedszkoli z dniem 6 maja 2020 r. nie oznacza, że dyrektor przedszkola zobowiązany jest z tą datą zorganizować w nim zajęcia. Jest to zalecenie kierowane do organów prowadzących, nie nakaz. Jeżeli jednak organ zdecyduje się na otwarcie – musi przestrzegać szczegółowych wytycznych GIS i MEN.

• Zwolnienie nauczyciela ubiegającego się o rentę

Z rozwiązaniem stosunku pracy i wypłatą odprawy rentowej dla nauczyciela lepiej wstrzymać się do otrzymania decyzji z ZUS w sprawie renty – nawet gdy minął już okres ochronny.
  • Przedłużenie ważności badań profilaktycznych

Badania okresowe pracownika, które straciły ważność po 7 marca 2020 r. zachowują ważność nie dłużej jednak niż do upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Oznacza to, że w takim przypadku pracownik może być dopuszczony do pracy, gdyż jego poprzednie badania zachowują ważność.
  • Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w dobie pandemii – przedszkole

Przywrócenie funkcji opiekuńczej przedszkoli musi się wiązać z podjęciem aktywnych działań w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Niezbędne jest aby obejmowały one czynności związane przede wszystkim z zapewnieniem dzieciom naruszonego przez pandemię bezpieczeństwa emocjonalnego. Nie mniej ważna jest kontynuacja przerwanych przez epidemię działań na rzecz dzieci dysfunkcyjnych.
  • Awans zawodowy w okresie epidemii – stanowisko MEN

Mimo trwającej epidemii i zawieszenia działalności placówek oświatowych staże na wyższe stopnie awansu zawodowego trwają nadal. Nie są to bowiem okoliczności, które powodują zmianę terminu zakończenia stażu - tak wynika z najnowszego stanowiska resortu edukacji.  Sprawdź, kiedy konieczne jest przedłużenie stażu i jakie zasady należy przy tym stosować.
  • Statut przedszkola – zapisy o rodzicach i radzie rodziców

Po zapisach o pomocy psychologiczno-pedagogicznej, które powinny znaleźć się w statusie przedszkola tak publicznego jak i niepublicznego, przedstawiamy propozycję zapisów dotyczących pozycji rodziców, ich prawnej reprezentacji oraz roli w życiu przedszkola.
  • Procedury bezpieczeństwa po otwarciu placówek

Powrót dzieci do przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego wymaga wprowadzenia nowych procedur związanych z bezpieczeństwem dzieci i pracowników placówki.
  • Wytyczne GIS dla przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego

Od 6 maja 2020 r. do przedszkola i innej formy wychowania przedszkolnego będzie można przyjąć do 14 dzieci w każdej grupie. Dzieci nie muszą przebywać w placówce w maseczce, za to opiekunowie i pozostali pracownicy musza być  zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej - jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, a także fartuchy z długim rękawem.

czerwiec 2020 - Nr 78
AAZ_78_okladka