• 2020

• EKWIWALENT ZA URLOP

Stosownie do art. 172 kp za czas płatnego wypoczynku pracownik powinien otrzymać takie wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Wyznaczając podstawę wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, bierze się pod uwagę zarówno stałe, jak i zmienne składniki pensji.
  • Indywidualna dokumentacja urlopowa

Obecnie każdy pracownik musi mieć prowadzoną indywidualnie („oddzielną”) dokumentację związaną „z ubieganiem się i korzystaniem z urlopu wypoczynkowego”. Co należy rozumieć pod tym pojęciem? Jakie dokumenty należy tam umieszczać? Czy wstawiać tam wycinki z planu urlopów? Sprawdź to. Z tego artykułu dowiesz się: Jaki jest zakres dokumentacji urlopowej. Jaki jest okres przechowywania dokumentacji urlopowej. Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji osób zatrudnionych przed 1 stycznia 2019 r. Kogo dotyczy wydłużenie okresu przechowywania dokumentacji urlopowej. Jakie dokumenty gromadzi się w indywidualnej dokumentacji urlopowej. Czy dla każdego pracownika prowadzi się oddzielną dokumentację.
  • URLOP WYPOCZYNKOWY PRACOWNIKÓW KODEKSOWYCH

Pracownicy zatrudnieni w jednostce oświatowej na podstawie Kodeksu pracy w sytuacji nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku mają prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym. To samo dotyczy osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Sprawdź, jak poprawnie naliczać i rozliczać urlop takim pracownikom.
  • Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy nauczyciela przedszkola

Za czas urlopu wypoczynkowego nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Czy jednak oznacza to, że pensja urlopowa jest równa 1:1 pensji za przepracowany miesiąc? Odpowiedź brzmi nie. Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy nauczyciela przedszkola oblicza się bowiem w odrębny sposób a dodatkowo inne są zasady wlicza stałych a inne zmiennych składników wynagrodzenia. Sprawdź czy znasz zasady obliczania pensji urlopowej nauczyciela przedszkola i czy poprawnie liczysz tzw. średnią urlopową.  Z tego artykułu dowiesz się: Jakie składniki uwzględnia się w wynagrodzeniu za urlop nauczyciela przedszkola. W jaki sposób wlicza się do pensji urlopowej stałe składniki wynagrodzenia nauczyciela przedszkola. W jaki sposób wlicza się do pensji urlopowej zmienne składniki wynagrodzenia nauczyciela przedszkola. Jaką stawkę przyjąć dla wynagrodzenia zasadniczego obliczając pensję urlopową. W jakiej kwocie wlicza się dodatek za wysługę lat. W jakiej kwocie wlicza się dodatek funkcyjny. W jakiej kwocie wlicza się dodatek za warunki pracy. W jaki sposób oblicza się tzw. średnią urlopową z godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw. W jakiej kwocie wlicza się dodatek za pracę w porze nocnej. W jakiej kwocie wlicza się wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym lub święto. W jakiej kwocie wlicza się jednorazowy dodatek uzupełniający. W jakim terminie wypłaca się wynagrodzenie urlopowe nauczyciela przedszkola. Jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe nauczyciela przedszkola za niepełny miesiąc. Jak obliczyć pensję urlopową po zwolnieniu lekarskim.
  • EKWIWALENT ZA URLOP

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy ustala się na takich samych zasadach co wynagrodzenie urlopowe, a wypłaca się go nauczycielowi w trakcie trwania zatrudnienia w przedszkolu, gdy nie wykorzysta przysługującego mu wymiaru urlopu.

Numer 22, lipiec/wrzesień 2020 - Nr 22
5AZ_22-1