• WSZYSTKIE
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Potwierdzone zakażenie koronawirusem w przedszkolu

    Przedszkole powinno mieć opracowaną procedurę postępowania na wypadek potwierdzenia zakażenia koronawirusem u pracownika lub dziecka. Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie dochodzenia epidemiologicznego przez inspektora sanitarnego. Określone obowiązki ciążą także na dyrektorze placówki. Sprawdź szczegóły.

Artykuły

  • Ocena dorobku zawodowego podczas nieobecności opiekuna stażu

    Przebywanie na zwolnieniu lekarskim przez opiekuna stażu w terminie dokonywania oceny dorobku zawodowego awansującego nauczyciela nie uzasadnia zmiany opiekuna. Z uwagi na dobro awansującego nauczyciela chory opiekun może dokonać oceny, jeżeli wyrazi na to zgodę.
  • Prawo do ZFŚS w kilku miejscach pracy

    Osoba zatrudniona w paru zakładach pracy ma prawo korzystać ze środków ZFŚS u każdego pracodawcy. Kryterium przyznawania świadczeń może zaś być wyłącznie sytuacja socjalna, nie zaś wymiar zatrudnienia. Jeżeli osoba uprawniona złoży wniosek o przyznanie świadczenia i spełnia regulaminowe warunki do jego przyznania – nie ma podstaw, by odmówić wypłaty świadczenia.
  • Umowa terminowa nie przekształca się po awansie na nauczyciela kontraktowego

    Umowa na czas określony zawarta w celu uzyskania stopnia awansu nauczyciela kontraktowego nie przekształca się automatycznie w umowę na czas nieokreślony. Jedynie w przypadku nauczyciela, który uzyska stopień nauczyciela mianowanego, a dodatkowo spełnione są przesłanki z art. 10 ust. 5 KN, dochodzi do przekształcenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony w zatrudnienie na podstawie mianowania.
  • Urlop nauczyciela z 4-dniowym tygodniem pracy

    Nauczyciel, który z uwagi na dokształcanie ma ustalony 4-dniowy tydzień pracy, za każdy dzień urlopu wypoczynkowego ma odejmowane z puli urlopowej 10 godzin.
  • Działalność gospodarcza bez dochodu w czasie urlopu zdrowotnego

    Nawet jeżeli w czasie trwania urlopu zdrowotnego nauczyciel, prowadzący działalność gospodarczą, nie będzie świadczył żadnych usług i uzyskiwał dochodów z tej działalności – urlop nie może zostać mu udzielony.
  • Zdalne obserwacje zajęć awansującego nauczyciela

    Jeżeli z powodu zawieszenia stacjonarnej działalności przedszkola opiekun stażu awansującego nauczyciela nie przeprowadził zaplanowanych obserwacji jego zajęć, może to zrobić zdalnie.
  • Okres pomiędzy zwolnieniem lekarskim a urlopem zdrowotnym w świadectwie pracy

    Jeżeli po wyczerpaniu przez nauczyciela okresu zasiłkowego, ale przed uzyskaniem urlopu dla poratowania zdrowia nastąpiła przerwa, wówczas należy ją potraktować jako usprawiedliwioną nieobecność w pracy. Informację o tym można umieścić w części uzupełniającej świadectwa pracy.
  • Pomoc nauczyciela z ograniczonymi uprawnieniami

    Pomoc nauczyciela nie może realizować zadań przewidzianych do realizacji przez osoby zajmujące stanowisko nauczyciela, dotyczy to zarówno prowadzenia zajęć, jak i samodzielnego sprawowania opieki nad dziećmi.
  • Odmowa dopuszczenia do pracy pracownika

    Pracodawca nie ma środków prawnych, by nie dopuścić do pracy pracownika, tylko dlatego że członek jego rodziny pracuje okresowo za granicą (jeśli tylko nie został on poddany kwarantannie). Pracodawca może jednak skierować takiego nauczyciela do pracy zdalnej.
  • Obowiązkowe czy dobrowolne posiłki w punkcie przedszkolnym?

    Przepisy nie nakładają na punkty przedszkolne obowiązku zapewnienia dzieciom posiłków. Jednak gdy dzienny wymiar zajęć w punkcie wynosi 8 godzin, należy przewidzieć organizację dożywiania dzieci.
  • Rodzice mogą przynosić posiłki dla dziecka na diecie także w czasie epidemii

    Rodzice, którzy do tej pory dostarczali do przedszkola posiłki dla dziecka na specjalnej diecie lub produkty do ich przygotowania, nadal mogą to robić z zachowaniem jednak szczególnej ostrożności. Nasze rekomendacje w tym zakresie przedstawiamy poniżej.
  • Częstotliwość dezynfekcji w przedszkolu

    Zarówno przepisy prawa, jak i wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego nie zawierają szczegółowych wskazań dotyczących częstotliwości dezynfekowania pomieszczeń i przedmiotów znajdujących się w przedszkolu. Decyzje w tym zakresie powinien podjąć dyrektor.
  • Nauczyciele nie uzupełniają dzienników zajęć wstecz

    Nauczyciele, którzy pracowali z uczniami zdalnie na platformie internetowej, nie muszą po ponownym otworzeniu przedszkola dokonywać wpisów do dziennika wstecznie.
  • Zmiana programu nauczania w trakcie roku szkolnego

    Jeżeli stosowany dotychczas program nauczania z różnych względów nie odpowiada obecnie na aktualne potrzeby uczniów, nauczyciel z odpowiednim uzasadnieniem może wystąpić do dyrektora z wnioskiem o zmianę programu, proponując jednocześnie nowy program.
  • Pomiar temperatury dziecka przy wejściu do przedszkola

    Przed wejściem dziecka na teren przedszkola dozwolone jest zmierzenie temperatury jego ciała najlepiej za pomocą bezdotykowego termometru. Dzieci z podwyższoną temperaturą nie powinny być przyjmowane do placówki.
  • Powiadomienie kuratorium i organu prowadzącego o posiedzeniu komisji kwalifikacyjnej

    Dyrektor przedszkola musi poinformować organ prowadzący i kuratorium o terminie posiedzenia komisji kwalifikacyjnej na stopień nauczyciela kontraktowego, ponieważ przedstawiciele tych organów mogą brać udział w posiedzeniu komisji w charakterze obserwatorów.
  • Zawartość teczki dziecka z orzeczeniem

    W indywidualnej teczce, zakładanej dla każdego ucznia objętego kształceniem specjalnym lub pomocą psychologiczno-pedagogiczną, powinna być gromadzona dokumentacja badań i czynności uzupełniających prowadzonych przez nauczycieli i specjalistów, w tym IPEt-y.
  • Zatrudnienie nauczyciela za zgodą organu nadzoru pedagogicznego

    Zatrudnienie osoby niespełniającej wymagań kwalifikacyjnych powinno należeć do wyjątków i być stosowane, tylko wówczas gdy do pracy na danym stanowisku nie zgłosi się osoba z odpowiednim poziomem wykształcenia. Jeżeli w czasie trwania rekrutacji na dane stanowisko zgłosi się osoba, która spełnia wymagania kwalifikacyjne, to stosowanie przepisu zezwalającego na zatrudnienie osoby bez takich wymagań będzie nieuzasadnione.
  • Zalecenia pokontrolne kuratorium oświaty dla niepublicznego punktu przedszkolnego

    Przedstawiciel kuratorium oświaty kontrolujący niepubliczny punkt przedszkolny nie może nakazać ogrodzenia budynku i terenu placówki, gdyż nie ma przepisu, który zobowiązywałby do tego placówkę.
  • Zmiana organu prowadzącego przedszkole niepubliczne

    Zmiana osoby prowadzącej przedszkole niepubliczne lub inną formę wychowania przedszkolnego wymaga dokonania zmiany wpisu w ewidencji szkół i placówek. Zmiana taka nie powoduje utraty dotacji oświatowej.
  • Fałszywe oświadczenia rodziców w sprawie rekrutacji

    Przepisy nie wymagają dołączania do wniosku o przyjęcie do placówki wychowania przedszkolnego oświadczenia o miejscu zamieszkania rodziców i kandydata oraz nie nadają rygoru odpowiedzialności karnej za podanie fałszywych informacji we wniosku. W razie jednak podania nieprawdziwych danych dyrektor placówki może złożyć zawiadomienie do prokuratury.
  • Pracownicy 60+ w przedszkolu i oddziale przedszkolnym

    Zgodnie z wytycznymi GIS dla przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego, które wznowiły działalność po 6 maja br., do prowadzenia zajęć opiekuńczych nie należy angażować pracowników powyżej 60 roku życia i osób z istotnymi problemami zdrowotnymi. Sprawdź, jak zgodnie z wytycznymi zorganizować pracę placówki zatrudniającej takie osoby.
  • Praca stacjonarna i zdalna jednocześnie?

    Znowelizowane przepisy dotyczące funkcjonowania jednostek systemu oświaty w okresie epidemii wyłączyły w stosunku do przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego przepisy o tzw. zdalnym nauczaniu. Sprawdź, czy mimo tego nauczyciele mogą nadal pracować z dziećmi zdalnie.
  • Nie wymagaj oświadczenia o braku kontaktu z osobą chorą na COVID-19

    Nie istnieją przepisy, na podstawie których przedszkole byłoby uprawnione do pozyskiwania oraz przetwarzania danych na temat kontaktu z osobą chorą lub przebywającą na kwarantannie, jak również danych dotyczących powrotu do pracy. Tym samym nie można zobowiązać rodziców do złożenia oświadczeń, o których mowa w pytaniu.
  • Wysokość czesnego dla dzieci uczęszczających i nieuczęszczających do przedszkola

    Za złą praktykę należy uznać pobieranie czesnego w takiej samej wysokości zarówno od dzieci uczęszczających do placówki, jak i tych, które nie zostały przyjęte z uwagi na konieczność przestrzegania limitów dzieci w grupie, jak też tych, które decyzją rodziców zostały w domu.
  • Zwolnienie nauczyciela na niepełnym etacie

    Podstawą rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze zajęć jest art. 27 ust. 1 KN. Taki tryb wypowiedzenie uprawnia do odprawy tylko w dwóch przypadkach.
  • Przedszkole nie może przenieść kosztów zakupu środków do dezynfekcji na rodziców

    Pobieranie od rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola po ponownym jego otwarciu opłat za zakup środków do dezynfekcji bez zmiany warunków umowy i akceptacji ze strony rodziców jest niezgodne z prawem. Zapewnienie środków do dezynfekcji to bowiem obowiązek organu prowadzącego.
  • Ocena postępów dziecka i realizacja podstawy programowej po 6 maja

    Od blisko 3 miesięcy przedszkola zmagają się z problemem oceny postępów  dziecka i monitorowania realizacji podstawy programowej. Prowadzenie zdalnych zajęć z dziećmi nie jest bowiem możliwe na takich samych zasadach jak w szkole. Bez aktywności ze strony rodziców lub opiekunów dziecka trudno będzie zrealizować te zadania.

Aktualnie przeglądasz

czerwiec/lipiec 2020 - Nr 79
AAZ_79_okladka

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin