• WSZYSTKIE
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Planowanie nadzoru pedagogicznego w warunkach epidemii

    Plan nadzoru pedagogicznego opracowywany w czasie trwania epidemii powinien uwzględniać 3 możliwe scenariusze dla przedszkola w nowym roku przedszkolnym, tj. powrót przedszkola do funkcjonowania bez ograniczeń (praca stacjonarna), funkcjonowanie przedszkola z ograniczeniami (kontynuowanie zdalnego nauczania) oraz model mieszany (część dzieci kształci się stacjonarnie, a część zdalnie).

Artykuły

  • Oświadczenia, zgody i wnioski rodziców dzieci przedszkolnych

    Z początkiem roku szkolnego każdy dyrektor przedszkola powinien uzyskać od rodziców dzieci podpisane zgody, oświadczenia czy też wnioski, które pozwolą na zapewnienie odpowiednich warunków i bezpieczeństwa dzieciom. Wszystkie dokumenty muszą być opatrzone podpisem rodziców i złożone do dyrektora placówki.
  • Dyrektor niezadowolony z oceny może ją zakwestionować

    Dyrektorowi, który nie zgadza się z wystawioną oceną jego pracy, przysługuje prawo złożenia wniosku o ponowne ustalenie oceny. Podpis nauczyciela pod kartą oceny nie jest konieczny, może być ona doręczona również pocztą. Rezygnacja z wniosku o ponowną ocenę skutkuje tym, że ocena staje się ostateczna, a jej kopia zostaje włączona do akt osobowych dyrektora.
  • GIS łagodzi wymogi sanitarne dla przedszkoli i żłobków

    GIS zaktualizowało wytyczne sanitarne dla przedszkoli i żłobków. Główna zmiana polega na zwiększeniu liczebności grup do 25 dzieci. Dla wielu placówek oznacza to możliwość przyjęcia pełnej grupy dzieci.
  • 8 obowiązkowych elementów umowy o pracę

    Zatrudniając nowego pracownika, pracodawca ma do zrealizowania względem niego sporo obowiązków informacyjnych. Z kolei osoby odpowiedzialne za sprawy kadrowo-płacowe w szkole powinny zadbać o to, by umowa o pracę zawierała wszystkie wymagane prawem elementy.
  • Uchwały organizacyjne i dotyczące programów nauczania

    Uchwały i zarządzenia dotyczące organizacji pracy przedszkola powinny być podejmowane na dany rok szkolny. W związku z tym w kolejnym roku szkolnym nie mogą obowiązywać te, które zostały podjęte i wydane w poprzednim.
  • Dokumentowanie wypadku w przedszkolu

    Przedszkole, w którym doszło do wypadku, powinno posiadać, poza protokołem powypadkowym, także inne dokumenty związane z wypadkiem. Sprawdź, w jakiej formie należy udokumentować działania podejmowane w związku z wypadkiem.
  • Praca oddziału przedszkolnego w wakacje

    Oddział przedszkolny powinien być czynny w wakacje, chyba że zostałaby dla niego ustalona przerwa w funkcjonowaniu.
  • Kwalifikacje nauczycieli przedszkoli w roku szkolnym 2020/2021

    Wbrew obawom nauczycieli – wszyscy pracownicy pedagogiczni, którzy obecnie posiadają kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela przedszkola lub klas I‒III szkoły podstawowej, będą posiadać je także od 1 września 2020 r. Nauczyciel z tytułem licencjata po 1 września 2020 r. nadal może pracować w przedszkolu i w szkole podstawowej w klasach I‒III. Z tego artykułu dowiesz się: Jakie są nowe standardy kształcenia nauczycieli przedszkoli. Jakie studia uprawniają do pracy w przedszkolu. Na czym polega zachowanie nabytych uprawnień do pracy w przedszkolu. Jakie są wymagane kwalifikacje wobec języków obcych w przedszkolach. Do kiedy nauczyciele mieli czas na uzupełnienie kwalifikacji.
  • Do klubu dziecięcego nie kieruje się 3-latków

    Jeżeli do przedszkola publicznego nie dostały się wszystkie zgłoszone trzylatki, organ prowadzący nie może wskazać dla nich miejsca w publicznym klubie dziecięcym, nie jest on bowiem formą wychowania przedszkolnego.
  • Bezprawne skracanie godzin otwarcia przedszkola bez obniżenia czesnego

    Dowiedz się, czy funkcjonowanie przedszkola w nowym reżimie sanitarnym uprawnia do skracania godzin funkcjonowania placówki przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowej wysokości czesnego.  Z tego artykułu dowiesz się: Jaki jest wymagany przez przepisy czas pracy przedszkola. Czy można zmienić godziny pracy przedszkola. Jaka może być przyczyna zmiany godzin pracy przedszkola. Czy rodzice mogą złożyć skargę na zmianę czasu pracy przedszkola. Czy przyczyną zmiany organizacji pracy przedszkola może być epidemia. Kto zapłaci za środki do dezynfekcji.
  • Nie ma możliwości przedłużenia powierzenia stanowiska wicedyrektora

    Przepisy Prawa oświatowego nie przewidują możliwości przedłużenia powierzenia stanowiska wicedyrektora. Dowiedz się zatem, jak postąpić by stanowisko wicedyrektora przedszkola ponownie zajmowała ta sama osoba. 
  • Leżakowanie w przedszkolu w czasie epidemii

    Przedszkole działające w okresie zagrożenia koronawirusem nie musi wykreślać leżakowania z ramowego rozkładu dnia. Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego nie wprowadzają ograniczeń w organizowaniu form wypoczynku dla dzieci w przedszkolu. Z tego artykułu dowiesz się: Czy przedszkole ma obowiązek zapewnienia odpoczynku dzieciom. Jakie są zasady bezpiecznego leżakowania i odpoczynku w przedszkolu.
  • Brak porozumienia rodziców w kwestii uczęszczania do przedszkola rozstrzygnie sąd

    W razie braku porozumienia rozwiedzionych rodziców co do kwestii uczęszczania dziecka do przedszkola w czasie trwania epidemii sprawę należy skierować do sądu opiekuńczego na podstawie art. 572 § 1 i 2 Kodeksu postępowania cywilnego w zw. z art. 97 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
  • Remont dachu ze środków dotacji

    Wymianę pokrycia dachowego w budynku przedszkola można rozliczyć z dotacji oświatowej, jeśli będzie to remont tj. przywrócenie stanu poprzedniego dachu poprzez jego naprawdę lub wymianę.
  • Nie zbieraj danych o zatrudnieniu, stanowisku i miejscu pracy rodziców

    Nie istnieją przepisy, na podstawie których przedszkole byłoby uprawnione do pozyskiwania od rodziców dzieci/opiekunów prawnych i przetwarzania informacji o zatrudnieniu, miejscu pracy i zajmowanym stanowisku. Informacje o pozostawaniu w zatrudnieniu mogą być pozyskiwane wyłącznie na etapie rekrutacji do przedszkola i ograniczają się do oświadczenia o pozostawaniu w stosunku pracy.
  • Zajęcia rewalidacyjne i specjalistyczne poza przedszkolem

    Przyjęcie do przedszkola dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego nakłada na placówkę obowiązek organizowania zajęć zgodnie z zaleceniami poradni psychologiczno-pedagogicznej. Przedszkole nie ma jednak możliwości zlecenia realizacji tych zajęć zewnętrznemu ośrodkowi.
  • Zajęcia rewalidacyjne i zajęcia specjalistyczne w przedszkolu

    Zajęcia rewalidacyjne i zajęcia specjalistyczne to dwie różne formy wsparcia dziecka realizowane w oparciu na różne podstawy prawne. Sprawdź, jakie są różnice pomiędzy tymi zajęciami.

Aktualnie przeglądasz

sierpień 2020 - Nr 81
AAZ_81_okladka

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin