• WSZYSTKIE
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Naruszenie dyscypliny finansów publicznych – kiedy nie odpowiesz za nieprawidłowości

    Dyrektor przedszkola musi liczyć się z tym, że naruszenie zasad określonych w przepisach ustawy o finansach publicznych wiąże się z pociągnięciem do odpowiedzialności. Ustawodawca przewidział jednak sześć przypadków, w których dojdzie do wyłączenia odpowiedzialności za naruszenia – sprawdź, które mogą mieć miejsce w Twoim przedszkolu.

Artykuły

  • Od 1 marca 2017 r. nowa procedura weryfikacji niekaralności dyscyplinarnej kandydata na nauczyciela

    Od 1 marca to dyrektor przedszkola ma obowiązek pozyskać informację o niekaralności dyscyplinarnej kandydata do pracy. Przestały obowiązywać przepisy, zgodnie z którymi nauczyciel ubiegający się o pracę miał obowiązek przedstawienia informacji o niekaralności dyscyplinarnej z Centralnego Rejestru Orzeczeń Dyscyplinarnych.
  • Nie będzie zmian w zakresie kwalifikacji nauczycieli przedszkola

    Wystarczy studium wychowania przedszkolnego.
  • „Niebieska Karta” będzie zakładana rzadziej – co zmieni się po nowelizacji przepisów

    Obowiązek uruchomienia procedury „Niebieskiej Karty” powstaje, gdy zachodzi podejrzenie, że wobec dziecka stosowana jest przemoc w rodzinie. Jakie obowiązki spoczywają na dyrektorze i nauczycielach przedszkola? Co zmieni się po nowelizacji proponowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej?
  • Na zwolnieniu lekarskim nie trzeba leżeć w łóżku, ale masz prawo sprawdzić, czy pracownik korzysta z niego prawidłowo

    Pracodawca albo ZUS mogą sprawdzić, co pracownik robi w trakcie zwolnienia lekarskiego. Kontroli można poddać samo zwolnienie. Wykryta nieprawidłowość może skończyć się dla pracownika nie tylko utratą wynagrodzenia albo zasiłku chorobowego, ale również rozwiązaniem stosunku pracy. Sprawdź, jakie uprawnienia Ci przysługują.
  • Pracownik korzysta ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem – czy można sprawdzić, co faktycznie robi

    Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo dwóch dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Czy w tym czasie musi sprawować opiekę nad dzieckiem? Jak skontrolować sposób korzystania ze zwolnienia?
  • Jak przechowywać dokumentację świadczeń z ZFŚS – wykorzystaj wzór opisu teczki aktowej

    Kontrola i porządkowanie dokumentacji związanej z udzielaniem pracownikom świadczeń z ZFŚS to jeden z obowiązków pracodawcy odpowiedzialnego za dysponowanie środkami funduszu. Sprawdź, jak i gdzie gromadzić te druki, aby mieć pewność, że postępujesz zgodnie z przepisami.
  • Nieprawidłowe praktyki w dysponowaniu środkami ZFŚS – sprawdź, czy nie popełniasz któregoś z 15 błędów

    Fundusz świadczeń socjalnych ma wspierać pracowników, w szczególności tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji socjalnej lub bytowej, dlatego nie można przyznawać świadczeń „każdemu po równo”. Różnicowanie ich wysokości sprawia jednak wiele trudności i popełniane są błędy, które mogą sprawić, że świadczenie nie będzie miało właściwości socjalnych. Pamiętaj, że pokrzywdzony pracownik może dochodzić swoich praw przed sądem, a ZUS może zgłosić się po zaległe składki.
  • Siedem zasad redagowania pism – sprawdź, czy korespondencja przedszkola spełnia wymagania urzędowe

    Każde pismo redagowane w przedszkolu powinno spełniać wymagania stawiane przez korespondencję urzędową. Wypracowane przez praktykę administracyjną zasady redagowania pism pozwalają na uniknięcie błędów oraz czynią korespondencję bardziej przystępną dla odbiorców. Zapoznaj się z artykułem i upewnij, że Twoje pisma są redagowane poprawnie.
  • Przedszkole otrzymuje dotację na organizację kształcenia specjalnego – na co ją przeznaczyć i jak rozliczać

    Dotacje otrzymane na dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego przedszkole może wydać na organizację kształcenia specjalnego. Organ prowadzący będzie jednak kontrolował sposób ich wydatkowania. Na jakie cele można przeznaczyć te środki i jak przygotować się na kontrolę?
  • Język obcy w informacji o gotowości szkolnej – jakie informacje uwzględnić i jak je sformułować

    Nauka języka obcego na etapie wychowania przedszkolnego ma rozbudzać świadomość językową i wrażliwość kulturową oraz pobudzać motywację dzieci do jego nauki w przyszłości. Stopień przygotowania do posługiwania się językiem obcym należy umieścić w informacji o gotowości szkolnej – jak sformułować wnioski i spostrzeżenia, aby stanowiła ona przydatne źródło wiedzy dla rodziców i nauczycieli szkoły podstawowej?
  • Działania związane z pomocą dziecku z niepełnosprawnością sprzężoną – jak zrealizować zalecenia z orzeczenia

    Do przedszkola przyjęto dziecko posiadające orzeczenie o niepełnosprawności sprzężonej. Jakie czynności musisz podjąć, jeżeli w orzeczeniu poradnia psychologiczno-pedagogiczna wskazuje potrzebę nauczyciela wspomagającego? Kto decyduje o zatrudnieniu dodatkowego nauczyciela?
  • Zbiórka publiczna, loteria, kiermasz – poznaj zasady ich organizacji i rozliczania

    Loterie, kiermasze czy konkursy są okazją do pozyskania dodatkowych środków na cele statutowe przedszkola. Są one łatwe w przeprowadzeniu i atrakcyjne dla przedszkolaków oraz ich rodziców. Nie zawsze jednak organizatorzy zdają sobie sprawę z różnicy pomiędzy poszczególnymi formami wsparcia i ich konsekwencjami praktycznymi dla placówki. 
  • Czym jest, a czym nie jest coaching i czy ma rację bytu w przedszkolu

    Coaching kojarzy się głównie z rozwojem osobistym osób dorosłych, jednak umiejętny dobór jego elementów w pracy nauczyciela przedszkola może przynieść wiele pozytywnych rezultatów wychowawczych i edukacyjnych. Czym jest coaching, rozumiany jako narzędzie pracy nauczyciela, i jak go wykorzystać w procesie realizacji podstawy programowej oraz podnoszenia jakości pracy przedszkola?

Aktualnie przeglądasz

marzec 2017 - Nr 32
4AZ_32-1

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin