• Informacja o gotowości szkolnej – w tym roku także dla 5-latków

Informacja o gotowości szkolnej dotyczy dzieci, które mają prawo lub obowiązek rozpoczęcia nauki szkolnej w kolejnym roku szkolnym. Czy w roku 2016/2017 dzieci 5-letnie powinny otrzymać informację o gotowości szkolnej? Czym jest tzw. punktualność zdarzeń i jak ocenić przygotowanie dziecka do sprostania wymaganiom szkolnym?

• Od 1 września 2017 r. przedszkola muszą znaleźć miejsca dla trzylatków

Rekrutacja do przedszkoli na rok szkolny 2017/2018 nie przewiduje żadnych zmian w stosunku do ubiegłego roku, ale dyrektorzy powinni przygotować się na dużo większą liczbę wniosków o przyjęcie dziecka.
  • Których pracowników skierować na badania sanitarno-epidemiologiczne i jak często je powtarzać

Nie wszyscy pracownicy niepedagogiczni w przedszkolu muszą wykonać badania sanitarno-epidemiologiczne. Jakie kryteria zastosować, wydając skierowania, aby zapewnić bezpieczeństwo i nie narazić się na zastrzeżenia sanepidu?
  • Dodatkowa praca dyrektora – czy możesz przyjąć propozycję prywatnego przedszkola

Dyrektor publicznego przedszkola uważany jest za osobę pełniącą funkcję publiczną i z tego powodu dotyczy go wiele ograniczeń dotyczących podejmowania dodatkowych działań zarobkowych. Czy możesz podjąć pracę na umowę zlecenia lub umowę o dzieło w niepublicznym przedszkolu? Jakie warunki musisz spełnić, aby było to możliwe?
  • Nauczyciel zastępuje pracownika niepedagogicznego – jak rozliczyć dodatkowe godziny?

Krótkotrwała nieobecność pracownika niepedagogicznego może zakłócić prawidłowe funkcjonowanie przedszkola. Czy pracownik może zostać zastąpiony przez nauczyciela w ramach godzin doraźnego zastępstwa?
  • Czy umowę na zastępstwo można modyfikować w czasie jej obowiązywania

Nie wszyscy wiedzą, że treść umowy na zastępstwo można modyfikować. Najczęściej przydaje się to w sytuacji, gdy dyrektor chce zmienić zapis o osobie, którą zastępuje pracownik zatrudniony na czas określony, ale nie tylko. Poznaj zasady zawierania oraz modyfikowania umów terminowych zawieranych z powodu nieobecności nauczyciela.
  • Postępowanie w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Poznaj trzy etapy postępowania

Co powinien zrobić dyrektor przedszkola, który wykrył nieprawidłowości związane z prowadzeniem spraw finansowych? Kogo poinformować o nieprawidłowościach? Kto poniesie odpowiedzialność – dyrektor przedszkola czy księgowa?
  • Ochrona danych związanych z pomocą psychologiczno-pedagogiczną – jak dbać o bezpieczeństwo

Wiele informacji uzyskiwanych podczas realizacji zadań związanych z udzielaniem pomocy psychologiczno-pedagogicznej dotyczy sytuacji rodzinnej dziecka. Są to tzw. dane wrażliwe, dlatego ich przetwarzanie podlega szczególnej ochronie. Sprawdź, jak zgodnie z prawem gromadzić i przetwarzać dane osobowe w przedszkolu.
  • Wydajesz nauczycielom zaświadczenia o szkoleniach? Sprawdź, czy postępujesz prawidłowo

Regułą jest, że zaświadczenia o szkoleniu wydawane są przez zewnętrzne instytucje lub działające w ich imieniu osoby szkolące. Jeżeli tego typu spotkanie prowadzi dyrektor lub inny nauczyciel z przedszkola, to zaświadczeń nie wydaje się. W jaki sposób potwierdzić udział nauczyciela w szkoleniu?

luty/marzec 2017 - Nr 31
4AZ_31-1