• Umowa cywilnoprawna w przedszkolu niepublicznym – sprawdź na jakie konsekwencje się narażasz

Dyrektorzy przedszkoli niepublicznych korzystają z dużej swobody w zakresie zatrudniania i wynagradzania pracowników, jednak kształtowane przez nich stosunki pracy muszą być zgodne z przepisami kodeksu pracy. Tymczasem częstą praktyką jest zastępowanie umowy o pracę umową zlecenia – to rozwiązanie może okazać się bardzo ryzykowne.

• Pomoc dziecku a oskarżenie o molestowanie seksualne – jak uniknąć konfliktu z rodzicami

Dyrektor i nauczyciele odpowiadają za stworzenie dzieciom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w przedszkolu. Niekiedy wymóg ten trudno jest pogodzić z obawami o zarzut molestowania seksualnego. Jakie są faktyczne obowiązki nauczycieli i jakie rozważania formalne wdrożyć, aby uniknąć oskarżeń?
  • Dyrektor może żądać zaświadczenia o karmieniu piersią, ale czy może wskazać lekarza, który je wyda?

Prawo matki karmiącej dziecko do przerw w pracy wynika z Kodeksu pracy. Przepis ten nie określa jednak, w jaki sposób ustala się, że pracownica jest matką karmiącą dziecko. Czy dyrektor przedszkola może zażądać przedłożenia zaświadczenia lekarskiego i czy może skierować pracownicę do wybranego przez siebie lekarza?
  • Kiedy i jak prowadzić metrykę akt sprawy, aby stanowiła pomocne źródło informacji?

Dyrektorzy wci ąż maj ą w ą tpliwo ś ci, kiedy musz ą sporz ą dzi ć metryk ę akt sprawy. Wykazy rodzajów spraw, dla których nie trzeba prowadzi ć metryki obejmuj ą kilkaset pozycji, dlatego zakwalifikowanie konkretnej sprawy mo ż e sprawia ć trudno ś ci. Poznaj zasady prowadzenia metryk spraw i dowiedz si ę w jaki sposób metryka mo ż e u ł atwi ć prac ę .
  • Obniżenie wieku emerytalnego a prawo do emerytury nauczycielskiej – co zmieniła reforma

Od 1 października 2017 r. powszechny wiek emerytalny ponownie wyniesie 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Reforma emerytalna ma znaczenie także dla nauczycieli, którzy zamierzają skorzystać z emerytury z art. 88 Karty Nauczyciela. Sprawdź, do kiedy należy złożyć wniosek o przejście na emeryturę nauczycielską na tzw. starych zasadach.
  • Dezynfekcja zabawek w przedszkolu – opracuj procedurę, zanim zażąda tego sanepid

Sanepid może zobowiązać przedszkole do opracowania procedury dezynfekcji zabawek lub włączenia informacji o tych czynnościach do planu higieny przedszkola. Poznaj szczegółowe zasady dbania o bezpieczeństwo oraz skorzystaj z gotowej procedury dezynfekcji zabawek.
  • Orzeczenie o niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy – czy nauczyciela trzeba zwolnić?

Orzeczenie lekarskie stwierdzające przeciwwskazania zdrowotne o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy jest samodzielną przyczyną rozwiązania z nim stosunku pracy. Jednak co, jeżeli nie wydano orzeczenia o niezdolności do pracy, ale stwierdzono konieczność przeniesienia na inne stanowisko?
  • Zwolnienie z opłat za posiłki – czy należy wydać decyzję administracyjną

Organ prowadzący zwykle upoważnia dyrektorów placówek oświatowych do udzielania zwolnień z opłat za posiłki dla dzieci i uczniów z rodzin w trudnej sytuacji materialnej. Na jakiej podstawie i w jakiej formie należy dokonać zwolnienia? Jakich dokumentów należy wymagać od rodziców?
  • Czy możliwa jest zmiana godzin pracy przedszkola na wniosek rodziców

Dzienny czas pracy przedszkola jest ustalany przez dyrektora przedszkola po uzyskaniu zgody organu prowadzącego. Jednak godziny pracy placówki nie zawsze odpowiadają rodzicom. Co należy zrobić, gdy rodzice wnioskują o zmiany? Czy konieczne są zmiany w arkuszu organizacyjnym i uzyskanie zgody organu prowadzącego?

Luty 2017 - Nr 30
4AZ_30-1