• WSZYSTKIE
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Nadzór pedagogiczny dyrektora od 1 września 2017 r. – jak przygotować się do zmian

    Reforma oświaty nie wprowadza zasadniczych zmian w zakresie samej idei nadzoru pedagogicznego i rozwiązań regulowanych z poziomu ustawy. Nadal aktualne pozostają też zadania i formy nadzoru wynikające z rozporządzenia w sprawie nadzoru pedagogicznego. Jednak inne rozporządzenia wykonawcze determinują nowe obszary działań dyrektora lub odmienny sposób realizacji dotychczasowych zadań – sprawdź, o czym musisz pamiętać.

Artykuły

  • Szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli od 1 września 2017 r.

  • Statut w oddziale przedszkolnym – czy będzie wymagany od 1 września 2017 r.

    Dotychczasowe statuty szkół i przedszkoli zachowują moc nie dłużej niż do 30 listopada 2017 r. Czy w związku z reformą systemu oświaty w szkole podstawowej z oddziałem przedszkolnym wymagany jest od 1 września 2017 r. odrębny statut dla oddziału przedszkolnego?
  • Protokół powypadkowy przygotowano z opóźnieniem – w jego treści wskaż przyczyny

    W razie wypadku wychowanka pozostającego pod opieką przedszkola zespół powypadkowy ma 14 dni na sporządzenie protokołu. Zdarza się jednak, że z przyczyn niezależnych od dyrektora dokument zostaje przygotowany później. Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny i czy trzeba wskazywać je w treści protokołu.
  • Czy przedszkole musi zgłosić monitoring do GIODO

    Jeżeli przedszkole nie ma powołanego Administratora Bezpieczeństwa Informacji (ABI), to zbiór danych związany z przetwarzanie danych z monitoringu należy zarejestrować w GIODO. Inaczej będzie w przypadku gdy ABI został powołany. Sprawdź szczegóły.
  • Oddział przedszkolny przeniesiony do innego budynku – jak dostosować pomieszczenia

    Obowiązek zagwarantowania trzylatkom miejsc w przedszkolach spowodował, że w wielu gminach podjęto decyzję o przeniesieniu części oddziałów przedszkolnych z odrębnych budynków do pomieszczeń w szkołach podstawowych. Dotyczy to głównie „zerówek”. Jakie wymagania muszą spełniać pomieszczenia, do których zostaną przeniesione oddziały?
  • Jak rozliczyć urlop wypoczynkowy dla pracownika niepełnosprawnego ze skróconym dniem pracy

    Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Skrócenie dnia pracy bezpośrednio wpływa na sposób obliczenia przysługującego mu wymiaru urlopu. Sprawdź, z ilu dni oraz godzin urlopu wypoczynkowego może skorzystać niepełnosprawny pracownik przedszkola.
  • Braki w aktach osobowych pracownika – jak uniknąć konsekwencji prawnych

    Pracodawca jest obowiązany m.in. prowadzić dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akta osobowe pracowników. Nieprowadzenie akt osobowych stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny. Kto poniesie konsekwencje, jeżeli braki w dokumentacji powstały w czasie pełnienia funkcji przez poprzedniego dyrektora?
  • Instrukcja kancelaryjna w przedszkolu niepublicznym – czy jest obowiązkowa?

    Każde przedszkole prowadzone przez jednostkę samorządu terytorialnego musi posiadać instrukcję kancelaryjną. Określa ona szczegółowe zasady i tryb dokonywania wszelkich czynności o charakterze kancelaryjnym. Żadne przepisy nie wskazują natomiast, by taki obowiązek spoczywał także na przedszkolach niesamorządowych. Sprawdź, czy instrukcja kancelaryjna w przedszkolu niepublicznym jest obowiązkowa. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Czym jest instrukcja kancelaryjna i jednolity rzeczowy wykaz akt? Które przepisy regulują kwestię archiwizacji dokumentów w przedszkolu? Czy każde przedszkole musi posiadać instrukcję kancelaryjną? Jakie obowiązki dotyczące tworzenia i przechowywania dokumentacji w przedszkolu niesamorządowym ma organ prowadzący?
  • Dowożenie dzieci do przedszkoli od 1 września 2017 r. – jakie obowiązki ciążą na gminie, a jakie na dyrektorze

    Obowiązek zapewnienia bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka do przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego spoczywa na gminie. Nie oznacza to jednak, że dyrektor placówki do której dowożone jest dziecko nie ma żadnych obowiązków. Sprawdź o czym musisz pamiętać jeszcze przed 1 września 2017 r.
  • Czy i komu można udostępnić dane z arkusza organizacyjnego przedszkola?

    W arkuszu organizacyjnym przedszkola znajdują się dane osobowe nauczycieli, którzy często nie zgadzają się na ich udostępnianie. Jak wynika z orzecznictwa, arkusz organizacyjny jest informacją publiczną, a przedszkole ma wręcz obowiązek go udostępnić – warto wyjaśnić te kwestie pracownikom przedszkola i nie narażać się na zarzut niedopełnienia obowiązków w związku z udostępnianiem arkusza.
  • Jak korzystać z metody projektu w okresie zwiększonej rotacji w grupach przedszkolnych

    W okresie wakacyjnym w przedszkolach nie realizuje się zajęć dydaktycznych ukierunkowanych na realizację podstawy programowej. Programy zajęć muszą uwzględniać dużą rotację i zróżnicowanie wiekowe dzieci w grupach. Z tego względu na ten okres rekomendowana jest praca metodą projektu. Realizacja projektu pozwala na prowadzenie kreatywnych zajęć wzmacniających kompetencje dzieci.  

Aktualnie przeglądasz

lipiec 2017 - Nr 36
4AZ_36-1

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin