• Dodatkowe zatrudnienie nauczyciela tylko za zgodą dyrektora – praktyczne rozwiązania dla dyrektorów

Od 1 września 2017 r.  nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy nie może pracować w innej placówce bez zgody dyrektora przedszkola będącego jego podstawowym miejscem pracy. Podjęcie dodatkowej pracy bez uzyskania zgody może zakończyć się rozwiązaniem stosunku pracy. Jak w praktyce ma wyglądać stosowanie tej regulacji?

• Organizacja zajęć z religii do 1 września 2017 r. – 6 zasad gwarantujących zgodność z nowymi przepisami

Od 1 września 2017 r. zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Opracowaliśmy 6 zasad organizowania zajęć religii zgodnie z nowymi przepisami prawa oświatowego.
  • Każde zakładane i zgłaszane do ewidencji przedszkole niepubliczne musi posiadać własny statut

Jedna osoba fizyczna może być organem prowadzącym kilku przedszkoli niepublicznych – te mogą  funkcjonować w tej samej lub różnych miejscowościach. Czy w takiej sytuacji wystarczy opracowanie jednego statutu dla wszystkich placówek?
  • Dotacje i subwencje dla przedszkoli niepublicznych na rok 2017/2018 – sprawdź warunki, terminy i kwoty

Reforma systemu oświaty w 2017 roku w sposób istotny zmieniła zasad naliczania co do formy przekazania i przyznania dotacji dla przedszkoli niepublicznych. W procesie weryfikacji naliczania dotacji aktywnie musi uczestniczyć organ przedszkola, który może kwestionować jej wysokość – szczegóły wyjaśniamy w artykule.
  • Sprawdź czy upoważnienie zawiera wymagane dane do wydania świadectwa pracy

Pracodawca może wydać osobie trzeciej świadectwo pracy byłego pracownika na podstawie upoważnienia. Przepisy nie wskazują jednak, jakie dane powinno zawierać takie upoważnienie. Jak zyskać pewność, że osoba zgłaszająca się po dokument jest faktycznie uprawniona do jego odebrania?
  • Skontroluj i zaktualizuj dokumentację kontroli zarządczej – musisz uwzględnić zmiany w prawie

Dokumentację kontroli zarządczej przedszkola należy systematycznie weryfikować pod kątem aktualności, przydatności i zgodności z obowiązującymi regulacjami. W tym stoisz przed nie lada wyzwaniem – reforma systemu oświaty wprowadza wiele zmian. Sprawdź, czy w związku z tym konieczne jest opracowanie nowej dokumentacji, czy może wystarczy jej aktualizacja.
  • Przedłużenie umowy do dnia porodu a przekształcenie w umowę na czas nieokreślony – zmiany w Kodeksie pracy

Nie ma już wątpliwości co do tego, czy przedłużenie umowy z pracownicą w ciąży do dnia porodu skutkuje przekształceniem się umowy o pracę na czas określony w umowę bezterminową, jeżeli czas jej trwania w wyniku przedłużenia przekroczy limit umów terminowych.
  • Jeszcze przez dwa lata organ prowadzący nie przeniesie nauczyciela do innej placówki

Do 31 sierpnia 2019 r. organ prowadzący nie może przenieść nauczyciela do pracy w innej placówce bez jego zgody. Możliwość przeniesienia istnieje wyłącznie, jeżeli nauczyciel wyrazi na to zgodę, ale wtedy nie skorzysta z mieszkania służbowego. Jakie jeszcze zmiany wynikają z przepisów przejściowych wprowadzonych w związku z reformą systemu oświaty?
  • Kiedy nauczyciel przeniesiony ze szkoły do przedszkola skorzysta z pierwszego urlopu wypoczynkowego

Wielu nauczycieli zatrudnionych w szkołach podstawowych od 1 września 2017 r. rozpocznie pracę w oddziałach przedszkolnych i przedszkolach. Taka zmiana stanowiska pociąga za sobą istotne zmiany warunków pracy – oprócz wymiaru pensum zmienia się także wymiar urlopu wypoczynkowego. Co w praktyce oznacza to dla nauczycieli? Ile dni urlopu należy udzielić im do końca grudnia 2017 r.?
  • 24 zmiany w Karcie Nauczyciela od 1 września 2018 r.

Projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowym zawiera także sporo zmian w Karcie Nauczyciela, które mają wejść w życie, co do zasady, 1 września 2018 r. Możemy mówić nawet o rewolucji w pragmatyce służbowej nauczycieli. Sprawdź, jakie zmiany przewiduje ustawodawca.
  • Od 1 września 2017 r. stan nieczynny także skutkuje przedłużeniem stażu

Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe wprowadzają pewne zmiany w zakresie awansu zawodowego nauczycieli. Dyrektorzy oraz nauczyciele przedszkoli powinni zwrócić uwagę na modyfikację zasad przedłużania stażu.
  • Czy ze strony WWW należy usunąć zdjęcia dzieci, które już nie uczęszczają do przedszkola

Eksponowanie wizerunku dziecka na stronie internetowej przedszkola jest dozwolone, jeżeli rodzice wyrazili na to zgodę. Czy taka zgoda jest bezterminowa, czy może po ukończeniu przez dziecko przedszkola trzeba usunąć wszystkie zdjęcia z jego wizerunkiem? Sprawdź, czy i na jaki okres rodzicie wyrazili zgodę na ich udostępnianie i upewnij się, że przedszkole nie narusza niczyich dóbr osobistych.

lipiec/sierpień 2017 - Nr 37
4AZ_37-1