• Jak zmienią się zasady finansowania przedszkoli publicznych i niepublicznych od 1 stycznia 2018 r.

Zmiany systemu finansowania zadań oświatowych będą dokonywane w ramach obecnych środków przeznaczanych na zadania edukacyjne. Celem nowej ustawy jest wyeliminowanie problemów dotyczących niejasnych i budzących wątpliwości interpretacyjne przepisów systemu finansowania oświaty. Sprawdź, jak w praktyce zmienią się zasady finansowania wychowania przedszkolnego.

• Czy przygotowanie do posługiwania się językiem obcym nowożytnym można powierzyć szkole językowej

Od 1 września 2017 r. wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkola powinny uczestniczyć w zajęciach przygotowujących do nauki języka obcego nowożytnego. Zajęcia te nie powinny odbywać się w formie odrębnych godzin dydaktycznych, dlatego nie można powierzyć ich prowadzenia zewnętrznemu podmiotowi. Sprawdź, co zrobić, jeżeli w przedszkolu brakuje nauczycieli posiadających kwalifikacje do prowadzenia zajęć.
  • Przerwy w pracy, do których mają prawo pracownicy przedszkola

Zarówno nauczyciele, jak i pozostali pracownicy przedszkola mają prawo do odpoczynku w trakcie pracy. Niektóre z przerw jako dyrektor musisz zapewniać, są bowiem obowiązkowe, inne – tylko fakultatywne. Sprawdź, w jakim zakresie możesz decydować o przerwach w pracy osób zatrudnionych w przedszkolu.
  • Ponowne przejście na emeryturę uprawnia do wcześniejszej nagrody

• Treść kwestionariusza i zawartość teczek akt osobowych przy pierwszym i kolejnym zatrudnieniu

Na przełomie sierpnia i września trwa nawiązywanie stosunków pracy z pracownikami przedszkola, a tym samym powstaje obowiązek odebrania kwestionariuszy osobowych i założenia akt osobowych. Sprawdź, jakich informacji możesz żądać od kandydata do pracy, a jakich od osoby już zatrudnionej. Upewnij się także, że w teczkach osobowych nowo zatrudnionych osób gromadzisz odpowiednie dokumenty.
  • W planie nadzoru pedagogicznego na rok 2017/2018 uwzględnij wdrażanie i stosowanie nowych przepisów

W tym roku opracowanie planu nadzoru pedagogicznego dyrektora przedszkola może sprawić szczególne trudności. Liczba zmian w prawie oraz ich szeroki zakres są przyczyną licznych wątpliwości – choć same przepisy dotyczące nadzoru pedagogicznego nie zostały istotnie zmienione, to zmianie uległo wiele zadań dyrektora. Sprawdź, jak zaplanować nadzór pedagogiczny w przedszkolu na rok 2017/2018.
  • Czy przedszkole może korzystać z publicznego placu zabaw

Prawidłowa realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego wymaga, aby część zajęć była realizowana w ogrodzie przedszkolnym, w parku lub na placu zabaw. Przepisy nie wskazują jednak, że przedszkole musi dysponować własnym, wydzielonym miejscem tego typu. Sprawdź, z jakich innych rozwiązań można skorzystać, gdy nie jest możliwa zabawa na terenie przedszkola.
  • Jak przygotować przedszkole do kontroli GIODO

Przedszkole otrzymało zawiadomienie z GIODO o planowanym przeprowadzeniu kontroli? Sprawdź, co musisz zrobić, aby odpowiednio przygotować się do kontroli inspektorów GIODO. Dowiedz się, jakie obszary musisz sprawdzić, by mieć pewność, że kontrola GIODO przebiegnie bez problemów.
  • Nowa dokumentacja przedszkolna – zmiany, o których musisz pamiętać od 1 września 2017 r.

Od 1 września 2017 r. będzie obowiązywało nowe rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji. Sprawdź, jakie zmiany wprowadza nowe rozporządzenie i upewnij się, że dokumentacja w Twoim przedszkolu jest prowadzona prawidłowo.
  • Uniknij 10 najczęściej popełnianych błędów podczas wyznaczania celów kontroli zarządczej

System wyznaczania celów określonych w planie działalności przedszkola na dany rok kalendarzowy w ramach kontroli zarządczej jest jednym z najważniejszych elementów skutecznego zarządzania placówką. Wskazuje priorytety wyznaczone do osiągnięcia w danym roku. Ważne jest przy tym, by wyznaczając cele, unikać 10 najczęściej popełnianych błędów – upewnij się, że nie są one popełniane w Twoim przedszkolu.

sierpień 2017 - Nr 38
4AZ_38-1