• 2020

• Awans zawodowy nauczycieli przedszkoli od 1 września 2022 r.

Od 1 września obowiązują zmienione przepisy Karty Nauczyciela, w tym przede wszystkim regulacje dotyczące awansu zawodowego nauczycieli. Od tego dnia nauczyciele przedszkoli będą odbywali ścieżkę na dwa stopnie awansu (mianowanego i dyplomowanego). Nie oznacza to jednak, że nauczyciele ze stopniem awansu kontraktowego będą musieli zaczynać procedurę awansową od zera. Poznaj nowe regulacje i rozwiązania przejściowe dla nauczycieli, którzy rozpoczęli awans według zasad obowiązujących do 31 sierpnia 2022 r. Uzyskaj także dostęp do pakietu nowych wzorów dokumentów związanych z awansem zawodowym. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Jakie stopnie awansu zawodowego obowiązują od 1 września 2022 r. Na czym polega przygotowanie do zawodu nauczyciela. Jak będzie przebiegał awans zawodowy nauczyciela, który ma kilka miejsc pracy. Jak będzie przebiegał awans zawodowy nauczycieli akademickich. Ile potrwa przygotowanie do zawodu nauczyciela przedszkola. Dla kogo krótszy okres przygotowania do zawodu. Jak ocenić, czy nauczyciel ma znaczący dorobek zawodowy. Komu można zaliczyć okres pracy w szkole do okresu odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela. Jaka jest rola i zadania mentora. Jakie są obowiązki dyrektora przedszkola wobec nauczyciela przygotowującego się do zawodu. Jakie są nowe zasady zatrudniania nauczycieli rozpoczynających pracę w przedszkolu. Jakie są zasady oceniania pracy nauczycieli w związku z awansem zawodowym. Jakie są warunki uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego. Kto może uzyskać stopień nauczyciela mianowanego na zasadach dotychczasowych. Kto może liczyć na skrócenie stażu na stopień nauczyciela mianowanego. Co z nauczycielami kontraktowymi po 12-miesięcznym stażu. Jakie są warunki uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego. Kto może awansować na nauczyciela dyplomowanego na zasadach dotychczasowych.

• Organizacja pracy przedszkola w roku szkolnym 2022/2023 – wskazówki dla dyrektora

Przygotowując przedszkole na nowy rok szkolny 2022/2023, należy pamiętać o zmianach w prawie oświatowym, które obowiązują od 1 września 2022 r., zagrożeniu epidemiologicznym oraz zwrócić uwagę na uaktualnienie zmian w arkuszu organizacyjnym, jak również skupić się na zadaniach w sferze dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Poniższa tabela przedstawia najważniejsze obowiązki dyrektora związane z organizacją pracy przedszkola w nowym roku szkolnym.
  • Przykład zapisów statutowych, które należy wprowadzić od 1 września 2022 r.

Sprawdź, jak można zredagować zapisy statutu przedszkola w związku ze zmianą zasad zawieszania zajęć w przedszkolu i wprowadzeniem zdalnego nauczania.
  • 9 zmian prawnych w przedszkolu na rok szkolny 2022/2023

Obowiązek zatrudniania specjalistów w tym pedagoga specjalnego to nowość, z którą muszą się zmierzyć dyrektorzy szkół i przedszkoli od nowego roku szkolnego. Do tego nowy system awansu zawodowego przewidujący dwa stopnie awansu i okres przygotowania do zawodu nauczyciela oraz zmodyfikowany system dokonywania oceny pracy nauczyciela. Sprawdź na co jeszcze musisz być przygotowany od 1 września 2022 r. Zestawienie 9 ważnych zmian prawnych znajdziesz w poniższej tabeli.

Wrzesień 2022 - Nr 0109
Poradnik dyrektora przedszkola nr 109 4AZ0109