Adaptacja dziecka do przedszkola – jak pomóc dziecku przejść przez trudny czas? Rady dla rodziców i nauczycieli

Małgorzata Swędrowska

Autor: Małgorzata Swędrowska

Data aktualizacji dokumentu: 5 września 2023

Dziecko trzyletnie zazwyczaj jest gotowe do podjęcia kolejnego wyzwania w swoim życiu, jakim jest rozpoczęcie przygody z przedszkolem. Przeważnie ma większe szanse na adaptację, gdy jest dziewczynką, dysponuje bogatym zasobem słów oraz posiada wysoki poziom rozwoju psychoruchowego, który pozwala na szybszą orientację w nowym otoczeniu. Dowiedz się, jak przebiega adaptacja i jak przedszkole może pomóc dziecku. Mamy nadzieję, że wskazówki i podpowiedzi pomogą przetrwać ten trudny czas adaptacji przedszkolnej.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.

• Czym jest adaptacja dziecka do przedszkola?
  • Jakie czynniki wpływają na proces adaptacji dziecka w przedszkolu?
  • Jak długo trwa adaptacja przedszkolna i co wpływa na jej czas trwania?
  • Jakie trudności adaptacyjne mogą napotkać dzieci w przedszkolu?
  • Jakie czynniki wewnętrzne i zewnętrzne wpływają na trudności adaptacyjne dziecka?
  • Jakie są typowe postawy dzieci nieprzystosowanych do przedszkola?
  • Jakie działania mogą pomóc rodzicom w przygotowaniu dziecka do przedszkola?
  • Jakie książki mogą pomóc w procesie adaptacji dziecka do przedszkola?

Przeczytaj również:

Małgorzata Swędrowska

Autor: Małgorzata Swędrowska

Od 19 lat nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego, wykładowca na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, trener PSPiA KLANZA, twórca koncepcji czytania wrażeniowego, animator warsztatów literackich i spotkań z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym.