Czas pracy opiekuna w żłobku – czy opieka nad dziećmi wynosi 8 godzin dziennie?

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Data aktualizacji dokumentu: 18 maja 2023
Czas pracy opiekuna w żłobku – czy opieka nad dziećmi wynosi 8 godzin dziennie?

Żłobki są placówkami zapewniającymi opiekę nad dziećmi do lat trzech i nie wchodzą w strukturę sytemu oświaty. To oznacza, że do osób sprawujących opiekę nad dziećmi nie stosuje się przepisów ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela i nie dotyczy ich tzw. pensum. Dowiedz się, jak w praktyce wygląda praca w żłobku i czym różnią się przepisy dotyczące czasu pracy nauczyciela przedszkola i opiekuna dzieci w żłobku.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

• Kto może być opiekunem w żłobku?
  • Które przepisy regulują czas pracy opiekuna w żłobku?
  • Czy czas pracy opiekuna w żłobku wynosi 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo?

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Specjalistka w zakresie prawa oświatowego, autorka i redaktorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu edukacji i oświaty, prawa oświatowego oraz prawa pracy. Ukończyła prawo oraz filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.
Słowa kluczowe:
czas pracyżłobek