Opieka nad dziećmi w czasie zabawy andrzejkowej – czy nauczyciel musi zostać dłużej w pracy?

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Data aktualizacji dokumentu: 21 listopada 2023

W wielu przedszkolach pod koniec listopada organizowane będą zabawy andrzejkowe. Część tych imprez odbędzie się po standardowych godzinach pracy przedszkola, a to rodzi wątpliwości nauczycieli. Będą oni bowiem musieli zostać w pracy dłużej. Czy nauczyciel przedszkola publicznego ma prawo odmówić udziału w andrzejkach organizowanych w przedszkolu po godzinach jego pracy?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

• Czy nauczyciel przedszkola publicznego musi pracować dłużej z powodu zabawy andrzejkowej?
  • Jakie zadania i czynności w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy są obowiązkiem nauczyciela przedszkola?
  • Czy opieka nad dziećmi podczas zabawy andrzejkowej należy do zadań statutowych nauczyciela?
  • Czy nauczyciel może odmówić udziału w andrzejkach, jeżeli odbywają się po jego godzinach pracy?
  • Czy nauczyciel wychowujący dziecko poniżej 8 roku życia może odmówić pracy w nadgodzinach?
  • Jakie są zasady dotyczące pracy w nadgodzinach w przedszkolach niepublicznych?

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Specjalistka w zakresie prawa oświatowego, autorka i redaktorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu edukacji i oświaty, prawa oświatowego oraz prawa pracy. Ukończyła prawo oraz filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.
Słowa kluczowe:
czas pracy nauczycieli