Skład komisji egzaminacyjnej dla awansującego nauczyciela wspomagającego – kwalifikacje ekspertów

Autor: Anna Król

Data aktualizacji dokumentu: 1 sierpnia 2023

Nauczyciele wspomagający zdobywają kolejne stopnie awansu zawodowego na takich samych zasadach, co pozostali nauczyciele przedszkola. Sprawdź, kto powinien zasiadać w komisji egzaminacyjnej na nauczyciela mianowanego dla nauczyciela współorganizującego proces kształcenia. W artykule omówiono kwestie dotyczące komisji dla osób ubiegających się o nadanie stopnia nauczyciela mianowanego na tzw. starych zasadach. Porada odnosi się zatem do osób, które przystępują do egzaminu po odbyciu stażu, złożeniu sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego i uzyskaniu pozytywnej oceny dorobku zawodowego nauczyciela.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

• Kto może awansować na stopień nauczyciela mianowanego według starych zasad?
  • Które przepisy regulują skład komisji egzaminacyjnej dla nauczyciela wspomagającego awansującego na nauczyciela mianowanego?
  • Kto powinien zasiadać w komisji egzaminacyjnej przy awansie na nauczyciela mianowanego?
  • Jakie kwalifikacje powinni posiadać eksperci wchodzący w skład komisji egzaminacyjnej dla nauczyciela wspomagającego?
  • Czy w skład komisji dla nauczyciela wspomagającego powinien wchodzić ekspert z zakresu pedagogiki specjalnej?

Autor: Anna Król

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, autorka szeregu publikacji poświęconej tematyce prawa administracyjnego i prawa pracy, współautorka komentarzy do ustawy o systemie oświaty i wielu publikacji z tego zakresu. Wykładowca akademicki, wieloletni pracownik administracji publicznej, w tym organu nadzoru pedagogicznego, zastępca przewodniczącego wspólnej komisji dyscyplinarnej dla członków korpusu służby cywilnej, przez 5 lat pełniła funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego dla nauczycieli, nauczyciel teoretycznych przedmiotów zawodowych, od ponad 10 lat prowadzi zajęcia, szkolenia i kursy, współpracując ze szkołami wyższymi i placówkami doskonalenia nauczycieli.