Zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej – stosowanie nowych przepisów w przedszkolu

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Data aktualizacji dokumentu: 19 czerwca 2023
Zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej – stosowanie nowych przepisów w przedszkolu

Obowiązujące od 26 kwietnia 2026 r. przepisy dotyczące zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej wywołują wiele wątpliwości. Karta Nauczyciela nowe prawo reguluje bowiem nieco inaczej niż Kodeks pracy. W artykule wyjaśniamy, jak stosować zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej w przedszkolu publicznym i niepublicznym.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

• Kto może skorzystać ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej?
  • Co należy rozumieć przez sprawy rodzinne? Czy osoba samotna także może skorzystać z tego zwolnienia?
  • Jak w świetle nowych przepisów rozumieć pojęcie siły wyższej?
  • Czy pracownik musi udowodnić, że załatwiał sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem?
  • Z ilu dni zwolnienia od pracy w sprawach rodzinnych skorzysta nauczyciel zatrudniony na część etatu?
  • Czy dyrektor przedszkola może skorzystać ze zwolnienia w wymiarze godzinowym?

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Specjalistka w zakresie prawa oświatowego, autorka i redaktorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu edukacji i oświaty, prawa oświatowego oraz prawa pracy. Ukończyła prawo oraz filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.