Badania okresowe w czasie epidemii – poznaj stanowisko MRPiT

Data aktualizacji dokumentu: 8 lutego 2021
62b3c74031b3a857c0346b94d6e0d5f6ef3078e8-xlarge (1)

Sprawdź, czy po zakończeniu epidemii będziesz musiał kierować pracowników na ponowne badania okresowe.

Przepisy tarczy antykryzysowej na czas trwania epidemii zawiesiły obowiązek przeprowadzania badań okresowych pracowników. Rozwiązanie to wprowadzono w związku z ograniczoną dostępnością lekarzy medycyny pracy oraz wprowadzanymi ograniczeniami dla zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, które w wielu przypadkach znacznie utrudniły wykonanie obowiązku przeprowadzania badań profilaktycznych. Zgodnie z najnowszymi przepisami badania okresowe należy wykonać w okresie nie dłuższym niż 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii (art. 12a ust. 2 tarczy antykryzysowej). W praktyce pojawiły się wątpliwości, jak długo zachowują ważność badania okresowe, które – pomimo zawieszenia obowiązku ich wykonywania – zostały jednak przeprowadzone w tym okresie i czy nie powinny zostać powtórzone po zakończeniu epidemii. Odpowiedzi na to pytanie udzielił resort pracy.

Zdaniem MRPiT

Jeśli pracodawca skieruje pracownika na badania okresowe, pracownik się takiemu badaniu podda, a lekarz medycyny pracy przeprowadzi badanie i wyda orzeczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania przez danego pracownika pracy na stanowisku określonym w skierowaniu na badanie, wówczas należy to badanie traktować jak normalne badanie okresowe. Nie ma obowiązku powtarzania takiego badania po ustaniu epidemii [podkr. red.]. Kolejne badanie okresowe należy wykonać zgodnie z terminem wyznaczonym przez lekarza medycyny pracy.

(…) Obowiązek wykonania badania okresowego pracownika w terminie 180 dni od ustania stanu epidemii dotyczy wyłącznie tych pracowników, których badania okresowe wypadające w czasie trwania stanu epidemii nie zostały wykonane do czasu odwołania stanu epidemii.

(Odpowiedź Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z 7 stycznia 2021 r. na zapytanie redakcji)

Jak wskazało ministerstwo, jeśli stan epidemii obowiązywałby na tyle długo, że termin takiego kolejnego badania okresowego wypadnie ponownie w okresie epidemii, wówczas raz jeszcze będzie możliwe skorzystanie ze zwolnienia z obowiązku wykonania badania okresowego zgodnie z art. 12a tarczy antykryzysowej albo wykonanie takiego badania.

Przepisy o obowiązku wykonywania badań lekarskich przez pracowników dotyczą w takim samym zakresie przedszkoli niepublicznych oraz innych niepublicznych form wychowania przedszkolnego.

Podstawa prawna:
  • Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1842 ze zm.)art. 12a ust. 1 pkt 1, ust. 2.
Autor: Leszek Skupski radca prawny, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych