Organizacja opieki zdrowotnej w przedszkolu (artykuł otwarty)

Autor: Wanda Pakulniewicz

Data aktualizacji dokumentu: 21 czerwca 2021
716f75a8f716f0e6aebfe3426f6b5fc5230a16a1-xlarge

W ostatnich latach duży nacisk kładzie się na zapewnienie uczniom opieki zdrowotnej w szkole lub innym miejscu, w którym uczniowie pobierają naukę. Nowością jest w tym zakresie ustawa z 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami. Sprawdź czy jej regulacje dotyczą także przedszkoli i dowiedz się, w jaki sposób w przedszkolu powinna być zorganizowana opieka zdrowotna nad dziećmi.

W treści art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z 12 kwietna 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami jest sformułowanie: „Ustawa określa zakres i cele opieki zdrowotnej nad uczniami (…)”, przy czym nie ma słownika użytych w ustawie pojęć/odesłań, w związku z czym nie ma podstaw do rozszerzenia tego pojęcia na dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym. Przykładowo w art. 4 pkt 1 UPO takie odesłanie się znajduje i zgodnie z nim „Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o szkole – należy przez to rozumieć także przedszkole”.

Ponadto, w piśmie z 17 kwietnia 2019 r. skierowanym do Rzecznika Praw Obywatelskich Minister Edukacji Narodowej wypowiedział się następująco:

„Jednocześnie, aktualnie funkcjonujący system opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą nie przewiduje realizacji profilaktycznych świadczeń zdrowotnych na terenie przedszkoli. Należne dzieciom w tej grupie wiekowej świadczenia profilaktyczne (w tym obowiązkowe szczepienia ochronne, badania przesiewowe, bilanse zdrowia, także edukacja zdrowotna) wykonywane są w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej i finansowane w tzw. stawce kapitacyjnej na ubezpieczonego. Warunki i zakres udzielania świadczeń opieki zdrowotnej reguluje ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych”.

Profilaktyczną opiekę zdrowotną nad dzieckiem w wieku przedszkolnym sprawują:

• lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (na podstawie deklaracji wyboru złożonej przez rodziców/opiekunów prawnych dziecka),
  • lekarz dentysta oraz

pielęgniarka środowiskowa/rodzinna.

W kwestii organizacji opieki zdrowotnej nad przedszkolakami najlepiej zwrócić się do organu prowadzącego z zapytaniem o możliwość zatrudnienia w przedszkolu np. pielęgniarki.

W przedszkolach niepublicznych i innych niepublicznych formach wychowania przedszkolnego także nie obowiązuje ustawa z 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami.

Źródło:

• Pismo MEN z 17 kwietnia 2019 r. (znak: DWKI-WPB.513.70.2019.KC).
Autor: Wanda Pakulniewicz pracownik kuratorium oświaty, do kwietnia 2007 kierownik oddziału
Słowa kluczowe:
opieka zdrowotna