Dokumentowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej dzieciom bez opinii

Katarzyna Lewandowska-Staroń

Autor: Katarzyna Lewandowska-Staroń

Data aktualizacji dokumentu: 14 listopada 2023

Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej nie ogranicza się do dzieci, których rodzice dostarczyli do przedszkola opinii lub orzeczenia. Pomocą należy objąć wszystkie dzieci, wobec których stwierdzono taką potrzebę, także jeżeli została ona stwierdzona przez nauczycieli na podstawie obserwacji. Należy przy tym pamiętać, że udzielanie tej pomocy musi być odpowiednio dokumentowane. Sprawdź, jak dokumentować udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej dzieciom bez opinii i bez orzeczenia z poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

• Czy istnieją specyficzne wymagania dotyczące dokumentowania bieżącej pracy z dzieckiem i zintegrowanych działań nauczycieli i specjalistów?
  • Jakie rozwiązania mogą być stosowane w przedszkolach do dokumentowania pracy z dziećmi bez opinii i orzeczenia?
  • Jakie informacje powinna zawierać dokumentacja dotycząca pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu?
  • Jak dokumentować prowadzenie zajęć specjalistycznych, takich jak zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne czy terapeutyczne?
  • Jak wygląda dokumentacja prowadzona przez nauczycieli specjalistów i jakie informacje powinna zawierać?

Katarzyna Lewandowska-Staroń

Autor: Katarzyna Lewandowska-Staroń

Pracownik nadzoru pedagogicznego, specjalista ds. specjalnych potrzeb edukacyjnych, dostępności, trener oświaty i kompetencji miękkich, ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli, egzaminator z listy OKE Warszawa, trener wspomagania w rozwoju kompetencji kluczowych, terapeuta pedagogiczny, nauczyciel języka polskiego, niemieckiego, historii, edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, pedagog opiekuńczo – wychowawczy.