Zazdrość o nowe młodsze rodzeństwo. Wsparcie przedszkolaka w adaptacji do nowej sytuacji rodzinnej

Natalia Perek

Autor: Natalia Perek

Data aktualizacji dokumentu: 13 listopada 2023

Narodziny nowego dziecka to sytuacja wymagająca zmian w całym systemie rodzinnym. Jeśli w domu jest już przedszkolak, nagle z malutkiego, potrzebującego staje się tym starszym, dojrzalszym, samodzielnym. Dlaczego? Porównywany jest już nie z dorosłymi, ale z młodszym bratem lub siostrą. Porządek jego dotychczasowego świata zostaje zachwiany i nic już nie będzie takie same. Nie bez powodu narodziny rodzeństwa to wydarzenie określone na skali siły działania stresorów psychospołecznych na dzieci i młodzież (OŚ IV, DSMIV) jako umiarkowane. Dowiesz się, jak pomóc dziecku, które odczuwa zazdrość o młodsze rodzeństwo.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

• Jakie emocje i zachowania mogą pojawić się u przedszkolaka po narodzinach nowego rodzeństwa?
  • Dlaczego narodziny rodzeństwa są klasyfikowane jako umiarkowany stresor psychospołeczny dla dzieci?
  • Jak rodzice mogą odczuwać przyjście na świat drugiego dziecka?
  • W jaki sposób zmieniają się dotychczasowe rytuały rodzinne z pojawieniem się nowego dziecka?
  • Jakie mogą być trudności adaptacyjne przedszkolaka do nowej sytuacji rodzinnej?
  • Jakie objawy mogą wskazywać na kłopoty emocjonalne dziecka po narodzinach rodzeństwa?
  • W jaki sposób przedszkolak może interpretować przyjście na świat brata lub siostry?
  • Jak zmienia się dynamika rodziny wraz z pojawieniem się nowego dziecka i jak wpływa to na starsze rodzeństwo?
  • Jakie konsekwencje psychologiczne mogą wynikać z uczuć zazdrości i odrzucenia u przedszkolaka?

Natalia Perek

Autor: Natalia Perek

Psycholog, absolwentka psychologii klinicznej i zdrowia na Uniwersytecie Łódzkim. Obecnie w trakcie Szkoły Psychoterapii Dzieci i Młodzieży w Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie. Ukończyła dwustopniowe Studium Pomocy Psychologicznej i Interwencji Kryzysowej Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Podyplomowy Kurs Arteterapii Polskiego Instytutu Ericksonowskiego. Na codzień pracuje w Oddziale Psychiatrii Dziecięcej i Poradni Zdrowia Psychicznego w Szpitalu im. dr J.Babińskiego w Łodzi. Prowadzi różnorodne projekty edukacyjne w łódzkich szkołach w ramach grupy Kombinat Szklarnia. Wielbicielka włóczęgi po lasach i polach.