Wysokość opłaty za posiłki w przedszkolu „za złotówkę”

Łukasz Zygmunt

Autor: Łukasz Zygmunt

Data aktualizacji dokumentu: 17 lipca 2023
  Wysokość opłaty za posiłki w przedszkolu „za złotówkę”

Przedszkola wyłonione w otwartym konkursie ofert do realizacji zadania związanego z zapewnieniem korzystania z wychowania przedszkolnego pobierają od rodziców opłaty, o których mowa w ustawie z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych. Trzeba pamiętać, że dotyczy to także opłat za wyżywienie. Wobec tego, czy tzw. przedszkole „za złotówkę” może w wysokości opłaty uwzględnić także koszty związane z przygotowaniem posiłku?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

• Jakie opłaty mogą pobierać niepubliczne przedszkola „za złotówkę” zgodnie z ustawą o finansowaniu zadań oświatowych?
  • Czy opłata za wyżywienie obejmuje wynagrodzenia pracowników i koszty utrzymania stołówki?
  • Które przepisy regulują opłaty za wyżywienie w publicznych placówkach wychowania przedszkolnego?
  • Czy przedszkola „za złotówkę” mogą pobierać dodatkowe opłaty od rodziców?
  • Jakie są konsekwencje obciążania rodziców dodatkowymi kosztami w przedszkolach „za złotówkę”?

Łukasz Zygmunt

Autor: Łukasz Zygmunt

radca prawny, posiadający wieloletnie doświadczenie w kompleksowej obsłudze prawnej jednostek samorządu terytorialnego, z uwzględnieniem zagadnień prawnych związanych z organizacją i nadzorem nad jednostkami oświatowymi na terenie gminy i powiatu. Specjalizuje się w szeroko pojętym prawie administracyjnym materialnym, postępowaniu administracyjnym i sądowoadministracyjnym, zagadnieniach związanych z dostępem do informacji publicznej oraz odpowiedzialnością z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych.