• WSZYSTKIE
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016

Spis treści wydania drukowanego

Artykuły

  • Objęcie funkcji wicedyrektora wymusza wprowadzenie zmian do planu rozwoju zawodowego

    Powołanie nauczyciela na stanowisko wicedyrektora przedszkola na ogół powoduje zmiany w zakresie prowadzenia zajęć. Ma to istotne znaczenie w przypadku nauczycieli odbywających staż na kolejny stopień awansu zawodowego. Jeżeli powierzenie funkcji przekłada się na zamianę rodzaju prowadzonych zajęć, nauczyciel powinien wprowadzić zmiany także do planu rozwoju zawodowego.
  • Nowe okresy przechowywania akt osobowych – sprawdź kiedy 10, a kiedy 50 lat

    Obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. przepisy umożliwią pracodawcy skrócenie okresu przechowywania dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracownika z 50 do 10 lat. Poznaj szczegóły.
  • Nauczyciele nadal mogą korzystać z pomocy zdrowotnej

    Żadna z przeprowadzonych nowelizacji Karty Nauczyciela nie przewidywała uchylenia przepisów uprawniających do skorzystania z pomocy zdrowotnej. Nadal pomoc zdrowotna dla nauczycieli może być finansowana z budżetów organów prowadzących przedszkola.
  • Jak ocenić pracownika samorządowego, jeśli przez 2 lata był nieobecny w pracy

    Pracownik samorządowy zajmujący stanowisko urzędnicze powinien podlegać okresowej ocenie. Oceny dokonuje się nie rzadziej niż raz na dwa lata, przy czym wewnętrzne regulacje mogą wskazywać w jakich sytuacjach może nastąpić zmiana terminu oceny – pamiętaj o uwzględnieniu odpowiednich zapisów w zarządzeniu dotyczącym okresowej oceny pracy.
  • Rodzice zgłosili zarażenie dziecka pasożytami – jakie kroki podejmuje dyrektor i nauczyciele

    Po zgłoszeniu przez rodzica przypadku zarażenia dziecka pasożytami, dyrektor przedszkola powinien podjąć szybkie i skuteczne działania zapobiegające rozszerzeniu się choroby w przedszkolu. Dowiedz się, na czym powinny one polegać i jak zadbać o prawidłowy przepływ informacji między pracownikami przedszkola a rodzicami.
  • Dogrzewanie pomieszczeń przedszkola piecykami elektrycznymi – czy to bezpieczne

    Kiedy temperatura w salach spada i dzieci zaczynają odczuwać chłód, nauczyciele często starają się dogrzać pomieszczenia za pomocą piecyków i innych urządzeń elektrycznych. W ten sposób udaje się utrzymać temperaturę pozwalającą na komfortowe prowadzenie zajęć. Jednak czy takie rozwiązanie jest bezpieczne i zgodne z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy?
  • Bezpieczeństwo i higiena w przedszkolach – 9 zmian wprowadzonych nowelizacją rozporządzenia

    Zakres obowiązków dyrektora i nauczycieli dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa w przedszkolu określa rozporządzenie MEN z 31 grudnia 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. W listopadzie 2018 r. regulacje rozporządzenia zostały znowelizowane, a na dyrektora i pracowników nałożono nowe obowiązki – dowiedz się, jakie zmiany wprowadzono w jakich terminach należy je wdrożyć.
  • Osoba bez przygotowania pedagogicznego – jakie zajęcia może prowadzić i na jakiej podstawie ją zatrudnić?

    Zapewnienie realizacji zadań przedszkola wymaga od dyrektora zatrudnienia kadry posiadającej kwalifikacje umożliwiające zajęć rozwijających zainteresowania. Nie zawsze jednak możliwe jest znalezienie odpowiedniego kandydata, który oprócz kwalifikacji wymaganych od nauczyciela, posiada także przygotowanie pedagogiczne. Co można zrobić w takiej sytuacji?
  • Organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu niepublicznym

    Bardzo często rodzice w trakcie trwania roku przedszkolnego doręczają do przedszkola opinię o potrzebie objęcia dziecka pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Jakie działania powinien w takim przypadku podjąć dyrektor przedszkola i nauczyciele w przedszkolu niepublicznym?
  • Agresywny przedszkolak – jak nakłonić rodziców do przeprowadzenia badań psychologiczno-pedagogicznych

  • Wizerunek przedszkola szyty na miarę – kluczowe elementy wpływające na postrzeganie placówki

    Odpowiedni wizerunek przedszkola przyciąga uwagę, wzbudza zaufanie i zachęca do skorzystania z jego oferty. Jak go kreować i o czym przy tym pamiętać, by osiągnąć najlepsze efekty? Wyjaśniamy, o czym pamiętać w procesie budowania wizerunku placówki.
  • 10 wydatków, których nie sfinansujesz z dotacji – dowiedz się dlaczego zostaną zakwestionowane

    Przepisy nie zawierają konkretnych wytycznych, nie jakie wydatki mogą zostać zaliczone do wydatków bieżących, dlatego bardzo często pojawiają się wątpliwości dotyczące możliwości pokrycia z dotacji konkretnego wydatku. Zebraliśmy 10  najczęściej kwestionowanych podczas kontroli wydatków oraz na przykładach i w oparciu o aktualne orzecznictwo wyjaśniliśmy, dlaczego sfinansowanie ich z dotacji może zostać uznane za wykorzystanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem. Z tego artykułu dowiesz się: Czy z dotacji można sfinansować studia podyplomowe z zarządzania oświatą dla nauczyciela Czy z dotacji można sfinansować szkolenia dla pracowników administracji. Czy z dotacji można sfinansować catering, jeżeli rodzice ponoszą opłatę za wyżywienie. Czy z dotacji można sfinansować koszty umów zlecenia dla nauczycieli pracujących w wymiarze przekraczającym 4 godziny zajęć tygodniowo. Czy z dotacji można sfinansować wynagrodzenia kilku dyrektorów, gdy statut przedszkola nie przewiduje takich stanowisk. Czy z dotacji można sfinansować koszty leasingu samochodowego, jeżeli nie zostanie wykazane, że jest on wykorzystywany celach związanych z kształceniem. Czy z dotacji można sfinansować koszty paliwa oraz części, a także koszty napraw samochodu należącego do organu prowadzącego. Czy z dotacji można sfinansować reklamę i promocję przedszkola. Czy z dotacji można sfinansować opłacenie faktury wystawionej na inny podmiot niż przedszkole. Czy z dotacji można sfinansować wydatki na spłatę odsetek od kredytu inwestycyjnego przeznaczonego na zakup nieruchomości. Co grozi za niewłaściwe wykorzystanie dotacji przedszkolnej.

Aktualnie przeglądasz

styczeń 2019 - Nr 58
4AZ_58-1

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin