• WSZYSTKIE
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Rekrutacja do przedszkola w 10 pytaniach i odpowiedziach – dowiedz się, jak postępować

    Tegoroczna rekrutacja do przedszkoli po raz drugi odbywa się w warunkach specjalnego reżimu sanitarnego. Mimo że przepisy o rekrutacji do przedszkoli w porównaniu do ubiegłego roku nie uległy  zmianom, część z nich pozostaje niejasna. Sprawdź odpowiedzi na często pojawiające się pytania i upewnij, że postępowanie rekrutacyjne do kierowanego przez Ciebie przedszkola przebiega prawidłowo. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Czy dyrektor albo komisja rekrutacyjna ma obowiązek opracowania regulaminu rekrutacji do przedszkola? Czy dziecko, któremu odroczono obowiązek szkolny ma zagwarantowane miejsce w przedszkolu na kolejny rok? Czy członek komisji rekrutacyjnej musi być zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć?  Czy dyrektor może powołać do komisji rekrutacyjnej również osobę niebędącą nauczycielem?  Czy po ogłoszeniu listy dzieci przyjętych do przedszkola komisja rekrutacyjna może  zmienić zdanie i wprowadzić zmianę? Czy złożenie wniosku o przyjęcie do przedszkola po upływie terminu oznacza, że gmina wskaże rodzicom placówkę, w której dziecko może korzystać z wychowania przedszkolnego? Czy można odmówić przyjęcia do przedszkola dziecka z niepełnosprawnością ze względu na brak warunków do realizacji kształcenia specjalnego? Czy organ prowadzący albo dyrektor może określić godzinę do której przyjmowane będą wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola? Czy dzieci sześcioletnie, których rodzice nie złożyli deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego, mają zagwarantowane miejsce w tej placówce? Poznaj zasady rekrutacji do przedszkola na rok szkolny 2023/2024: Rekrutacja do przedszkoli na rok 2023/2024 zgodnie z nowym rozporządzeniem
  • Rekrutacja do przedszkola na rok 2019/2020 – przypominamy o zadaniach i terminach, w których trzeba je wykonać

    Terminy i czynności związane z przeprowadzeniem postępowania rekrutacyjnego wynikają z przepisów prawa oświatowego oraz harmonogramu ogłoszonego do końca stycznia przez organ prowadzący. Sprawdź czy pamiętasz o wszystkich zadaniach, które musisz zrealizować, aby nie narazić się na zarzut niedopełnienia obowiązków.

Artykuły

  • MEN planuje zmianę przepisów dotyczących szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli

    Zmiana rozporządzenia w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli będzie miała charakter doprecyzowujący. Zarówno dyrektorzy, jak i nauczyciele nie powinni obawiać się zmian.
  • Dane zawarte w protokołach z kontroli stanowią informację publiczną

    Niektórzy dyrektorzy udostępniając protokoły z kontroli przeprowadzonych w przedszkolu usuwają dane osobowe nauczycieli argumentując to ochroną ich prywatności. Tymczasem, zgodnie z prawem ujawnianie osobowych nauczycieli w związku z pełnioną funkcją jest dopuszczalne. Jak więc należy postępować z protokołami?
  • Doradztwo zawodowe w przedszkolach od 1 września 2019 r. – sprawdź czy coś się zmieni

    W związku z nowelizacją ustawy – Prawo oświatowe, 1 września wejdą w życie regulacje dotyczące realizacji doradztwa zawodowego w przedszkolach. Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje także nad rozporządzeniem w tej sprawie. Jakie zmiany czekają dyrektorów i nauczycieli od nowego roku?
  • Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w punkcie przedszkolnym – nie można zostawić dzieci bez pomocy

    Organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej w innych formach wychowania przedszkolnego nie jest obowiązkowa. Nie oznacza to jednak, że w razie stwierdzenia potrzeby zapewnienia wsparcia dla dziecka lub jego rodziców, nauczyciele mogą pozostać bierni. Sprawdź, jakie obowiązki przepisy nakładają na punkty przedszkolne.
  • Odroczenie rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego – kiedy i w jaki sposób można je uzyskać

    Już za miesiąc nauczyciele zaczną przygotowywać się do wydania rodzicom informacji o gotowości podjęcia nauki w szkole podstawowej. Niektórzy rodzice dowiedzą się od nauczycieli, że dziecko nie jest jeszcze gotowe na rozpoczęcie nauki i warto zastanowić się nad wystąpieniem o odroczenie rozpoczęcia roku szkolnego. Co powinni wiedzieć rodzice, których dziecko może potrzebować dodatkowego roku w przedszkolu? Z tego artykułu dowiesz się: Kto podejmuje decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego. Do kiedy składa się wniosek o odroczenie obowiązku szkolnego.
  • Tylko ważne przyczyny mogą stanowić podstawę natychmiastowego odwołania dyrektora

    Dyrektor przedszkola może utracić stanowisko przed upływem kadencji, ale jeżeli sam nie składa rezygnacji, to podstawą odwołania może być tylko takie przewinienie, które sprawia, że dalsze zajmowanie stanowiska zagraża dobru placówki. Sprawdź, jakie przyczyny w świetle orzecznictwa pozwalają  na natychmiastowe pozbawienie dyrektora stanowiska kierowniczego.
  • Nie można pozbawić nauczyciela prawa do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe

    Nauczycielowi, który zrealizował godziny ponadwymiarowe lub godziny doraźnych zastępstw, trzeba wypłacić z tego tytułu wynagrodzenie. A co, jeżeli nauczyciel nie przedstawił na czas karty służącej do ewidencjonowania przepracowanych godzin? Czy można pozbawić go wynagrodzenia?
  • Żłobek tak, ale przedszkole już nie – z jakimi formami opieki możne sąsiadować punkt przedszkolny

    Przepisy dotyczące innych form wychowania przedszkolnego jednoznacznie wskazują, że na zajęcia prowadzone w punkcie przedszkolnym może uczęszczać maksymalnie 25 dzieci. Właściciele próbując ominąć te regulacje często zapominają jednak o jeszcze jednym ważnym ograniczeniu – w jednym budynku nie może działać kilka formalnie niezależnych od siebie punktów przedszkolnych.
  • Cztery rodzaje odpowiedzialności prawnej kierownika i opiekuna wycieczki

    Kierownik i opiekun wycieczki, tak jak każdy nauczyciel, podlega różnym rodzajom odpowiedzialności prawnej, jeśli swoim zachowaniem na wycieczce naruszy obowiązki ustalone przepisami prawa. Uchybienia w realizacji powierzonych nauczycielowi obowiązków można podzielić na odpowiedzialność: porządkową, dyscyplinarną, karną i cywilną. Poznaj szczegóły!
  • Program profilaktyczno-wychowawczy w przedszkolach nadal nieobowiązkowy

    W związku z ostatnią nowelizacją art. 26 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, ustawodawca nie nałożył na przedszkola obowiązku opracowania programu profilaktyczno-wychowawczego. Sprawdź, co się zmieniło i jak wpływa to na funkcjonowanie przedszkoli.
  • Szkolenie bhp dla pracowników przedszkola – od 1 stycznia obowiązują nowe zasady

    Od 1 stycznia 2019 r. nauczyciele, podobnie jak inni pracownicy przedszkoli, co do zasady nie podlegają obowiązkowym szkoleniom BHP.  Czy faktycznie można zrezygnować z kierowania nauczycieli na szkolenia?
  • Zmiana przepisów o zasadach obliczania wynagrodzeń w przedszkolach niepublicznych wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku

    Aby usunąć wątpliwości dotyczące ograniczenia kwoty środków z dotacji przeznaczanych na wynagrodzenia w  przedszkolach niepublicznych wprowadzono zmiany do ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Dookreślono, że limity dotyczą wynagrodzenia rocznego, zaś maksymalną kwotę można wypłacać wyłącznie w przypadku zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy. Najważniejsze jest jednak to, że zmiany te wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2020 r.
  • Dotacja na dziecko zapisane do wielu przedszkoli – doprecyzowano przepisy

    Obowiązują już znowelizowane przepisy dotyczące wyboru placówki wychowania przedszkolnego, która będzie otrzymywać dotację, w przypadku, gdy to samo dziecko uczęszcza do dwóch placówek. Sprawdź co się zmieniło i na dopełnienie jakich formalności należy zwracać szczególną uwagę.

Aktualnie przeglądasz

marzec 2019 - Nr 60
4AZ_61-1

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin