• 2020

• Nowe regulacje prawne – 7 obszarów zmian o których musi pamiętać dyrektor przedszkola

• Nowe informacje przy wydawaniu świadectwa pracy

Od 1 stycznia dyrektor przedszkola wydający świadectwo pracy musi pamiętać o przekazaniu pracownikowi trzech ważnych informacji dotyczących przechowywania dokumentacji pracowniczej.
  • Zadania dla pracowników kadrowo-płacowych – regulacje przejściowe

Zmiany w dokumentacji pracowniczej wymagaj ą od pracowników kadrowych czy kadrowo-p ł acowych niezb ę dnych dzia ł a ń dostosowuj ą cych dokumentacj ę do nowych regulacji. Sprawd ź , jakie maj ą zadania.
  • Ewidencja czasu pracy od 1 stycznia 2019 roku

Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. rozporządzeniem w sprawie dokumentacji pracowniczej, pracodawcy muszą prowadzić dość szczegółową dokumentację dotyczącą czasu pracy oraz uprawnień związanych z rodzicielstwem, naliczania i wypłaty świadczeń pracowniczych, a także innych roszczeń wynikających ze stosunku pracy. Upewnij się, że znasz nowe zasady prowadzenia tej dokumentacji.
  • Nowy podział akt osobowych

Nowe rozporz ą dzenie w sprawie prowadzenia dokumentacji pracowniczej zmienia sposób podzia ł u dokumentów gromadzonych w aktach osobowych. Akta osobowe sk ł adaj ą si ę z czterech, a nie jak by ł o dotychczas – z trzech cz ęś ci. Nowa cz ęść obejmuje dokumentacj ę zwi ą zan ą z odpowiedzialno ś ci ą porz ą dkow ą lub dyscyplinarn ą . Z tego artykułu dowiesz się: Jakie są rodzaje dokumentacji pracowniczej. Jaka jest nowa, dodatkowa część akt osobowych. Co oznacza, że dokumenty w teczce osobowej powinny być uporządkowane chronologicznie.
  • Nowy system oceny pracy nauczyciela

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje zmieniony system oceny pracy nauczycieli. Uchylono przepisy dotycz ą ce tworzenia przez dyrektorów regulaminów wska ź ników oceny pracy. Nie oznacza to jednak, ż e regulaminy utraci ł y moc obowi ą zuj ą c ą . Zosta ł y wprowadzone przepisy przej ś ciowe, mające uregulować sytuacj ę osób, które mia ł y być oceniane według nowych regulacji (tych po 1 września 2018 r.) lub już zostały ocenione. Sprawdź, jak stosować nowe rozwiązania w praktyce.
  • Współpraca ze związkami zawodowymi na nowych zasadach

Obecnie prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych przysługuje każdemu, kto wykonuje pracę zarobkową. Obwiązują nowe zasady weryfikacji uprawnień organizacji związkowej, zmodyfikowano reguły współdziałania pracodawców z organizacjami związkowymi. To wszystko przekłada się na relacje dyrektora przedszkola z organizacjami związkowymi. Dowiedz się, jak powinna przebiegać współpraca ze związkami zawodowymi w przedszkolu.  Z tego artykułu dowiesz się: Kiedy organizacji związkowej przysługują ustawowe uprawnienia związkowe. Jakie organizacje związkowe funkcjonują w jednostkach oświatowych. Który związek zawodowy jest reprezentatywny w rozumieniu przepisów. Jakich informacji muszą udzielać związki zawodowe dyrektorowi przedszkola. Jakich informacji muszą udzielać związki zawodowe dyrektorowi przedszkola. Czy informacja o liczbie członków może zostać skontrolowana. Jakie regulaminu obowiązujące w przedszkolu trzeba skonsultować ze związkami zawodowymi. Czy ze związkami zawodowymi trzeba prowadzić konsultacje w zakresie arkuszy organizacyjnych. W jaki sposób należy wprowadzić zmiany do regulaminu wynagradzania pracowników niepedagogicznych, jeżeli dyrektor nie otrzymuje z żadnej organizacji związkowej informacji o przynależących do niej pracownikach. Czy organizacja związkowa może zażądać od dyrektora przedszkola przedstawienia planu urlopowego w celu sprawdzenia czy plan został sporządzony i czy pracownicy zostali o tym poinformowani. Czy zmiana treści regulaminu wynagradzania w przedszkolu wymaga uzgodnienia organizacjami związkowymi działającymi w placówce, jeżeli wynika z wprowadzenia nowych grup i stawek wynagrodzenia zasadniczego zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów. Czy przyznanie świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dla dyrektora przedszkola należy uzgodnić ze związkiem zawodowym. Czy związek zawodowy może nie zgodzić się z treścią arkusza organizacyjnego przedszkola i wydać dyrektorowi zalecenia dotyczące zmian.

Luty 2019 - Nr 16
5AZ_16-1