• WSZYSTKIE
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016

Spis treści wydania drukowanego

Artykuły

  • Jak przekształcić niepubliczny punkt przedszkolny w przedszkole?

    Przekształcenie niepublicznej innej formy wychowania przedszkolnego, prowadzonej przez osobę prawną lub osobę fizyczną, w niepubliczne przedszkole wymaga dokonania zmiany we wpisie do ewidencji prowadzonej przez gminę właściwą ze względu na miejsce prowadzenia przedszkola, z tym że do zgłoszenia do ewidencji dołącza się statut przedszkola.
  • Samorządy sprawdzą, czy w 2019 r. wypłaty dla nauczycieli osiągnęły tzw. średnie wynagrodzenia

    Co roku, w terminie do 20 stycznia samorządy ustalają, czy wypłaty przeznaczone na nauczycielskie wynagrodzenia osiągnęły pułap tzw. średnich wynagrodzeń. Jeżeli nie udało się tego zrealizować – muszą obliczyć i wypłacić w terminie do 31 stycznia różnicę w formie jednorazowego dodatku uzupełniającego. Sprawdź, jak w tym roku kształtują się średnie pensje nauczycieli i kto w związku z tym ma szansę na „dodatek wyrównujący”.
  • Nowy termin na składanie wniosków o dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli

    Przypominamy, że w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia, w tym roku wnioski o dofinansowanie doskonalenia zawodowego należy złożyć do końca października, a nie jak było do tej pory – do końca listopada.
  • Zmiana podstawy naliczania odpisu na ZFŚS

    Ustawa okołobudżetowa z dnia 11 września przewiduje wzrost podstawy odpisu na ZFŚS w okresie od 31 sierpnia do 31 grudnia 2019 roku. Oznacza to konieczność przeliczenia dokonanych wpłat na konto Funduszu z uwzględnieniem nowej podstawy i wpłatę – w terminie do 31 października br. – powstałej różnicy.
  • Bony na święta z ZFŚS – o różnej wartości i opodatkowane

    Bony przyznawane pracownikom przedszkola z okazji świąt Bożego Narodzenia jako świadczenie socjalne muszą być przyznawane w zróżnicowanej wysokości, w zależności od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osób uprawnionych do korzystania z ZFŚS. Bony nie podlegają zwolnieniu podatkowemu.
  • Paczki z ZFŚS na święta niezależnie od wymiaru zatrudnienia

    Ani okres zatrudnienia, ani wymiar etatu, ani także fakt, że pracownicy pozostają w stosunku pracy z inną placówką, nie mogą mieć wpływu na prawo i wysokość świadczeń z funduszu socjalnego. Przyznawanie świadczeń z ZFŚS może być uzależnione tylko i wyłącznie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej.
  • Przerwa między stażami nie musi być przepracowana w wymiarze połowy etatu

    Okres przerwy pomiędzy rozpoczęciem stażu na kolejny stopień awansu zawodowego nie musi być przepracowany w wymiarze co najmniej połowy etatu. Jest to jedynie wymóg przy rozpoczęciu stażu.
  • Zatrudnienie osoby bez kwalifikacji nauczycielskich

    Tak w przedszkolu publicznym, jak niepublicznym możliwe jest zatrudnienie osoby nieposiadającej jeszcze wymaganych prawem kwalifikacji. Wymagane jest jednak uzyskanie na takie działanie zgody organu sprawującego nadzór pedagogiczny.
  • Zasady odbywania służby przygotowawczej i egzaminu określa dyrektor przedszkola

    Zatrudnienie w publicznym przedszkolu pracownika samorządowego na stanowisku urzędniczym lub kierowniczym urzędniczym wiąże się z koniecznością zorganizowania dla takiej osoby służby przygotowawczej, a na jej zakończenie – egzaminu. Zasady organizacji służby i egzaminu, w tym jego zakres i formę, ustala dyrektor przedszkola w postaci zarządzenia i regulaminu.
  • Alimenty i 500+ w podstawie dochodu do ZFŚS

    O tym, czy alimenty i świadczenia wychowawcze np. 500 + uwzględniamy do dochodu na potrzeby przyznawania świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, decydują zapisy regulaminu funduszu.
  • Dla uprawnień urlopowych istotny jest status nauczyciela na początku roku kalendarzowego

    Nauczyciel, który zmienia w trakcie roku pracę z placówki feryjnej na nieferyjną, np. przedszkole, ma prawo do takiego wymiaru urlopu, do jakiego nabył prawo na początku roku kalendarzowego. Dla uprawnień urlopowych istotne jest bowiem to, według jakich przepisów nabył urlop z początkiem nowego roku kalendarzowego.
  • Nie kupuj sprzętu z podejrzanym atestem lub certyfikatem

    Przy zakupie sprzętu i wyposażenia do przedszkola czasami trudno uzyskać od sprzedawcy czy też producenta atest lub certyfikat gwarantujący jego bezpieczeństwo, zgodność z obowiązującymi normami i dopuszczenie do użytku przez dzieci. W szczególności warunku tego nie spełnia sprzęt opatrzony sporządzonym odręcznie lub w formie wydruku komputerowego dokumentem, w którym wymienione są normy.
  • Organizacja zajęć dodatkowych w przedszkolu niepublicznym

    Przedszkole niepubliczne jest zobowiązane realizować podstawę programową taką samą jak przedszkole publiczne. Natomiast organizację przedszkola niepublicznego określa jego statut nadany przez osobę prowadzącą przedszkole. Przepisy nie wskazują, co należy zawrzeć w organizacji przedszkola ani jak skonstruować rozkład dnia przedszkola.
  • Organizacja zajęć dodatkowych w przedszkolu publicznym

    W przedszkolu publicznym mogą odbywać się zajęcia dodatkowe, ale rodzice nie mogą płacić za te zajęcia więcej niż 1 zł za godzinę, niezależnie od tego, w jaki sposób będą one prowadzone. Pewnym rozwiązaniem jest zawarcie umowy o prowadzenie zajęć dodatkowych przez samych rodziców (każdy z osobna lub przez pełnomocnika, a nie jako rada rodziców), a przedszkole może jedynie wynająć pomieszczenia na potrzeby zajęć.
  • 2 warunki niezbędne, by prowadzić w przedszkolu wczesne wspomaganie rozwoju dzieci

    Jeżeli przedszkole nie zatrudnia kadry posiadającej kwalifikacje do prowadzenia zajęć w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dzieci nie dysponuje pomieszczeniami do prowadzenia zajęć w ramach wczesnego wspomagania indywidualnie i w grupie, to nie jest możliwa organizacja tych zajęć w placówce. Sprawdź, jak w praktyce zapewnić dzieciom zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju w przedszkolu.  Z tego artykułu dowiesz się: Jakie warunki musi spełnić przedszkole by móc organizować zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju. Kto może prowadzić zajęcia z wwr w przedszkolu. Czy w przedszkolu konieczne jest powołanie zespołu wwr. Czy zajęcia z wwr można organizować np. w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Czy na organizację zajęć wwr przysługuje dodatkowa dotacja.  
  • Przedszkole niepubliczne bez instrukcji kancelaryjnej

    Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych nie ma zastosowania do jednostek niepublicznych. Oznacza to, że przedszkola niepubliczne nie muszą posiadać instrukcji kancelaryjnej.
  • Zmiany w arkuszu organizacji pod naciskiem organu prowadzącego

    W praktyce niejednokrotnie można spotkać się z sytuacją, w której organ prowadzący wręcz nakazuje dyrektorowi aneksowanie już zatwierdzonego arkusza organizacyjnego lub przedstawia w związku z tym wytyczne. Czy dyrektor musi zastosować się do takich poleceń? Sprawdź, jak zareagować w takim przypadku.
  • Dobre praktyki w postępowaniu z korespondencją przedszkolną

    Przestrzeganie zasad odbioru i właściwej rejestracji korespondencji przychodzącej do przedszkola to częsty problem w wielu placówkach. Dlatego podpowiadamy, jak postępować z korespondencją przedszkolną. Wyjaśniamy również, w jakim terminie rozpatrywać sprawy takie jak odpowiedź na pismo czy skargę. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Jak krok po kroku powinno wyglądać postępowanie z korespondencją przedszkolną? Czy pracownik sekretariatu może otwierać wszystkie przesyłki? Czym jest rejestr przesyłek specjalnego rodzaju i jak go prowadzić? Jak postępować ze skargami składanymi przez rodziców? Postępowanie z korespondencją przedszkolną − zasady obowiązują od momentu doręczenia
  • Dyrektor przedszkola niepublicznego nie musi sprawować nadzoru wewnętrznego

    Prawo oświatowe nie wprowadza żadnych wymagań, które musi spełnić osoba prowadząca, będąca jednocześnie dyrektorem prowadzonego przez siebie przedszkola niepublicznego. Ponadto w przedszkolu niepublicznym nie musi być prowadzony wewnętrzny nadzór pedagogiczny. 
  • Brak uprawnionej osoby do nadzoru nad awansem zawodowym nauczycieli

    Przepisy dotyczące awansu zawodowego obowiązują także w przedszkolach niepublicznych i to właśnie w tych placówkach pojawia się najwięcej problemów z organizacją staży nauczycieli oraz przeprowadzeniem postępowań kwalifikacyjnych i egzaminacyjnych na wyższe stopnie awansu. Prześledźmy na przykładzie, jak wygląda procedura awansu nauczycieli w razie długotrwałej nieobecności dyrektora.

Aktualnie przeglądasz

listopad/grudzień 2019 - Nr 70
4AZ_70-1

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin