• 2020

• Planowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej na rok szkolny 2020/2021

Epidemia i obostrzenia w funkcjonowaniu placówek oświatowych wpływają na dobrostan wszystkich dzieci, powodując obciążenia, które mogą wpływać na ich osiągnięcia w realizacji podstawy programowej, przygotowanie do podjęcia nauki w szkole, a w konsekwencji efekty uczenia się na dalszych etapach edukacji. W tym kontekście przygotowanie przedszkola na wyzwania związane ze skutkami COVID-19 wymagają nie tylko reagowania na sytuacje wynikające z bieżącej realizacji zadań, ale także uwzględnienia perspektywy długoterminowej – zwiększonego ryzyka wpływu niekorzystnych czynników na funkcjonowanie dzieci wobec zadań rozwojowych i edukacyjnych w przyszłości.

• Dwóch opiekunów oddziału przedszkolnego z prawem do dodatku funkcyjnego

Powierzając opiekę nad oddziałem dwóm nauczycielom, należy przyznać obu pracownikom dodatek funkcyjny z tytułu sprawowania funkcji nauczyciela opiekującego się oddziałem przedszkolnym.
  • Czy ograniczenie wysokości odpraw w związku COVID-19 obowiązuje także w oświacie?

Nauczyciele zwalniani z pracy z pracy z tzw. przyczyn organizacyjnych mają prawo do odprawy pieniężnej w wysokości do 6-krotności pensji zasadniczej. Jeżeli jednocześnie przechodzi na emeryturę – otrzymuje odprawę emerytalną. Sprawdź, czy przepisy szczególne obowiązujące w okresie epidemii koronawirusa ograniczą wysokość należnych świadczeń.
  • Kontrola w placówce w czasie pandemii

Nie ma przepisów, które wyłączałyby możliwość przeprowadzenia w jednostce oświatowej kontroli w czasie epidemii. Do placówki mogą zatem zarówno w wakacje jak i po rozpoczęciu nowego roku szkolnego zapukać różne instytucje i organy np. organ prowadzący placówkę.
  • Nieobecność opiekuna stażu na posiedzeniu komisji kwalifikacyjnej nie wstrzymuje jej prac

Komisja kwalifikacyjna na stopień nauczyciela kontraktowego może obradować przy obecności 2/3 członków. Nieobecność opiekuna stażu nie wstrzymuje pracy komisji.
  • Umowa pomiędzy przedszkolem a rodzicami jest konieczna

Wniosek składany przez rodziców/opiekunów prawnych w ramach rekrutacji nie wystarczy by przyjąć dziecko do placówki. Konieczne jest zawarcie między stronami stosownej umowy.
  • Nowelizacja rozporządzenia płacowego nauczycieli i wzrost pensji zasadniczych

Dnia 4 sierpnia br. resort edukacji skierował do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Zakłada on 6% wzrost pensji zasadniczych nauczycieli od września 2020 r.
  • Adaptacja dzieci zaczynających edukację przedszkolną

Wsparcie dziecka w poznawaniu nowego miejsca, jakim jest przedszkole, wymaga wielopłaszczyznowego działania. Dlatego praca nad zaklimatyzowaniem się dziecka w nowym miejscu, jakim jest przedszkole, wymaga oddziaływań zarówno rodziców czy opiekunów dziecka, jak i nauczycieli.
  • Odpowiednie nasłonecznienie sali przedszkolnej

Pomieszczenia przeznaczone do zbiorowego przebywania dzieci w przedszkolu powinny mieć zapewniony czas nasłonecznienia wynoszący co najmniej 3 godziny w dniach równonocy (21 marca i 21 września) w godzinach 8–16. Promieni słonecznych niedostatecznie docierających do sali przedszkolnej nie da się zastąpić dodatkowymi źródłami światła sztucznego. Niekiedy, aby uzyskać wymagane przepisami nasłonecznienie, niezbędne jest wstawienie dodatkowego okna.
  • Zmiany w pięciu rozporządzeniach MEN

W momencie oddawania tego wydania do druku, MEN przekazało do konsultacji 5 projektów rozporządzeń zmieniających dotychczas obowiązujące akty prawne. Zmiany dotyczą organizacji nowego roku szkolnego i choć dziś trudno stwierdzić, w jakim kształcie wejdą w życie - sygnalizujemy Państwu zakres proponowanych zmian.
  • Wycieczka z przedszkolakami w dobie pandemii

W przypadku odwołania zakazu organizowania wycieczek szkolnych może nasunąć się pytanie, czy możliwe jest zorganizowanie wyjazdu dla przedszkolaków? Oczywiście, że tak, ale wymaga to spełnienia kilku warunków.
  • Przemoc w rodzinie przedszkolaka – działania przedszkola

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wskazuje między innymi na pracowników oświaty, jako na osoby w szczególny sposób odpowiedzialne za dostrzeganie jej przejawów. Nakłada także na nauczycieli obowiązek podejmowania odpowiednich, jasno sprecyzowanych przez prawo kroków, których celem jest obrona dzieci przed agresją najbliższych. Sprawdź, jak w praktyce powinna wyglądać realizacja tych zadań.
  • 2–5 latek z orzeczeniem w przedszkolu

2,5-letnie dziecko mające orzeczenie o niepełnosprawności oraz opinie z poradni o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, może być przyjęte do przedszkola. Należy mu zapewnić warunki wychowania przedszkolnego określone w orzeczeniu.
  • Kurs integracji sensorycznej ze środków dotacji oświatowej

Z dotacji oświatowej można pokryć np. wydatki na dokształcanie i podnoszenie kwalifikacji pracowników niepublicznego przedszkola, jeśli poszczególne formy doskonalenia służą realizacji dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej funkcji jednostki oświatowej.
  • Dyrektor może wprowadzić pieczątki dla nauczycieli

Przepisy prawa oświatowego nie regulują zasad dotyczących pieczęci, którymi posługują się nauczyciele. W związku z tym, należy stwierdzić, że ustalenie pieczątek, którym będą się posługiwać nauczyciele, należy do kompetencji dyrektora szkoły.

wrzesień 2020 - Nr 82
Zarzadzanie przedszkolem nr 82 4AZ0082