• 2020

• Monitorowanie realizacji podstawy programowej w przedszkolu od 1 września

Blisko pół roku przedszkola funkcjonują w oparciu o zmieniające się systemy pracy (stacjonarny, zdalny, tylko zajęcia opiekuńcze). W tym czasie największe obawy wzbudza kwestia możliwości oceny postępów dziecka przebywającego w domu i stopnia realizacji podstawy programowej. W tej sytuacji należało określić nowe warunki i sposoby monitorowania, dokumentowania i oceny stopnia realizacji podstawy programowej. Kluczem do sukcesu w tych staraniach okazał się dobrze zorganizowany stały kontakt z rodzicami dziecka. Z tego artykułu dowiesz się: W jaki sposób podsumować osiągane efekty i wyciągnąć wnioski do dalszej pracy. Czy przerwa w nauce stacjonarnej jest zagrożeniem dla realizacji podstawy programowej. Co powinno być tematem pierwszego po zawieszeniu zajęć zebrania z nauczycielami. W jaki sposób kontrolować realizację podstawy programowej. Jak po przerwie w nauczaniu rozpoznać aktualny poziom osiągnięć dzieci. Kiedy czas na kolejne zebranie z nauczycielami przedszkola.

• Dokumenty do wypłaty świadczeń chorobowych za czas kwarantanny

Do otrzymania zasiłku lub wynagrodzenia chorobowego za okres poddania się kwarantannie lub izolacji niezbędne jest zwolnienie lekarskie lub decyzja wydana przez inspektora sanitarnego.
  • Czy można odmówić zatrudnienia lub dopuszczenia do pracy pracownika 60+?

Zgodnie z wytycznymi przeciwepidemicznymi GIS w okresie po 1 września 2020 r., dyrektor placówki powinien m.in. – w miarę możliwości – tak zorganizować pracę pracowników powyżej 60. roku życia (lub też pracę osób zaliczonych do tzw. grup podwyższonego ryzyka), by zminimalizować ryzyko zakażenia tych osób koronawirusem. Sprawdź, czy nadal możesz zatrudniać pracowników 60+.
  • Zasady przewozu dzieci do placówki w czasie epidemii

Przepisy wprowadzające ograniczenia w przemieszczaniu się środkami transportu nie regulują przewozów specjalnych obejmujących dowozy dzieci do szkół i przedszkoli. Sprawdź, czy mimo tego dotyczą ich ogólne limity.
  • Awans zawodowy nauczyciela w roku szkolnym 2020/2021

Wraz z początkiem roku szkolnego nauczyciele stażyści rozpoczynają realizację ścieżki awansu zawodowego. Pozostali nauczyciele, jeśli przepracowali wymagany przepisami okres, także mogą ubiegać się o wyższy stopień awansu. Nie wszyscy jednak będą mogli rozpocząć staż – sprawdź, komu musisz odmówić otwarcia stażu.
  • Szerszy zakres kontroli bezpieczeństwa w przedszkolu w czasie epidemii

W czasie epidemii COVID-19 kluczową kwestią związaną z bezpieczeństwem staje się zapewnienie warunków, które zmniejszą ryzyko zakażenia koronawirusem oraz ograniczą rozprzestrzenianie się go w przedszkolu. Dyrektor będzie miał pewność, że właściwie wykonał zadanie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w przedszkolu, jeśli w programie kontroli uwzględni także zagadnienia istotne z tego punktu widzenia.
  • Praktyki pedagogiczne w czasie epidemii

Nowe przepisy obowiązujące w czasie epidemii nie zabraniają organizowania praktyk pedagogicznych w przedszkolu. Dyrektor placówki nadal współdziała ze szkołami wyższymi w organizacji praktyk.
  • Organizacja pracy zdalnej w statucie?

Przepisy nie obligują do zamieszczania w statucie rozwiązań dotyczących organizacji pracy zdalnej. Brak takich zapisów nie będzie więc naruszeniem prawa.
  • 3 modele pracy przedszkola w nowym roku szkolnym

W założeniu każda placówka oświatowa rozpoczęła rok szkolny 2020/2021 tak jak w poprzednich latach, a więc w formie stacjonarnej. W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną wszystkie placówki muszą być jednak przygotowane na natychmiastowe wdrożenie dwóch alternatywnych metod kształcenia – hybrydowego lub zdalnego.
  • Plan pracy i plan nadzoru pedagogicznego w przedszkolu niepublicznym

Zarówno plan pracy przedszkola, jak i plan nadzoru pedagogicznego dyrektora to dokumenty obowiązujące w przedszkolu publicznym. Dyrektor przedszkola niepublicznego musi je opracowywać, jeśli osoba prowadząca przedszkole umieściła w statucie przedszkola takie wymogi lub w inny sposób zobowiązała do tego dyrektora.
  • Podwyżki wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli

Od 1 września 2020 r. obowiązują nowe minimalne stawki wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli. Sprawdź, jakie są stawki dla poszczególnych stopni awansu i poziomu wykształcenia.
  • Pracownicy oświaty bez oświadczeń o stanie zdrowia

Ministerstwo Edukacji Narodowej wyjaśnia, że nie ma podstaw prawnych do wymagania oświadczeń o stanie zdrowia od pracowników jednostek oświatowych.
  • Aktualne wytyczne GIS dla Twojej placówki

Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z 25 sierpnia 2020 r. łagodzą m.in. wymagania dotyczące minimalnej powierzchni przeliczeniowej na jedno dziecko, ale to nie wszystko – sprawdź pozostałe nowości.

październik 2020 - Nr 83
Zarzadzanie przedszkolem nr 83 4AZ0083