• 2020

• Realizacja planu nadzoru pedagogicznego w praktyce

Po przedstawieniu radzie pedagogicznej planu nadzoru pedagogicznego na nowy rok szkolny czas na jego wdrożenie. Rozplanowanie zadań na poszczególne miesiące i tygodnie pozwoli na systematyczne realizowanie zaplanowanych form nadzoru i dokonanie niezbędnych podsumowań w celu wyciągnięcia wniosków w półrocznym i końcowym sprawozdaniu.

• Niepełnosprawni w grupie przedszkolnej – scenariusz zajęć

Proces włączania osób z niepełnosprawnością do społeczeństwa należy rozpocząć jak najwcześniej. Przedszkole jest idealnym miejscem do kształtowania postaw akceptacji i tolerancji dla odmienności oraz do odkrywania tego, co łączy poprzez wspólną zabawę. Skorzystaj z gotowego scenariusza zajęć, który ułatwi integrację dzieci w grupie.
  • Konflikty rówieśnicze wśród kilkulatków – scenariusz zajęć

Kilkuletnie dzieci często popadają w konflikty, które najczęściej dotyczą rzeczy (zabieranie zabawek, kłótnie o miejsce do zabawy) lub relacji (zazdrość, chęć dominacji, rywalizacja). Poniższy scenariusz zajęć przygotowuje przedszkolaki do przyjmowania konstruktywnych postaw w sytuacji konfliktu. Poprzez zabawę dzieci uczą się rozpoznawać emocje i granice swoje oraz innych członków grupy.
  • Zgoda na diagnozę dziecka w ramach WWRD

Sprawdź, czy specjalista musi uzyskać dodatkową zgodę rodziców na przeprowadzenie diagnozy pozwalającej na rozpoznanie potrzeb podopiecznego.
  • Gdy lęk separacyjny przedszkolaków nie mija

Większość dzieci nowo przyjętych do przedszkola przez ostatnie tygodnie zaadaptowała się do warunków przedszkolnych i nie odczuwa już lęku separacyjnego. Jednak czasem zdarza się, że czas adaptacji dawno minął, a lęk niezmiennie trwa. Co wtedy?
  • Zawiadomienie rzecznika dyscyplinarnego w sprawie naruszenia praw i dobra dziecka

Sprawdź, jaką karę może zastosować dyrektor w stosunku do nauczyciela, który w ramach kary nie podał dzieciom śniadania.
  • Zastępstwo za dyrektora przedszkola i zakres kompetencji zastępcy

W przypadku nieobecności dyrektora przedszkola zastępuje go wicedyrektor, a w placówkach, w których nie utworzono stanowiska wicedyrektora – inny nauczyciel tego przedszkola wyznaczony przez organ prowadzący.
  • Zapełnienie wolnego miejsca w przedszkolu niesamorządowym

Zdarza się, że w trakcie roku zwalnia się miejsce. Sprawdź, w jakim trybie można przyjąć dziecko na wolne miejsce w przedszkolu niesamorządowym oraz czy konieczne jest przeprowadzenie rekrutacji uzupełniającej.
  • Nagroda z okazji Dnia Nauczyciela dla nauczyciela na urlopie zdrowotnym

Sprawdź, czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia można przyznać nagrodę z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
  • Sfałszowany głos na radzie pedagogicznej

Za sfałszowany głos na radzie pedagogicznej grozi odpowiedzialność dyscyplinarna. Sprawdź, jakie działania należy podjąć w takiej sytuacji.
  • Pracodawca dla nauczycieli punktu przedszkolnego

Punkt przedszkolny to inna niż przedszkole forma wychowania przedszkolnego. Pracodawcą dla zatrudnionych w punkcie nauczycieli i pracowników jest dyrektor przedszkola lub szkoły podstawowej prowadzonych przez daną gminę.
  • Wszawica – kto może sprawdzać czystość głowy dziecka?

Upewnij się, kto poza higienistką może sprawdzać czystość głowy dzieci w związku z wszawicą i czy wychowawca grupy przedszkolnej może odmówić wykonania kontroli czystości głowy u dzieci.
  • Zespół powypadkowy w przedszkolu i analiza ryzyka zawodowego

Dowiedz się, w jaki sposób powołuje się zespół powypadkowy w przedszkolu oraz kto powinien wykonać analizę ryzyka zawodowego we współpracy ze szkoleniowcem bhp.
  • Zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka

Możliwość wymagania od rodziców zaświadczeń lekarskich o tym, że dziecko jest zdrowe, nie wynika ani z wytycznych GIS, ani z obowiązujących przepisów. Także zapisy statutowe nie stanowią podstawy do żądania tego typu dokumentów. Sprawdź, o co zatem chodzi z tymi zaświadczeniami i dlaczego nie powinieneś ich wymagać.
  • Pomiar temperatury przy wejściu do przedszkola

Dyrektor w procedurach obowiązujących od 1 września może wprowadzić obowiązek mierzenia temperatury dzieciom oraz pracownikom przedszkola.
  • Urlop wypoczynkowy po wychowawczym

Nauczyciel przedszkola, który po 1 stycznia 2021 r. rozpocznie korzystanie z urlopu wychowawczego, będzie miał prawo do pełnego wymiaru urlopu za ten rok. Sprawdź, jakie są pozostałe zasady nabywania prawa do urlopu wypoczynkowego w razie korzystania z urlopu wychowawczego. Z tego artykułu dowiesz się: Jak obliczyć wymiar urlopu nauczyciela przedszkola po urlopie wychowawczym. Czy dla ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego ma znaczenie rok zakończenia urlopu wychowawczego.
  • Czas trwania zajęć rewalidacyjnych w przedszkolu

Sprawdź, ile godzin zajęć rewalidacyjnych powinno mieć dziecko z orzeczeniem w przedszkolu oraz jaki powinien być czas trwania tych zajęć.
  • Protokół rady pedagogicznej w sprawie oceny pracy dyrektora

Dowiedz się, jaką treść powinien mieć protokół rady pedagogicznej obradującej nad opinią na temat pracy dyrektora.  Przeczytaj także: Rada pedagogiczna w przedszkolu niepublicznym Rada pedagogiczna w przedszkolu i wyniki rekrutacji online  Odwołanie dyrektora przedszkola na wniosek rady pedagogicznej Rada pedagogiczna w przedszkolu w okresie zawieszenia zajęć Powołanie rady pedagogicznej w przedszkolu niepublicznym
  • Organizacja opieki nad dzieckiem nieuczęszczającym na religię

W szkołach dla dzieci nieuczęszczających na lekcje religii organizuje się zajęcia na świetlicy, w bibliotece itp. A jak rozwiązać taką sytuację w przedszkolu i to w warunkach gdy dzieci nie powinny być łączone w grupach? Sprawdzamy to dla Ciebie.
  • Kontrola obowiązku przedszkolnego w oddziale przedszkolnym

Sprawdź, kto powinien kontrolować obowiązek przedszkolny, w przypadku gdy oddział zerowy znajduje się w przedszkolu samorządowym.

pażdziernik/listopad 2020 - Nr 84
Zarzadzanie przedszkolem nr 84 4AZ0084