• 2020

• Dotacja oświatowa – rozwiązania 9 najtrudniejszych przypadków

Kwestia tego, na jakie wydatki można przeznaczyć środki z dotacji, budzi wątpliwości nie tylko dyrektorów przedszkoli niepublicznych, ale także szkół oraz innych placówek niesamorządowych i niepublicznych. Wszystko przez niejasne przepisy i mnogość odmiennych interpretacji. Zebraliśmy 9 pytań i odpowiedzi ekspertów na temat wydatkowania środków z dotacji.

• Pracodawca nie może zmusić pracownika do wykonania badania na koronawirusa

Dyrektor przedszkola może zorganizować badanie na koronawirusa dla pracowników placówki, ale tylko na zasadzie dobrowolności. Nie może natomiast wymagać, by wszyscy pracownicy poddali się takiemu badaniu.
  • Praca zdalna na kwarantannie

Dyrektor przedszkola może pracować zdalnie podczas odbywania kwarantanny, o ile w placówce zostały zawieszone zajęcia w całości lub części (model zdalny lub hybrydowy).
  • Kwarantanna dziecka pracownika – jak za nią zapłacić?

Sprawdź, czy pracownik, którego dziecko przebywa na kwarantannie, ma za okres opieki nad nim prawo do wynagrodzenia chorobowego czy zasiłku opiekuńczego.
  • Badanie psychiatryczne dziecka na podstawie postanowienia sądu

Przedszkole nie może zmusić rodziców do pójścia z dzieckiem na zlecone przez sąd opiekuńczy badanie psychiatryczne. O zdrowiu dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską, jego rozwoju i wychowaniu decydują rodzice.
  • Procedura dopuszczenia do użytku budynku po zmianie sposobu użytkowania

• Nowe zasady informowania rodziców o postępach dziecka w nauce

Trwająca od wielu miesięcy epidemia mocno ograniczyła kontakty rodziców z wychowawcami i dyrekcją placówki. W większości przedszkoli nie odbywają się stacjonarne spotkania ani rozmowy indywidualne na temat postępów dziecka. Dlatego warto wypracować nowe zasady komunikowania się z rodzicami w tej sprawie.
  • Nauczanie domowe w przedszkolu w praktyce

Trwająca epidemia przyczyniła się do wzrostu liczby dzieci nauczanych w domu. Niestety, w przypadku przedszkoli przepisy nie przewidują tu żadnych rozwiązań, co nasuwa wątpliwości interpretacyjne. Dowiedz się, jakie wsparcie powinno zapewnić przedszkole rodzicom dziecka uczącego się w domu.
  • Dziecko z orzeczeniem o kształceniu specjalnym i WWR

• Zadania terapeuty pedagogicznego w przedszkolu

Upewnij się, jakie zajęcia z dziećmi z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego w przedszkolu może prowadzić osoba, która ukończyła terapię pedagogiczną.
  • Wsparcie dla dziecka, gdy przedszkole nie zatrudnia psychologa ani pedagoga

Zasady udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolach niepublicznych nie różnią się od tych obowiązujących placówki publiczne. Sprawdź, czy brak odpowiedniej kadry może usprawiedliwiać brak objęcia dziecka pomocą.
  • Kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych

Sprawdź, czy osoba z przygotowaniem w zakresie arteterapii może prowadzić zajęcia rewalidacyjne z dziećmi niepełnosprawnymi, w tym z afazją.
  • Ustalenie kwoty dotacji w przypadku dzieci objętych WWRD oraz zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi

Ustalając statystyczną liczbę dzieci niepełnosprawnych na potrzeby dotacji, należy wziąć pod uwagę to, ile jest dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju i dzieci – uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
  • Konflikt rodziców a przyjęcie dziecka bez zgody drugiego z opiekunów

• Liczba dzieci niepełnosprawnych w grupie w przedszkolu niepublicznym

Możliwość zwiększenia liczby dzieci niepełnosprawnych w grupie w przedszkolu niepublicznym zależy od tego, czy przedszkole otrzymuje dotację z budżetu gminy.
  • Dodatkowa przerwa w pracy przedszkola niepublicznego

Przerwy w pracy przedszkola niepublicznego wynikają z jego organizacji i są określone w statucie placówki. Jeżeli zatem taka przerwa została zaplanowana, to dyrektor może w tym czasie zamknąć przedszkole.
  • Realizacja planu nadzoru pedagogicznego w grudniu

Grudzień to z wielu względów wyjątkowy miesiąc w pracy przedszkola. Tradycyjny Mikołaj, Barbórka i wreszcie święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok stanowią wyjątkową okazję do zaprezentowania umiejętności nabytych przez przedszkolaków. Dla dyrektora przedszkola, to czas na przyjrzenie się, na jakim etapie są wcześniej podjęte działania, i początek przygotowań do podsumowania pracy przedszkola w pierwszym półroczu. Dla dalszych rozważań przyjmiemy, że przedszkole pracuje w trybie stacjonarnym.
  • Realizacja planu nadzoru pedagogicznego w listopadzie

W listopadzie rekomendujemy kontynuowanie rozpoznawania zaległości dzieci, wynikających z długotrwałego pobytu poza przedszkolem i ich niwelowanie.
  • PPK w przedszkolach samorządowych

listopad/grudzień 2020 - Nr 85