• 2020

• Zadania i odpowiedzialność dyrektorów przedszkoli

Trwająca pandemia bardzo mocno wpływa na życie każdego z nas. Powoduje także duże zmiany w funkcjonowaniu szkół i przedszkoli. Jej skutkiem jest wiele nowych obowiązków spoczywających na dyrektorach tych placówek, konieczność podejmowania trudnych decyzji i ponoszenia odpowiedzialności za nie przed organem prowadzącym, sanepidem, kuratorium i rodzicami dzieci.

• Obowiązki dyrektora przedszkola

Dyrektor przedszkola odpowiada za organizację realizacji zadań placówki. Szczególne obowiązki dyrektora związane są z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieci i pracowników w okresie zagrożenia zakażeniem COVID-19 na terenie placówki. W tym zakresie dyrektor powinien opracować odrębne zasady i reguły obowiązujące w placówce z uwzględnieniem dotychczasowych doświadczeń oraz wytycznych właściwych organów i obowiązujących przepisów w tym względzie. Ponadto w przypadku zaistnienia szczególnej sytuacji epidemiologicznej zagrażającej zdrowiu dzieci w przedszkolu dyrektor może zawiesić zajęcia w placówce.
  • Procedura dotycząca przygotowywania posiłków w kuchni przedszkolnej

Kuchnia przedszkolna to jedno z miejsc, w którym należy zachować szczególne środki bezpieczeństwa i higieny. Sprawdź, jak powinna funkcjonować w czasie epidemii covid-19.
  • Procedura dostarczania posiłków dla dzieci przez rodziców

Zdarza się, że przedszkole nie jest w stanie zapewnić specjalnej diety dziecku, którego tego wymaga, albo rodzice w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka wolą sami dostarczać posiłki dla dziecka. Epidemia nie zmieniła obowiązujących zasad w tym zakresie, ale upewnij się, jakie środki bezpieczeństwa trzeba przy tym zachować.
  • Procedura bezpiecznego korzystania z pomieszczenia do spożywania posiłków (jadalni)

Nie tylko przygotowywanie i wydawanie posiłków dzieciom wymaga obecnie zachowania szczególnych środków bezpieczeństwa, ale także organizacja ich spożywania. Skorzystaj z gotowej procedury w tym zakresie.
  • Procedura dotycząca dostarczania posiłków przez firmę zewnętrzną

O ile zadbanie o bezpieczeństwo w kuchni przedszkolnej wydaje się być stosunkowo proste, to już kontrola bezpieczeństwa w firmach cateringowych nie jest łatwym zadaniem. Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo żywienia, gdy posiłki do placówki dostarcza firma zewnętrzna.
  • Procedura stosowania zasad higieny przez dzieci

Podstawowym środkiem zapobiegawczym zakażeniu koronawirusem jest systematycznie dbanie o higienę. Zasada ta dotyczy także dzieci. Sprawdź, jak zredagować procedurę dotyczącą zasad higieny przez dzieci.
  • Procedura dotycząca utrzymywania czystości w przedszkolu

Każde przedszkole ma stosowane od początku istnienia procedury utrzymywania czystości. Jednak w związku z trwającą epidemią trzeba je zweryfikować. Skorzystaj w tym celu z naszej propozycji.
  • Procedura korzystania z placu zabaw

W czasie epidemii można korzystać z placu zabaw i urządzeń znajdujących się na nim, ale wymaga to zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa – sprawdź jakich.
  • Współdziałanie z rodzicami w czasie epidemii

Rodzice posyłający dziecko do przedszkola oczekują, że zapewni ono dziecku odpowiednią opiekę i bezpieczeństwo podczas pobytu w przedszkolu. By jednak było to możliwe, konieczna jest dobra współpraca pomiędzy nimi a dyrekcją oraz pozostałymi pracownikami placówki. O szczegółach przeczysz w tej części wydania.
  • Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola w czasie epidemii COVID-19

W czasie epidemii w większości przedszkoli zmieniły się zasady przyprowadzania i odbierania dzieci. Często jest to tylko kontakt przez drzwi, ale można zastosować także inne rozwiązania. Sprawdź szczegóły w naszej procedurze.
  • Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia COVID-19

Mimo zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa może się zdarzyć, że w Państwa placówce dojdzie do zarażenia koronawirusem. Warto wiedzieć, jakie działania należy wówczas podjąć.
  • Procedura postępowania na wypadek potwierdzenia zakażenia covid-19

Przedszkole powinno mieć opracowaną procedurę postępowania na wypadek potwierdzenia zakażenia koronawirusem u pracownika lub dziecka. Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie dochodzenia epidemiologicznego przez inspektora sanitarnego. Określone obowiązki ciążą także na dyrektorze placówki. Sprawdź szczegóły.
  • Pismo informujące stację sanitarno-epidemiologiczną o wystąpieniu u pracownika objawów sugerujących zakażenie koronawirusem

• Pismo informujące stację sanitarno-epidemiologiczną o wystąpieniu u ucznia objawów sugerujących zakażenie koronawirusem

• Pismo do sanepidu w sprawie zawieszenia zajęć w przedszkolu

• Pismo do organu prowadzącego w sprawie zawieszenia zajęć w przedszkolu

• Zarządzenie dyrektora przedszkola w sprawie zawieszenia zajęć

• Zarządzenie dyrektora przedszkola w sprawie przejścia na model hybrydowy

• COVID -19 DOKUMENTY KADROWE

Zmiany w organizacji pracy pracowników placówki w czasie epidemii wymagają sporządzenia specjalnych wzorów dokumentów. Sprawdź, jakie dokumenty mogą Ci się przydać.
  • Procedura kontaktu z rodzicami w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia ucznia

W sprawach dotyczących zdrowia ucznia nauczyciel – wychowawca ma obowiązek współpracować z rodzicami i porozumiewać się z nimi w każdym przypadku, gdy problemy zdrowotne pojawiają się podczas pobytu dziecka w przedszkolu. Bez udziału rodziców ani dyrektor szkoły, ani nauczyciele nie mogą sami podejmować żadnych decyzji w tej sprawie. Dlatego także w tym zakresie warto wprowadzić stosowne uregulowania na poziomie placówki.

październik-listopad 2020 - Nr 24
Zarzadzanie przedszkolem nr specjalny 24 5AZ0024 (1) (1)