Dwa dni wolnego dla dawców osocza

Data aktualizacji dokumentu: 8 lutego 2021
0bba6203f9f09246688dbe304a5b8c671ec775f6-xlarge (1)

Pracownicy, którzy oddają swoje osocze po przejściu COVID-19, będą mogli skorzystać z dwóch dni zwolnienia od pracy – w dzień oddania osocza i w dniu następnym. Sprawdź, jak udzielać zwolnienia dla dawców osocza.

W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii honorowemu dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki w tym osocze po chorobie COVID-19,przysługują  uprawnienia, o których mowa w art. 9 ustawy o publicznej służbie krwi.

Oznacza to, że honorowemu dawcy krwi przysługuje prawo do zwolnienia od pracy, z którego będzie on mógł skorzystać w dniu, w którym oddał krew lub jej składniki, oraz w dniu następnym. Prawo do analogicznego zwolnienia mają osoby pozostające w stosunku służby.

Zwolnienie jest płatne na takich samych zasadach, jak „zwykłe” zwolnienie dla krwiodawcy (czyli na zasadach urlopowych). Warunkiem usprawiedliwienia nieobecności pracownika jest przedstawienie zaświadczenia ze stacji krwiodawstwa.

Nowe przepisy dotyczą także przedszkoli niepublicznych oraz innych niepublicznych form wychowania przedszkolnego.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1777) – art. 9 i 9a.
  • Ustawa z 17 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 828) – art. 3.
Autor: Oskar Sobolewski prawnik, ekspert w Instytucie Emerytalnym
Słowa kluczowe: