Dyrektor menedżer bez kwalifikacji nauczycielskich może mieć problemy z realizacją niektórych zadań

Leszek Zaleśny

Autor: Leszek Zaleśny

Data aktualizacji dokumentu: 8 lutego 2021
3202277fa88132626274c1e0751b241364f84b84-xlarge (2)

Sprawdź, czy dyrektor menedżer powołany na stanowisko kierownicze może prowadzić w przedszkolu zajęcia mimo braku odpowiednich kwalifikacji.  Upewnij się także, czy może realizować zadania związane z nadzorem pedagogicznym w przedszkolu oraz czy może być opiekunem stażu. Nie może również sprawować nadzoru pedagogicznego ani być opiekunem stażu awansujących nauczycieli.

Tryb konkursowy i pozakonkursowy wyboru dyrektora przedszkola

W przedszkolu publicznym dyrektora wybiera się w trybie konkursowym. Taka osoba musi jednak spełniać wymagania dla osób zajmujących stanowisko kierownicze określone w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce.

Dyrektorem przedszkola może również zostać nauczyciel mianowany lub dyplomowany lub też osoba niebędąca nauczycielem (w tym przypadku wymagane jest zasięgnięcie opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny). Jeżeli jednak do konkursu nie zgłosi się żaden kandydat albo w wyniku konkursu nie wyłoniono kandydata, organ prowadzący powierza to stanowisko ustalonemu, w porozumieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny, kandydatowi, po zasięgnięciu opinii rady przedszkola i rady pedagogicznej (art. 63 ust. 10, ust. 12 UPO). Tym kandydatem może być również osoba niebędąca nauczycielem. Z tą procedurą wiąże się również możliwość powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora, do czasu powierzenia stanowiska dyrektora zgodnie z art. 63 ust. 10 lub 12 PO wicedyrektorowi, a w placówkach, w których nie ma wicedyrektora – nauczycielowi z tego przedszkola jednak nie dłużej niż na okres 10 miesięcy. Z oczywistych powodów nie może być to osoba niebędąca nauczycielem.

KOMENTARZ EKSPERTA

Jacek Miklasiński

wieloletni nauczyciel, dyrektor szkoły i wizytator kuratorium oświaty

miklasinski

W przedszkolu publicznym powierzenie funkcji dyrektora tzw. menedżerowi może rodzić dodatkowe skutki finansowe. Jeśli bowiem w przedszkolu nie ma wicedyrektora, to w takiej sytuacji należy powierzyć to stanowisko nauczycielowi, który będzie sprawował wewnętrzny nadzór pedagogiczny.

W przedszkolu niepublicznym dyrektor bez specjalnych kwalifikacji…

Z kolei w przedszkolu niepublicznym nie obowiązuje ww. rozporządzenie określające wymagania stawiane kandydatom na stanowisku dyrektora. Oznacza to, że dyrektorem w takim przedszkolu (a także w innej niepublicznej formie wychowania przedszkolnego) może być także osoba bez kwalifikacji nauczycielskich i bez doświadczenia na stanowisku kierowniczym.

…może mieć problem m.in. z realizacją nadzoru pedagogicznego i awansem

Osoba niebędąca nauczycielem powołana na stanowisko dyrektora posiada wszystkie uprawnienia dyrektora przedszkola poza sprawowaniem nadzoru pedagogicznego. Brak kompetencji w tym zakresie uniemożliwia gromadzenie informacji o pracy nauczycieli i samodzielne dokonywanie oceny ich pracy. Wszystkie zadania powiązane ze sprawowaniem nadzoru pedagogicznego musi realizować w porozumieniu z nauczycielem zajmującym inne stanowisko kierownicze w przedszkolu i uprawnionym do jego sprawowania. Od organizacji i jakości tej współpracy zależeć będzie także prawidłowości i skuteczności działań zmierzających do osiągnięcia wymaganego poziomu dydaktycznego i wychowawczego przedszkola, za który jest osobiście odpowiedzialny.

KOMENTARZ EKSPERTA

Bożena Winczewska

w latach 1995–2007 dyrektor Wydziału Wychowania i Kształcenia Specjalnego Kuratorium Oświaty w Warszawie

wbr-winczewska-bozena

Dyrektor bez kwalifikacji nauczycielskich napotka trudności w realizowaniu zadań związanych z awansem zawodowym nauczycieli, zapewnieniem pomocy nauczycielom w realizacji ich zadań i ich doskonaleniu zawodowym, w wywiązaniu się z obowiązku opracowania planu nadzoru pedagogicznego i przedstawiania radzie pedagogicznej wynikających z niego wniosków.

Przedszkola niepubliczne nie podlegają ustawowym wymogom przeprowadzania konkursu na stanowisko dyrektora przedszkola. O obsadzie tego stanowiska decyduje organ prowadzący.

Autor: Leszek Zaleśny ekspert w zakresie prawa oświatowego wieloletni starszy wizytator kuratorium oświaty, wicedyrektor publicznego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lesznie