Dyrektor ze stopniem nauczyciela kontraktowego jako opiekun stażu?

Data aktualizacji dokumentu: 18 października 2021
Dokument archiwalny
9f59b506f2be9cecc7a55d07d785b3e3e0dc0859-xlarge

W przedszkolach niepublicznych największym problemem przy realizacji awansu zawodowego nauczycieli jest wyznaczenie opiekuna stażu, szczególnie w sytuacji gdy dyrektor placówki ma jedynie stopień nauczyciela kontraktowego. Sprawdź, czy w takiej sytuacji może być opiekunem stażu.

Nauczycielowi stażyście i nauczycielowi kontraktowemu odbywającemu staż dyrektor placówki przydziela spośród nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych opiekuna, z tym że w przedszkolach, szkołach i placówkach, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2, opiekunem nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego może być również nauczyciel zajmujący stanowisko kierownicze, a w szkołach, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1a, opiekunem nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego może być również nauczyciel kontraktowy, w tym zajmujący stanowisko kierownicze (art. 9c ust. 4 KN).

Redakcja tego przepisu wskazuje, że opiekunem stażu w:

1. szkołach samorządowych może być tylko nauczyciel mianowany lub dyplomowany niezajmujący stanowiska kierowniczego;
  2. m.in. szkołach niepublicznych, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2 Karty Nauczyciela, może być nauczyciel mianowany lub dyplomowany, w tym zajmujący stanowisko kierownicze;
  3. szkołach, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1a Karty Nauczyciela, może być nauczyciel kontraktowy, mianowany lub dyplomowany, w tym zajmujący stanowisko kierownicze.

Warto zwrócić uwagę, że powyższa regulacja budzi wiele wątpliwości i spotykane są różne interpretacje. W związku z tym warto ten problem skonsultować z właściwym kuratorium oświaty.

Zapamiętaj!

Nauczyciel kontraktowy może być opiekunem stażu tylko w szkołach, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1a Karty Nauczyciela, tj. szkołach polskich za granicą oraz w publicznych szkołach i zespołach szkół przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej.

Autor: Anna Trochimiuk prawnik, specjalista prawa pracy i prawa oświatowego