Władza rodzicielska - uprawnienia rodziców i obowiązki dyrektora przedszkola

Autor: Bożena Winczewska

Data aktualizacji dokumentu: 23 kwietnia 2022
AdobeStock_417727302

Przedszkole realizując swoje statutowe zadania powinno współdziałać z rodzicami oraz wspomagać ich w wychowaniu dzieci. Określając w swoim statucie sposób wykonywania tych zadań przedszkole nie może pominąć roli rodziny i znaczenia współpracy z rodzicami w ich realizacji. Jakość i efekty tej współpracy oraz relacje, jakie zachodzą między przedszkolem a rodzicami zależą w dużej mierze od tego, czy dziecko wychowują rodzice żyjący w małżeństwie, konkubinacie, separacji czy po rozwodzie oraz jakie mają uprawnienia do sprawowania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Dowiedz się, jak relacje rodzinne wpływają na prawa i obowiązki rodziców oraz dyrektora przedszkola.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.

• Jakie uprawnienia w przedszkolu mają rodzice w ramach władzy rodzicielskiej.
  • Jakie są prawa i obowiązki rodziców względem dziecka.
  • Na czym polega samodzielność każdego z rodziców w wykonywaniu władzy rodzicielskiej.
  • W jakich istotnych sprawach dotyczących dziecka rodzice powinni ze sobą współdziałać.
  • Jakie są uprawnienia rodziców w przedszkolu.
  • Skąd dyrektor przedszkola ma wiedzę o sposobie sprawowania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem.
  • Jak współpracować z rodzicami, gdy z jednym z nich jest utrudniony kontakt.
  • Jaki wpływ na współpracę z przedszkolem ma ograniczenie władzy rodzicielskiej.
  • Jak współpracować ze skonfliktowanymi rodzicami.
  • Jaki wpływ na relację z przedszkolem ma ograniczenia władzy rodzicielskiej jednemu rodzicowi.
  • Jakie są zasady współpracy przedszkola z rodzicami po ich rozstaniu.
  • Współpraca przedszkola z rodzicem pozbawionym praw rodzicielskich.
  • Uprawnienia w przedszkolu nowego partnera rodzica.

Autor: Bożena Winczewska

wieloletni wizytator kuratorium, specjalista prawa oświatowego
Słowa kluczowe:
współpraca z rodzicami